Spór między Polską a Stanami Zjednoczonymi o możliwość wykorzystania starych samolotów MiG-29 do uderzenia na siły rosyjskie w kraju Ukraina To jedna z nielicznych porażek dyplomatycznych Zachodu w ostatnim miesiącu. Rodzi to również pytania o stopień, w jakim kraje europejskie są gotowe na eskalację militarną, zanim pomyślą, że dotkną niebezpiecznego rosyjskiego drutu potykającego się.
Stany Zjednoczone i Europa ciężko pracowały, aby ograniczyć różnice między sankcjami i embargami naftowymi do ogólnego minimum i próbowały pogodzić wzajemne interesy narodowe. A więc we wtorek była to niezwykła sytuacja Kiedy Pentagon po raz pierwszy określił polską ofertę wysłania samolotów do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein jako „nie do obrony”, wicesekretarz stanu USA powiedział, że plan ten nie był konsultowany z USA.
Częściowo problem polegał na tym, że polska propozycja była nieco inna, ale kluczowa dla schematu omawianego wcześniej na osobności. Na tle silnie naładowanych napięć dyplomatycznych przedstawienie ma znaczenie.
zawartość, Polska Zapowiedziała, że będzie współpracowała we wzmacnianiu ukraińskich sił powietrznych tak długo, jak długo będzie to postrzegane w Moskwie jako plan USA, NATO lub UE, ale nie plan Polski.
W pierwotnej wersji przewidzianej przez USA, propozycja była trójstronną umową, w ramach której Polska dostarczy MiG-i ukraińskim pilotom, aby mogli polecieć do domu, a USA dostarczyłyby wtedy samoloty zastępcze. Jeden z entuzjastów planu, Boris Johnson, określił plan jako „wydzierżawić MiG-a”.
Można powiedzieć, że ta propozycja nie różniła się jakościowo od NATO Członkowie zaopatrują Ukrainę w pociski przeciwpancerne Javelin. W zamian Polska ostatecznie wypełni lukę w swoich siłach powietrznych 28 F-16 dostarczonymi przez Stany Zjednoczone.
Jednak pod szczególną presją Stanów Zjednoczonych, Polska poczuła, że plan nadmiernie naraża jej obywateli na gniew Putina. Zamiast tego, w dyplomatycznej grze przewijania, Polska zmodyfikowała propozycje tak, aby samoloty były wysyłane za darmo do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein w Niemczech, zamiast lecieć z Polski na Ukrainę. Ten ruch dosłownie wyprowadziłby Polskę z linii ognia Rosji, ponieważ plan można by nazwać planem Stanów Zjednoczonych, NATO lub Unii Europejskiej.
Polska zasugerowała również, aby inne państwa NATO z MiG-ami na linii frontu zgadzały się z jej planem, propozycją wymierzoną w Słowację i Rumunię. Jeśli zostanie wdrożony, oznacza to, że Ukraina będzie miała do dyspozycji dodatkowo 70 samolotów.
Odpowiedź Pentagonu była szybka – „Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje konkretne uzasadnienie tego”. Po przekazaniu paczki powiedziała, że decyzja o przekazaniu samolotów ostatecznie należy do polskiego rządu, choć nie odrzuciła całkowicie propozycji.
Niewykluczone, że polski rząd uruchomił swój plan mający na celu odciążenie Kongres USA A prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski doskonale wie, że zostanie odrzucony.
W obu przypadkach spór społeczny jest przeszkodą. W weekend sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że plan dotyczący samolotu jest aktywnie rozważany.
W rezultacie tej małej katastrofy Rosja zachowuje przewagę w powietrzu. Ukraińscy piloci, którzy szkolili się w Polsce do latania samolotami, są teraz na ziemi bez maszyn do obrony swojego kraju. Stracona okazja.
Odcinek może zawierać lekcje dla obu stron. Możliwość upublicznienia MiG-29 pojawiła się po raz pierwszy 27 lutego, kiedy Unia Europejska podjęła bezprecedensową decyzję o udzieleniu pomocy wojskowej krajowi spoza bloku. Oczekuje się, że pierwsza partia sprzętu dla Ukrainy wyniesie 500 mln euro (417 mln funtów), ale do 5 mld euro zostanie wydanych w ramach Europejskiej Inicjatywy Pokojowej.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział wówczas, że pomoc dla Kijowa obejmie także broń ofensywną, w tym samoloty. W tym momencie stało się jasne, że samoloty to tylko MIG-29 i Su-25, ponieważ tylko ukraińscy piloci mieli doświadczenie z tymi maszynami. Polska najwyraźniej nie docenia ujawnienia tej sprawy.
Jednak w ciągu ostatnich 24 godzin kraj wyszedł na silną pozycję pod innym względem. Stany Zjednoczone dostarczyły Polsce dwie baterie rakiet Patriot do obrony. Każda bateria składa się z plutonu strzelającego z dwoma wyrzutniami. Oznacza to, że w Polsce będzie 16 wyrzutni. Mogą mieć cztery lub sześć pocisków. Najnowszy pocisk Pac-3 MSE jest w stanie zestrzelić rosyjskie rakiety balistyczne i manewrowe Iskander.
Niestety jest to również obrona przeciwlotnicza, której na Ukrainie brakuje. NATO, zgodnie ze swoją konstytucją, dba o siebie.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce