PLIK – Dym kłębi się z kominów elektrowni Turów znajdującej się w pobliżu kopalni węgla brunatnego Turów w pobliżu miasta Bogatynia, 19 listopada 2019 r. Plan budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód, z firmą -umowa operacyjna pomiędzy polskim gigantem energetycznym ORLEN a dwiema rządowymi instytucjami finansowymi USA. Polska, która tradycyjnie polegała w dużym stopniu na własnym węglu i rosyjskim imporcie energii, dąży do przejścia na energię odnawialną i nieemisyjną. (AP Photo/Peter David Josek, plik)
WARSZAWA, Polska (AP) – Projekt budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce posuwa się naprzód, a polska firma energetyczna Orlin i dwie rządowe instytucje finansowe podpisują w poniedziałek umowę.
Polska zmierza w kierunku energii odnawialnej lub paliw kopalnych, które nie zmieniają klimatu, próbując przełamać zależność od węgla. Inwazja Moskwy na Ukrainę przyspieszyła również dążenie Polski do zmniejszenia uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu ziemnego.
Podczas uroczystości w rezydencji ambasadora USA w Warszawie, US Export-Import Bank i US International Development Finance Corporation podpisały listy pożyczkowe odpowiednio do 3 mld USD i do 1 mld USD na projekt Orlen Synthos Green Energy. Ma na celu opracowanie około 20 małych reaktorów modułowych BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Power.
Ambasador USA Mark Brzeziński podkreślił, że trwająca blisko 14 miesięcy agresja Rosji na Ukrainę wzmocniła potrzebę przejścia na bezpieczne i niezawodne źródła energii.
Później premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że kraj potrzebuje „taniego, czystego i niezawodnego źródła energii”, jakim są małe reaktory jądrowe, które będą wytwarzać energię bezemisyjną i będą siłą napędową gospodarki przez dziesięciolecia, aby przychodzić.
Górnictwo węgla jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zapewniając około 80 000 miejsc pracy i dostarczając około 70% energii w kraju, a Morawiecki powiedział, że branża będzie nadal zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślił jednak, że globalne obawy klimatyczne i przepisy UE wymagają przejścia na odnawialną i czystą energię, do której napędzania pomaga plan reaktora jądrowego.
Tylko energia jądrowa może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i utrzymać włączone światła, gdy nie wieje wiatr lub nie świeci słońce, powiedział agencji Associated Press dyrektor generalny Orlin Daniel Obagetek.
Powiedział, że wsparcie amerykańskich instytucji finansowych „pokazuje wiarygodność procesu” rozwoju energetyki jądrowej.
Dzieje się tak po tym, jak Niemcy zamknęły swoje ostatnie trzy elektrownie jądrowe pod koniec zeszłego tygodnia, przechodząc na odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, co wzbudziło podejrzenia w kraju i za granicą.
Zakłada się, że pierwszy polski reaktor BWRX-300 zostanie uruchomiony w 2029 roku i będzie drugim na świecie, po uruchomieniu podobnego reaktora w Darlington w Kanadzie.
Właściciel Synthos Green Energy i polski miliarder Michał Sołowow, partner biznesowy Obajtka w projekcie, nazywa to krajową „rewolucją energetyczną”, która, jak na ironię, została spowodowana złymi wynikami klimatycznymi.
„Z obecnego stanu, czyli najgorszego miksu energetycznego, jaki mamy w UE, Polska może stać się liderem w ciągu najbliższych 20 lat” – powiedział AP Solow. „Ta zła sytuacja, przez którą dzisiaj przechodzimy, daje nam możliwość dokonania rozległych inwestycji i przejścia na zupełnie nowy etap”.
W ubiegłym roku Orlen spotkał się z krytyką za ekspansję i przejęcie polskiego koncernu paliwowego Lotus i koncernu gazowego PGNiG pod jednym szyldem, co czyni go największym operatorem energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada również rafinerię na Litwie oraz stacje paliw w Niemczech, Czechach i na Słowacji.
Obajtek bronił tego posunięcia, mówiąc, że dało to firmie większe możliwości i elastyczność w zmieniających się lub niesprzyjających warunkach ekonomicznych.
W swoim przestronnym biurze w Warszawie mówił: „Firma multienergetyczna jest bardziej stabilna w niesprzyjającym otoczeniu we wszelkiego rodzaju wyzwaniach w gospodarce”.
Obagetek powiedział, że firma planuje dalszą ekspansję, ale odmówił ujawnienia szczegółów.
Na wcześniejszej konferencji prasowej powiedział, że „transformacji energetycznej nie zatrzymamy” i że koncern naftowo-gazowy – w 49,9 proc.
W jednym z wywiadów powiedział, że pieniądze trafią zarówno na energetykę odnawialną na morzu, jak i na lądzie, a także na zaawansowane technologie paliwowe, w tym biopaliwa.
Ropa Orlen pochodzi z Arabii Saudyjskiej, Morza Północnego, Afryki Zachodniej i Stanów Zjednoczonych
Obajtek powiedział, że umowa z Saudi Aramco, która przejęła 30% udziałów w gdańskiej rafinerii, zapewnia wspólny rozwój nowych technologii i „stabilne dostawy (o wymaganej jakości ropy) od stabilnego partnera, który jest największym producentem ropy na region.” świat.”
W lutym polski rząd i amerykańska firma Westinghouse Electric Company podpisały porozumienie o zaawansowaniu współpracy przy projektowaniu pierwszej dużej elektrowni jądrowej w kraju środkowoeuropejskim z wykorzystaniem technologii amerykańskiej firmy. Budowa rozpocznie się w 2026 roku, a ma rozpocząć zasilanie sieci energetycznej w 2032 roku.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu