Schizofrenia to zaburzenie, które wpływa na sposób, w jaki ludzie działają, myślą i postrzegają rzeczywistość. Często jest to bardzo trudne do wyleczenia, ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn i objawów. W badaniu opublikowanym w zeszłym miesiącu w Raporty komórek medycznych, naukowcy z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) zidentyfikowali autoprzeciwciało-; Jest to białko wytwarzane przez układ odpornościowy w celu wiązania się z określoną substancją w ciele człowieka, a nie z obcą substancją, taką jak wirus lub bakteria; U niektórych pacjentów ze schizofrenią. Warto zauważyć, że odkryli również, że to przeciwciało indukowało zachowania podobne do schizofrenii i zmiany w mózgu po wstrzyknięciu go myszom.
Rozważając możliwe autoprzeciwciała, które mogą powodować schizofrenię, zespół badawczy miał na myśli konkretne białko. Wcześniejsze badania sugerowały, że neuronalna cząsteczka adhezji komórek1 (NCAM1), która pomaga komórkom w mózgu rozmawiać ze sobą za pośrednictwem wyspecjalizowanych połączeń zwanych synapsami, może odgrywać rolę w rozwoju schizofrenii.
Postanowiliśmy poszukać autoprzeciwciał przeciwko NCAM1 u około 200 zdrowych osób z grupy kontrolnej i 200 pacjentów ze schizofrenią. Znaleźliśmy te autoprzeciwciała tylko u 12 pacjentów, co sugeruje, że mogą one być związane z zaburzeniem tylko w niewielkiej podgrupie przypadków schizofrenii”.
Hiroki Shiwako, główny autor badania
Zespół badawczy nie poprzestał na tym, chcieli sprawdzić, czy te autoprzeciwciała mogą powodować jakiekolwiek zmiany, które często występują w schizofrenii, więc oczyścili autoprzeciwciała od niektórych pacjentów i wstrzyknęli je do mózgów myszy.
„Wyniki były niesamowite” — mówi Hidehiko Takahashi, starszy autor. „Chociaż myszy miały te autoprzeciwciała w mózgu tylko przez krótki czas, wystąpiły zmiany w ich zachowaniu i synapsach, które były podobne do tego, co obserwuje się u ludzi ze schizofrenią”.
W szczególności myszy niosące autoprzeciwciała pacjenta miały upośledzenie funkcji poznawczych i zmiany w regulacji reakcji na przestraszenie, które zaobserwowano w innych zwierzęcych modelach schizofrenii. Mają też mniej synaps i kolców dendrytycznych, które są ważnymi strukturami komunikacji między komórkami mózgowymi i są również dotknięte schizofrenią.
Biorąc pod uwagę, że schizofrenia może prezentować się zupełnie inaczej u pacjentów i często jest oporna na leczenie, wyniki tego badania są obiecujące. Jeśli schizofrenia jest rzeczywiście powodowana przez przeciwciała przeciwko NCAM1 u niektórych pacjentów, prowadziłoby to do istotnej poprawy w ich diagnostyce i leczeniu.
źródło:
Numer czasopisma:
Shewako, H.; i in. (2022) Autoprzeciwciała przeciwko NCAM1 od pacjentów ze schizofrenią powodują zachowania związane ze schizofrenią i zmiany w synapsach u myszy. Raporty komórek medycznych. doi.org/10.1016/j.xcrm.2022.100597.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji