Wiodący magazyn informacyjny twierdzi, że polityka zagraniczna rządu koalicyjnego stanowi najbardziej znaczącą zmianę w stanowisku Nowej Zelandii od pokolenia.
Ekonomista Wskazał na odejście od Chin w kierunku Stanów Zjednoczonych, opisując je jako „największy zwrot w Nowej Zelandii od lat 80. XX wieku”. Magazyn rozmawiał z premierem Christopherem Luxonem podczas jego wizyty w Azji Południowo-Wschodniej na początku tego miesiąca.
Powiedziała, że nie może się doczekać „dywersyfikacji stosunków dyplomatycznych i handlowych Nowej Zelandii z dala od jej zależności od Chin”, którą określiła jako „w większości niekontrowersyjną”.
Powiedziała jednak, że Wellington nie może się również doczekać „bliższej współpracy” z partnerami z Five Eyes – Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Kanadą i Australią.
Magazyn stwierdził, że zbliży to Nową Zelandię do Stanów Zjednoczonych bardziej niż kiedykolwiek od czasu rozpadu sojuszu ANZUS w 1986 r. w związku z antynuklearnymi przepisami Nowej Zelandii.
Artykuł w Economist jest kontynuacją podobnego artykułu A Analityk ds. obronności w magazynie Foreign Policy Na początku tego roku powiedział: „Taktyka zastraszania Pekinu popchnęła Wellingtona w gościnne objęcia Waszyngtonu”.
„Krytyka Pekinu to nowa taktyka w podręczniku Nowej Zelandii” – napisał Derek Grossman.
Okos się porusza
Dochodzenie w sprawie przyłączenia się do II filaru AUKUS jest częścią zmiany podejścia rządu.
Minister spraw zagranicznych Winston Peters powiedział w sierpniu Channel 1 News, że żadna decyzja nie została podjęta, ale dodał:[we] „Potrzebujemy relacji z krajami o podobnych poglądach”.
AUKUS Filar II to porozumienie pomiędzy państwami członkowskimi w sprawie dzielenia się zaawansowaną technologią.
Pierwotne porozumienie AUKUS – pomiędzy Australią, Wielką Brytanią i USA – powstało w odpowiedzi na wzrost potęgi Chin. Filar pierwszy obejmuje dostarczanie Australii okrętów podwodnych o napędzie atomowym, co stanowi przeszkodę dla Nowej Zelandii.
Była premier Partii Pracy Helen Clark znalazła się wśród krytyków posunięć mających na celu antagonizowanie Chin, mówiąc w sierpniu: „Nie wbijecie kija w oko swojemu głównemu partnerowi handlowemu”.
Na pytanie „The Economist” Luxon nie odniósł się do rządowego planu zdolności obronnych, który ma zostać opublikowany jeszcze w tym miesiącu. Magazyn zwrócił uwagę międzynarodowej publiczności na niewielkie rozmiary armii nowozelandzkiej.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi