Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SunLive — wszystkiego najlepszego, aby móc korzystać z AI

SunLive — wszystkiego najlepszego, aby móc korzystać z AI

Sztuczna inteligencja może pomóc ulepszyć sposób monitorowania zdrowia oczu, zapewniając wyraźniejsze obrazy i ograniczając potrzebę kosztownych badań.

Możesz chcieć lub czekać | Doktor Sylwia Kolendarska, starszy pracownik naukowy w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie w Canterbury, zamierza wykorzystać sztuczną inteligencję, aby uczynić optyczną tomografię koherentną bardziej dostępną.

OCT to technika obrazowania wykorzystująca światło, stosowana w okulistyce.

Jest kosztowna w produkcji, ale jest powszechnie stosowana przez okulistów do oceny stanu zdrowia oczu i umożliwia tworzenie trójwymiarowych obrazów wewnętrznych oczu, „podobnie jak USG, ale przy użyciu światła” – mówi dr Kolenderska.

„W tej chwili, jeśli chcesz uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości, koszty sprzętu są bardzo wysokie, przez co jest on zbyt drogi dla wielu badaczy i klinicystów”.

Po przyjrzeniu się sposobom ulepszenia obecnych urządzeń OCT dr Kolenderska stwierdziła, że ​​przetwarzanie danych jest problemem w obecnych, drogich urządzeniach.

„Mimo że jakość obrazu jest dobra, nie można uzyskać obrazu od razu. Należy to uwzględnić na podstawie wstępnych sygnałów, co tworzy wąskie gardło w tych drogich maszynach”.

W dostępnych już na rynku tańszych maszynach wytwarzających obrazy o niższej jakości dr Kolenderska dostrzegła szansę na ulepszenie przetwarzania danych, tworząc natychmiastowy, wyraźniejszy obraz za pomocą sieci neuronowej – algorytmu, który uczy się wzorców podobnie jak ludzki mózg poprzez analizę danych – w celu zastąpienia standardowe algorytmy obliczania obrazów OCT.

„Możemy wziąć tańsze urządzenie o gorszej rozdzielczości i zastosować naszą technologię, podobnie jak aktualizację oprogramowania, do konwersji danych o niskiej rozdzielczości na obraz o wysokiej rozdzielczości, porównywalnej z drogimi urządzeniami OCT.

„W przyszłości można go przekształcić w urządzenie i podłączyć do urządzenia OCT na przykład pendrive'a” – mówi dr Kolenderska.

„Sztuczna inteligencja idealnie nadaje się do wyszukiwania relacji między jednym zestawem danych a drugim, co czyni ją potężniejszą tłumaczką danych, a tym samym usprawnia proces obliczania obrazu.

READ  Oddychanie może w wymierny sposób modulować reakcje neuronalne w mózgu

„Uważamy, że obraz będzie sześciokrotnie lepszy niż obecne”.

Doktor Kolenderska wraz z zespołem została niedawno przyjęta do udziału w tej prestiżowej ceremonii Widzenie komputerowe i rozpoznawanie wzorców Rok 2024 to ważne wydarzenie w tej dziedzinie, a dr Kolendarska i jej zespół są jednym z zaledwie dziesięciu zespołów w Aotearoa w Nowej Zelandii, które biorą udział w 41-letniej historii CVPR.

Na rozwój OCT dr Kolenderska otrzymała w 2023 r. grant Smart Ideas w wysokości 999 999 dolarów od Ministerstwa Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia Fundusz Al Masaa Runda inwestycyjna.