Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Świeczniki i sztućce ukryte przed nazistami: polscy budowniczowie odkrywają żydowskie skarby podczas II wojny światowej

Świeczniki i sztućce ukryte przed nazistami: polscy budowniczowie odkrywają żydowskie skarby podczas II wojny światowej

WARSZAWA, Polska — Około 400 przedmiotów, które prawdopodobnie zostały ukryte na terenie przez ich żydowskich właścicieli podczas II wojny światowej, zostało przypadkowo odkrytych podczas prac remontowych domu na podwórku w Łodzi w centralnej Polsce.

Historycy twierdzą, że wśród przedmiotów znalezionych na ulicy Polnówka są chanukowe świeczniki i przedmioty codziennego użytku – informuje TVN24.

Inne polskie media, o2.pl, poinformowały, że w zbiorze, który znajduje się około 70 centymetrów pod ziemią, znaleziono również flakony perfum i cygarniczki.

Skrzynka została odnaleziona w grudniu, a 22 grudnia podczas obchodów Chanuki organizowanych przez gminę żydowską miasta zapalono dwie menory.

Izraelski serwis informacyjny Ynet podał, że niektóre z przedmiotów znaleziono zawinięte w polskie, jidysz i niemieckie gazety, pochodzące z około października 1939 roku.

Wygląda na to, że przedmioty zostały zakopane w pośpiechu, prawdopodobnie wtedy, gdy właścicielom nakazano stawić się w łódzkim getcie, powiedział Gazecie Wyborczej, archeolog z Łodzi. Według Wyborczej na miejscu budynku była synagoga.

Hanukkia, czyli menora, znaleziona pod kamienicą w Łodzi, 3 stycznia 2022 r. (Facebook/Urząd Wojewódzki)
na rzecz ochrony zabytków w Łodzi; wykorzystywane zgodnie z art. 27a ustawy o prawie autorskim)

Według Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, to głównie posrebrzana zastawa stołowa, świeczniki i szklane słoiczki kosmetyczne. Eksperci biura poinformowali na Facebooku w zeszłym tygodniu, że fragmenty zostaną przekazane do miejskiego muzeum archeologicznego.

To niewiarygodne, że mówi się, że minęło już 80 lat!!!! Polscy robotnicy budowlani przy ulicy Polnocznej 23 w Łodzi…

Wysłane przez Projekty żydowskie na mnie niedziela, 8 stycznia 2023 r

– Odkrycie jest niezwykłe, zwłaszcza ilościowe – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Łódzkiego Zarządu Inwestycji Komunalnych. „To bardzo cenne obiekty historyczne, które świadczą o historii mieszkańców tego budynku” – powiedziała polskim mediom.

READ  Partia Prawo i Sprawiedliwość w Polsce „50/50” o odejściu z Giorgii Meloni i dołączeniu do Viktora Orbána - POLITICO

Po renowacji i oczyszczeniu eksponaty z kolekcji zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie badacze podejmą próbę ustalenia tożsamości ich właściciela.

Srebrne puchary znalezione pod kamienicą w Łodzi 3 stycznia 2022 r. (Facebook/Urząd Wojewódzki)
na rzecz ochrony zabytków w Łodzi; wykorzystywane zgodnie z art. 27a ustawy o prawie autorskim)

Adres znajdował się na ulicy Północnej 23, gdzie znaleziono przedmioty, poza granicami Litzmannstadt Getto utworzonego przez okupujących Niemców w Łodzi w lutym 1940 r. iw którym do sierpnia 1944 r. przebywało około 200 000 Żydów z całej Europy. Większość więźniów zmarła tam lub w obozach koncentracyjnych.

Budynek ma ponad 100 lat.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, niezbędne artykuły o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie stawiamy na nim zapory. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które wykonujemy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, do wsparcia naszej pracy poprzez dołączenie. Społeczeństwo Times Izraela.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel. Reklamy za darmoa także dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horowitz, założyciel The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć