Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Suwerenny fundusz majątkowy Bahrajnu kupuje McLarena

Suwerenny fundusz majątkowy Bahrajnu kupuje McLarena

W grudniu akcjonariusze McLarena jednomyślnie zatwierdzili pełne dokapitalizowanie spółki, rzekomo w celu umożliwienia „uproszczonego” i „uproszczonego” procesu zarządzania.

Jednak finanse producenta supersamochodów od dawna są pod kontrolą.

Podczas pandemii Covid-19 zaciągnął pożyczkę w wysokości 150 milionów funtów od Narodowego Banku Bahrajnu, sprzedał udziały w swoim zespole Formuły 1, zawarł umowę leasingu zwrotnego dla kultowej fabryki centrum technologicznego w Woking i zwolnił 1000 pracowników.

Oprócz opóźnień w dostawach nowego samochodu hybrydowego Artura pojawiły się doniesienia, że ​​Audi – które w tym czasie zastanawiało się, jak najlepiej wejść do Formuły 1 – rozważa poważną inwestycję w McLarena.

Jednak McLaren Group ogłosiła teraz, że Bahrain Mumtalakat Holding Company, państwowy fundusz majątkowy Bahrajnu i inwestor długoterminowy, przejął pełną własność kapitału akcyjnego „po zamianie wszystkich akcji uprzywilejowanych na akcje zwykłe”.

Paul Walsh, dyrektor generalny McLaren Group, powiedział: „Jesteśmy zadowoleni z ciągłego zaangażowania Mumtalakat na rzecz McLarena poprzez tę transakcję, która wzmacnia naszą strukturę własności i zarządzania.

„Umożliwi nam to również skupienie się na realizacji naszego długoterminowego planu biznesowego, w tym inwestowaniu w nowe produkty i technologie, przy jednoczesnym dalszym badaniu potencjalnych partnerstw technologicznych z partnerami branżowymi”.

Lando Norrisa i McLarena MCL38

Fotografia: Zach Mauger / Zdjęcia sportów motorowych

Mumtalakat współpracuje z McLarenem od zakupu 30% udziałów w 2007 roku od byłego prezesa Rona Dennisa i zmarłego Mansoura Ojji.

Po początkowej sprzedaży akcji zespołu Formuły 1 za 185 milionów funtów amerykańskiej firmie inwestycyjnej MSP Sports Capital, McLaren Group zachowuje 67% udziałów w McLaren Racing, która rywalizuje także w IndyCar, Formule E i Extreme E.

Przed Grand Prix Australii McLaren Racing potwierdził, że dyrektor generalny Zak Brown podpisał nowy kontrakt do 2030 roku.

W czwartek w brytyjskiej Izbie Lordów poruszono kwestię powiązań McLarena z Bahrajnem w ramach debaty na temat wykorzystania sportu do poprawy wizerunku krajów o słabych wynikach w zakresie praw człowieka.

READ  Ile kosztuje pompa ciepła? Cena instalacji i koszty eksploatacji w porównaniu do kotłów gazowych z dotacją £5000

W ramach debaty Lord Scriven opisał dyrektora generalnego F1, Stefano Domenicali, jako aroganckiego, cierpiącego na „brak profesjonalizmu i brak zaangażowania” z powodu niereagowania na obawy dotyczące wyścigów mistrzowskich w stanach, próbujących „myć swój wizerunek sportem”. .

„Przywództwo Domenicali w Formule 1 szkodzi reputacji jego sportu, ponieważ odmawia zajmowania się kwestiami związanymi z Formułą 1 i prawami człowieka” – dodał Scriven.