WARSZAWA, Polska — Około 400 przedmiotów, które prawdopodobnie zostały ukryte na terenie przez ich żydowskich właścicieli podczas II wojny światowej, zostało przypadkowo odkrytych podczas prac remontowych domu na podwórku w Łodzi w centralnej Polsce.
Historycy twierdzą, że wśród przedmiotów znalezionych na ulicy Polnówka są chanukowe świeczniki i przedmioty codziennego użytku – informuje TVN24.
Inne polskie media, o2.pl, poinformowały, że w zbiorze, który znajduje się około 70 centymetrów pod ziemią, znaleziono również flakony perfum i cygarniczki.
Skrzynka została odnaleziona w grudniu, a 22 grudnia podczas obchodów Chanuki organizowanych przez gminę żydowską miasta zapalono dwie menory.
Izraelski serwis informacyjny Ynet podał, że niektóre z przedmiotów znaleziono zawinięte w polskie, jidysz i niemieckie gazety, pochodzące z około października 1939 roku.
Wygląda na to, że przedmioty zostały zakopane w pośpiechu, prawdopodobnie wtedy, gdy właścicielom nakazano stawić się w łódzkim getcie, powiedział Gazecie Wyborczej, archeolog z Łodzi. Według Wyborczej na miejscu budynku była synagoga.
Według Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, to głównie posrebrzana zastawa stołowa, świeczniki i szklane słoiczki kosmetyczne. Eksperci biura poinformowali na Facebooku w zeszłym tygodniu, że fragmenty zostaną przekazane do miejskiego muzeum archeologicznego.
To niewiarygodne, że mówi się, że minęło już 80 lat!!!! Polscy robotnicy budowlani przy ulicy Polnocznej 23 w Łodzi…
Wysłane przez Projekty żydowskie na mnie niedziela, 8 stycznia 2023 r
– Odkrycie jest niezwykłe, zwłaszcza ilościowe – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Łódzkiego Zarządu Inwestycji Komunalnych. „To bardzo cenne obiekty historyczne, które świadczą o historii mieszkańców tego budynku” – powiedziała polskim mediom.
Po renowacji i oczyszczeniu eksponaty z kolekcji zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie badacze podejmą próbę ustalenia tożsamości ich właściciela.
Adres znajdował się na ulicy Północnej 23, gdzie znaleziono przedmioty, poza granicami Litzmannstadt Getto utworzonego przez okupujących Niemców w Łodzi w lutym 1940 r. iw którym do sierpnia 1944 r. przebywało około 200 000 Żydów z całej Europy. Większość więźniów zmarła tam lub w obozach koncentracyjnych.
Budynek ma ponad 100 lat.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu