Sunly zebrała 300 milionów euro od inwestorów skandynawskich i francuskich na budowę elektrowni słonecznych, wiatrowych, magazynowych i hybrydowych o mocy 1,3 GW. Inwestycja pomoże w budowie wielkoskalowych elektrowni hybrydowych w krajach bałtyckich i w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia dostępności energii odnawialnej w regionie.
Za finansowaniem w wysokości 300 mln euro stoją Rivage Investment, która działa we Francji za pośrednictwem funduszu zajmującego się poszukiwaniem rozwiązań problemów klimatycznych, wiodący na świecie inwestor w energię odnawialną Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) za pośrednictwem funduszu Green Credit I oraz norweski fundusz emerytalny KLP.
Brett Lepasip, współzałożyciel i dyrektor generalny Sunly uważa, że otrzymana inwestycja może przyczynić się do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej dla całego regionu bałtyckiego i Polski. „Wykorzystamy tę inwestycję do budowy nowych połączeń sieciowych i elektrowni słonecznych w krajach bałtyckich” – powiedział Lepasib. „Możemy również wykorzystać te same połączenia sieciowe, aby podłączyć do sieci lądowe farmy wiatrowe i akumulatory, które są obecnie w budowie lokalnych przetargów na energię odnawialną, zwiększając wkład Sunly w osiągnięcie krajowych celów w zakresie energii odnawialnej na rok 2030 w krajach bałtyckich.”
„Estonia ma konkretny plan wytwarzania całej potrzebnej nam energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 r. W ostatnim kwartale energia odnawialna odpowiadała za prawie połowę zużycia” – powiedziała minister klimatu Joko Allender. Dodała: „Co jest dobre dla klimatu, jest dobre dla portfela. Energia odnawialna jest najtańsza. Każda inwestycja w energię odnawialną podnosi dobrobyt i jest krokiem w kierunku zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości dla nas i przyszłych pokoleń”.
Jednym z pierwszych projektów, który zostanie sfinansowany, jest elektrownia słoneczna o mocy 244 MW w Restell, w której w przyszłości zostaną dodane turbiny wiatrowe i akumulatory. Elektrownia słoneczna w Reszcie może pokryć roczne zużycie energii elektrycznej 55 000 gospodarstw domowych. Na Łotwie rozpocznie się także budowa czterech parków fotowoltaicznych o łącznej mocy 553 MW. Istnieją plany dodania turbin wiatrowych, baterii lub ich kombinacji do wszystkich tych parków w późniejszym terminie. W portfelu 1,3 GW znajduje się także kilka dużych hybrydowych farm fotowoltaicznych na Litwie oraz małe i duże farmy fotowoltaiczne w Polsce. Finansowanie wspiera cel Sunly, jakim jest budowa do 2030 r. farm słonecznych i wiatrowych o mocy 4,6 GW wyposażonych w technologię magazynowania w Polsce i krajach bałtyckich.
Gaetan Tracz, partner i szef zespołu ds. zadłużenia infrastrukturalnego w Rivage, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wspierać silne przywództwo Sunly na ambitnej ścieżce wzrostu i pomóc przyspieszyć budowę hybrydowych parków energii odnawialnej w krajach bałtyckich i w Polsce”. „Podzielamy misję Sunly polegającą na przyczynianiu się do bezpieczeństwa energetycznego UE i dokonywaniu inwestycji zapewniających atrakcyjny zwrot oraz wpływ na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie” – dodał Tracz.
Jacob Grote, partner w CIP i współdyrektor pierwszego zielonego funduszu kredytowego CI, jest podekscytowany rozpoczęciem współpracy z firmą Sunly i jej wysoce doświadczonym zespołem zarządzającym. „Ten pakiet finansowania wnosi znaczący wkład w rozwój i budowę projektów dotyczących energii odnawialnej, wspiera ambicje krajów bałtyckich i Polski w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i stanowi atrakcyjną inwestycję dla naszego pierwszego Zielonego Funduszu Kredytowego” – skomentował Grote.
Według Olivera Siama, dyrektora ds. inwestycji i operacji w Kommunal Landspensjonskasse (KLP), KLP ma przyjemność uczestniczyć jako współinwestor w projektach dotyczących energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich we współpracy z CIP. „To jeden z wielu kroków na drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest przestrzeganie Porozumienia paryskiego do 2050 r.” – nalegał Siam.
Oprócz ogłoszonej dzisiaj kwoty firma Sunly zebrała łącznie 765 mln EUR w formie zadłużenia i kapitału własnego na rozwój energii odnawialnej w krajach bałtyckich i w Polsce. W 2023 r. firma Sunly pozyskała kapitał własny o wartości 200 mln euro od obecnych inwestorów, francuskiego funduszu Mirova oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Więcej aktualności i artykułów technicznych ze światowej branży energii odnawialnej można znaleźć w najnowszym numerze magazynu Energy Global.
Letni numer 2024 magazynu Energy Global
Letnie wydanie Energy Global 2024 rozpoczyna się od gościnnego komentarza firmy Terrawatt na temat usprawnienia procesu wydawania zezwoleń we Włoszech, a następnie przechodzi do regionalnego raportu firmy Frost & Sullivan na temat krajobrazu energetycznego w regionie Azji i Pacyfiku. To wydanie obejmuje kluczowe tematy, takie jak statki do instalacji energii wiatrowej, fundamenty morskich turbin wiatrowych, analiza pogody, konserwacja instalacji fotowoltaicznych i wiele więcej!
Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.energyglobal.com/solar/27082024/sunly-increases-capacity-in-the-baltics-and-poland/
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu