Stowarzyszenie Qatari Businessmen Association (QBA) zorganizowało katarskie-polskie spotkanie biznesowe w formie wideokonferencji w celu omówienia współpracy gospodarczej między dwiema stronami. Następnie odbyło się ponad 40 dwustronnych spotkań branżowych między firmami z Kataru i ich polskimi odpowiednikami w sektorach zdrowia i rolnictwa.
Spotkania te odbywają się w ramach inicjatywy Katarskiego Stowarzyszenia Biznesmeni zorganizowania serii specjalistycznych spotkań branżowych, których celem jest usprawnienie komunikacji między biznesmenami Kataru i ich odpowiednikami na całym świecie.
Jego Ekscelencja Szejk Faisal bin Qassim Al Thani, Przewodniczący Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kataru, który przewodniczył stronie katarskiej na spotkaniu, potwierdził, że katarskie firmy cieszą się globalną przewagą konkurencyjną i zawsze poszukują partnerstw w celu zbadania możliwości inwestycyjnych na światowych rynkach.
Szejk Faisal dodał, że Katar ma przewagę konkurencyjną, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów, a państwo zapewnia zachęty w swoim systemie podatkowym i łatwe procedury dla nowych projektów, oprócz przejrzystości, stabilności i bezpieczeństwa.
Szejk Faisal zwrócił także uwagę na rozwój polskiej gospodarki i atrakcyjny klimat biznesowy, jaki stwarza Polska.
Sheikh Nawaf bin Nasser Al Thani, członek Rady Dyrektorów Stowarzyszenia, podkreślił znaczenie spotkania, w którym uczestniczyło blisko 25 katarskich firm, w celu omówienia możliwości współpracy i inwestycji.
Podkreślił znaczenie, jakie sektor prywatny przywiązuje do sektorów zdrowia, rolnictwa, technologii, informatyki oraz urządzeń medycznych i bankowych ze względu na ich znaczenie gospodarcze.
Ambasador Kataru w Polsce Abdullah Abdul Rahman Fakhro powiedział, że spotkanie jest kontynuacją sukcesu pierwszego polsko-katarskiego spotkania biznesowego, które wzmocniło kanały komunikacji między oboma krajami.
Wezwał polskich inwestorów do maksymalnego wykorzystania strategicznej lokalizacji Kataru oraz korzyści i zachęt, jakie Katar oferuje inwestorom zagranicznym.
Odniósł się do nowego katarskiego prawa inwestycyjnego, które pozwala na 100% udziałów w większości sektorów gospodarki, oprócz korzyści logistycznych, takich jak jedno okno, strefy wolnocłowe, międzynarodowe lotnisko Hamad i port Hamad, szczególnie w świetle nadchodzących wydarzeń Pucharu Świata 2022.
Ze swojej strony przewodniczący Katarsko-Polskiej Rady Biznesu Daniel Dybala podkreślił rolę Katarsko-Polskiej Rady Biznesu jako organizacji non-profit z siedzibą w Katarze w promowaniu współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.
Powiedział, że Rada skupia się na wzmocnieniu relacji finansowych, handlowych i kulturalnych między Katarem a Polską.
Ambasador RP w Katarze Janusz Janki podkreślił znaczenie komunikacji w świetle kryzysu związanego z koronawirusem, który dotknął sektory gospodarki na całym świecie.
Podkreślił też siłę relacji katarsko-polskich, odnosząc się do atrakcyjności inwestycyjnej swojego kraju i stwierdził, że zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem stopy inwestycji, ze względu na charakterystyczny klimat inwestycyjny i bogactwo możliwości.
Wezwał katarskich inwestorów do zapoznania się z polskim rynkiem i ogromnymi możliwościami inwestycyjnymi, jakie oferuje każdy sektor.
Na zakończenie sesji plenarnej przedstawiciele katarskich i polskich firm odbyli ponad 40 spotkań branżowych, podczas których omawiano możliwości partnerstwa i współpracy pomiędzy firmami z różnych branż.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji