„Chociaż pacjenci mają pełne prawo i powinni zadawać pytania dotyczące skutków ubocznych i interakcji z lekami, lekarze pierwszego kontaktu w całej Nowej Zelandii zgłaszali wzrost liczby pacjentów, którzy przychodzą do nich niechętnie na szczepienia z powodu tego, co przeczytali w Internecie” – powiedział.
„Lekarze, podobnie jak wyspecjalizowani lekarze ogólni, mają wieloletnie szkolenie i rozumieją, jak działają leki i ich efekty. Zadawaj nam swoje pytania, a nie influencer, którego obserwujesz na Instagramie lub TikTok”.
Komentarze dr Betty Śledź raport Newshub Ujawnienie, że wiele młodych kobiet w regionie Kiwi wykazuje oznaki wahania co do szczepionki dzięki dezinformacji w ośrodkach odnowy biologicznej na temat płodności i zdrowia.
Dr Betty mówi, że sama ilość dezinformacji w Internecie jest „niesamowita”.
„Ludzie, którzy propagują te mity, w rzeczywistości powodują więcej niepokoju i szkód. Dezinformacja podkopuje proces szczepień” – powiedział.
„Łatwo jest spojrzeć na coś takiego jak mikrochip i powiedzieć, że jest to sfera teorii spiskowych, ale bezpodstawne plotki, takie jak szczepionka powodująca bezpłodność, które nie mają absolutnie żadnych podstaw, są w sferze pseudonauki i trudno im przeciwdziałać.
„Potrzebujemy jak najwyższych wskaźników szczepień, aby nas chronić w przypadku kolejnej epidemii, ponieważ widzieliśmy, jak szybko Delta może się rozprzestrzenić w społeczności.
„Jeśli chcemy wrócić do nowego typu normalnych szczepień, wyższy poziom szczepień pomoże nam w osiągnięciu tego celu”.
College of General Practitioners sporządził listę przełamującą niektóre z najczęstszych mitów rozpowszechnianych na temat szczepionki COVID-19:
Mit: Szczepionki powodują niepłodność
Fakt: Nie ma różnicy w płodności między osobami zaszczepionymi i nieszczepionymi. Ten mit wydaje się wynikać z błędnego odczytania badania, w którym 1333 myszom podano podwójną dawkę szczepionki, oraz badania, w którym twierdzi się, że istnieje podobieństwo między wirusowym białkiem kolcowym a białkiem w łożysku.
Mit: Szczepionki sprawiają, że się magnetyzujesz
Fakt: W szczepionce nie ma metalowych elementów i nie mogą one namagnesować.
Mit: Szczepionka to mikrochip
Fakt: Żadna z opracowywanych szczepionek COVID-19 nie zawiera oprogramowania ani mikrochipów i nie można ich używać do śledzenia Ciebie.
Mit: Wydawanie szczepionki to przykrywka do zbierania naszego DNA
Fakt: Kiedy otrzymujesz szczepionkę, nic nie jest pobierane z twojego ciała.
Mit: Szczepionka może zmienić DNA komórkowe
Fakt: Szczepionka wykorzystuje część mRNA (ang. messenger RNA), która kieruje organizm do uzyskania odpowiedzi immunologicznej przeciwko COVID-19. RNA nie robi nic z twoim ciałem ani nie zmienia twojego DNA.
Mit: Szczepionki powodują raka
Fakt: Nie, aby szczepionka powodowała raka, musi ingerować w DNA – w szczególności geny kontrolujące podział komórek. W szczepionce Pfizer COVID-19 nie ma nic, co mogłoby to zrobić.
Mit: Szczepionki są nadal eksperymentalne
Fakt: Istnieje błędne przekonanie, że ponieważ próba kończy się w 2023 roku, szczepionka jest nadal „eksperymentalna”. Punktem końcowym jest rok 2023, aby uczestnicy badania klinicznego (będący wartościowym źródłem danych) mogli być śledzeni jak najdłużej – co jest powszechną praktyką w badaniach klinicznych. Do tej pory podano miliony dawek szczepionki Pfizer, jednej z najczęściej śledzonych szczepionek w historii.
Mit: hospitalizacje i zgony związane ze szczepieniami są ukrywane
Fakt: Każdego dnia, nawet przed COVID-19, wiele osób jest hospitalizowanych z różnych powodów. W ciągu kilku dni po szczepieniu wystąpią również hospitalizacje i zgony, ponownie z różnych przyczyn. Aby dowiedzieć się, czy szczepionka odegrała rolę w tej hospitalizacji lub śmierci, istnieją rygorystyczne metody oceny związku przyczynowego.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków