Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone ostrzegają przed reagowaniem na jakikolwiek ruch w kierunku stałej obecności Chin na Wyspach Salomona

Stany Zjednoczone ostrzegają przed reagowaniem na jakikolwiek ruch w kierunku stałej obecności Chin na Wyspach Salomona

Biały Dom nie dał żadnych wskazówek, jak Stany Zjednoczone zareagują na taką możliwość, ale jego dosadny ton wskazywał na poziom amerykańskiego niepokoju, który doprowadził do wysłania w tym tygodniu misji Campbella do odległego kraju wyspiarskiego.

„Jeśli zostaną podjęte kroki w celu ustanowienia de facto stałej obecności wojskowej, zdolności projekcji mocy lub obiektów wojskowych, delegacja wskazała, że ​​Stany Zjednoczone będą miały poważne obawy i odpowiednio zareagują” – powiedziała delegacja.

Stany Zjednoczone potwierdziły, że będą uważnie śledzić rozwój sytuacji w porozumieniu z partnerami regionalnymi.

W oświadczeniu stwierdzono, że delegacja USA przedstawiła konkretne kroki, które Waszyngton podejmie w celu poprawy dobrostanu mieszkańców Wysp Salomona, w tym poprzez przyspieszenie otwarcia tam ambasady, zacieśnienie współpracy w sprawie niewybuchów i wysłanie statku szpitalnego Mercy w celu rozwiązania problemów zdrowotnych. Powiedziała, że ​​Waszyngton wprowadzi więcej szczepionek i pobudzi inicjatywy klimatyczne i zdrowotne.

Powiedziała, że ​​obie strony przeprowadziły „istotne dyskusje” na temat porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Chinami.

„Przedstawiciele Wysp Salomona wskazali, że umowa ma tylko zastosowania krajowe, ale delegacja USA zauważyła, że ​​istnieją potencjalne konsekwencje umowy dla bezpieczeństwa regionalnego, w tym dla Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i partnerów” – czytamy w oświadczeniu.

Delegacja spotkała się z Sugavari w stolicy Salomona, Honiarze, kilka dni po tym, jak Wyspy Salomona i Chiny ogłosiły, że podpisały pakt bezpieczeństwa, pomimo fali wezwań z Waszyngtonu i jego sojuszników wzywających naród wyspiarski, aby nie zawierał umowy, o której obawiają się, że również się rozciągnie. daleko. Rozmieszczenie armii chińskiej w regionie.

Wyspy Salomona zajmują strategiczne położenie na Oceanie Spokojnym i były miejscem jednych z najkrwawszych bitew na teatrze II wojny światowej.

Ignorując międzynarodowe obawy, Sogavary powiedział w środę parlamentowi, że umowa nie naruszy pokoju.

Ambasada USA w Papui Nowej Gwinei poinformowała, że ​​Campbell przed swoją wizytą w Honiarze omówił porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z sąsiednimi Fidżi i Papuą Nową Gwineą.

READ  Covid-19: Osoby powyżej 55. roku życia mogą umówić się na szczepienie od piątku, mówi minister

Australijscy urzędnicy powiedzieli, że wizyta Campbella prawdopodobnie skłoniła Chiny i Wyspy Salomona do ogłoszenia, że ​​umowa jest ostateczną.

Podczas gdy Sugavari wykluczył goszczenie chińskiej bazy wojskowej, sojusznicy USA, Australia i Nowa Zelandia, wyrazili obawy, że umowa zakłóci bezpieczeństwo regionalne, umożliwiając uzupełnianie sił chińskich okrętów wojennych w Honiarze.

Nie ujawniono pełnych szczegółów, ale porozumienie pozwoli chińskiej policji chronić projekty infrastrukturalne finansowane przez Chiny po tym, jak w zeszłym roku krajem wstrząsnęły zamieszki, w których zginęły cztery osoby.

„Prawa strona historii”

W piątek Sugavari dołączył do ambasadora Chin, Li Minga, przekazując podarowany przez Chiny stadion lekkoatletyczny, jeden z obiektów sportowych o wartości 120 milionów dolarów, za które Chiny zapłaciły, aby pomóc Wyspom Salomona w organizacji Igrzysk Pacyfiku w 2023 roku.

Wyspy Salomona zmieniły stosunki dyplomatyczne z Tajwanu do Pekinu w 2019 roku, a Sogavari powiedział w przemówieniu podczas ceremonii, że ta decyzja „umieściła kraj na właściwej stronie historii”.

Lee bronił porozumienia o bezpieczeństwie.

„Rozwój i bezpieczeństwo to dwie strony tego samego medalu. Bez bezpieczeństwa i ochrony kraje nie mogą cieszyć się zrównoważonym rozwojem i wzrostem gospodarczym. Pokazały to zamieszki w zeszłym roku” – powiedział w przemówieniu.

W przypadku Australii porozumienie o bezpieczeństwie stwarza możliwość chińskiej obecności wojskowej w odległości mniejszej niż 2000 kilometrów (1200 mil) od jej wybrzeży.

Nowa Zelandia i Tonga zapowiedziały, że podniosą tę kwestię na zbliżającym się spotkaniu liderów Forum Wysp Pacyfiku, podczas gdy Japonia planuje wysłać w tym miesiącu swojego wiceministra spraw zagranicznych na Wyspy Salomona, donosi Kyodo News.