Świątek wygrywa mecz otwarcia sezonu i pomaga Polsce pokonać Brazylię w United Cup

PERTH, Australia – Numer 1 na świecie Iga Świątek zwycięsko rozpoczęła sezon 2024, pokonując w United Cup 11. Beatriz Haddad Maia 6:2, 6:2. Zwycięstwo Świątka dało Polsce prowadzenie 1:0 nad Brazylią w pierwszym meczu grupy A. Zwycięstwo przedłużyło aktywną passę Świątek do 12 kolejnych meczów.

Hubert Hurkacz podążył za Świątkiem i pokonał Thiago Sibotha Wilde'a 6:7 (4), 6:2, 6:3 w dwie godziny i 24 minuty. Zwycięstwo dało Polsce niezastąpione prowadzenie 2:0 i rozstrzygnęło tę konfrontację. Świątek i Hurkacz wspólnie zapewnili Polsce czyste zwycięstwo, pokonując Haddada Maję i Marcelo Melo 6:4, 6:3 w grze mieszanej.

Polska, rozstawiona z numerem 1, awansowała do wyniku 1:0 w grupie A. Brazylia przegrała z Hiszpanią 0:2 i odpadła z rozgrywek.

Sobotni mecz był nie tylko rewanżem za ubiegłoroczny półfinał French Open, ale także przedłużeniem passy zwycięstw między sobą. Świątek i Haddad Maya zakończyli kampanię w 2023 roku niepokonani. Świątek miał passę 11 zwycięstw z rzędu, wygrywając China Open i WTA Finals, kończąc rok na pierwszym miejscu. Haddad Maya zdobyła tytuł w WTA Zhuhai Elite Cup i przedłużyła swoją passę do siedmiu po pokonaniu Sary Sorribes Tormo pierwszego dnia United Cup.

W trzecim zawodowym spotkaniu Świątek od początku przejął kontrolę i nie odpuścił. Haddad Maya utrzymała swój serwis na początku meczu, po czym Świątek przegrała pięć gemów z rzędu przy ciągłej presji na linii bazowej i zakończyła seta po dwóch gemach.

Haddad Maya zwiększyła swoją agresję w drugim secie i zdobyła pierwsze trzy break pointy w meczu. Świątek jednak odprawił ich precyzyjnym serwisem i wyszedł na prowadzenie 4:1. Brazylijczyk w końcu przełamał doskonale wymierzonym bekhendem i zmniejszył przewagę do 4:2. Świątek odpowiedziała zdobyciem ośmiu z kolejnych 10 punktów i po godzinie i 18 minutach przypieczętowała zwycięstwo.

„Nie wahałem się” – powiedział Świątek. „Mimo że jest to szybsza nawierzchnia, na której trenowałem, nie zwolniłem. Czuję się też bardzo komfortowo. Myślę, że sposób, w jaki zrobiliśmy to przed sezonem, zapewniał mi większy spokój i więcej czasu naprawdę zresetować się i czasami zyskać kilka dni odpoczynku pomiędzy sesjami treningowymi, myślę, że dało mi to dużo spokoju.

READ  Biden stara się zmobilizować demokracje przeciwko autorytaryzmowi w kryzysie na Ukrainie

„Byłem bardzo skupiony podczas przygotowań do sezonu. Mam nadzieję, że dzięki temu na początku sezonu będę bardziej zrelaksowany na boisku”.

Świątek zakończył zmagania z 21 zwycięzcami, a Haddad Maya utrzymał tylko siedmiu zwycięzców. Poprawiła swój rekord nad Brazylijką do 2-1.

Następnie Polska zmierzy się z Hiszpanią w ostatnim meczu grupy A. Hurkacz, który w 2023 roku zdobył tytuł mistrza Marsylii i Szanghaju, w zeszłym sezonie pokonał graczy spoza pierwszej pięćdziesiątki rankingu Pepperstone ATP 26-6. W nowym sezonie będzie chciał utrzymać swój rekord niepokonanej drużyny, kiedy w poniedziałek zmierzy się z Alejandro Davidovichem Fokiną. Świątek zmierzy się z Sarą Sorribes Tormo.