Wśród pacjentów z rakiem prostaty osoby bez otyłości są bardziej narażone na wcześniejszy powrót funkcji dróg moczowych po radykalnej prostatektomii i mają lepsze funkcje seksualne przed i po zabiegu, jak stwierdzono w badaniu.
Badanie Prostatectomy, Enuresis i Erectile Dysfunction Study obejmowało 407 pacjentów, którzy przeszli radykalną prostatektomię z powodu klinicznie zlokalizowanego raka prostaty. Uzyskano podstawowe pomiary, takie jak wzrost i waga. Czynności moczowe i seksualne oceniano za pomocą zmodyfikowanego złożonego wskaźnika rozszerzonego raka prostaty-50, pobranego na początku badania oraz w piątym, szóstym i dwunastym tygodniu po operacji.
Ponad połowa pacjentów (68,8%) nie jest otyła. Ta grupa miała podobną funkcję układu moczowego (P = 0,217), ale miała lepszą funkcję seksualną (P = 0,006) w porównaniu z grupą otyłą.
Rok po operacji funkcje moczowe i seksualne powróciły do poziomu wyjściowego odpowiednio u 50,5% i 28,9% pacjentów. Jednak powrót do zdrowia nie był równomierny w przypadku otyłości.
W porównaniu z grupą otyłą, grupa bez otyłości miała znacznie lepszą czynność układu moczowego po 6 miesiącach (p < 0,001) i 12 miesiącach obserwacji (p = 0,011) i była bardziej narażona na powrót do zdrowia w ocenie po 6 miesiącach (iloraz szans, 2,55, 95-procentowy przedział ufności [CI]1,36-4,76).
W przypadku funkcji seksualnych grupa bez otyłości miała lepsze wyniki w ocenie 6- (p = 0,028) i 12-miesięcznej (p = 0,051), ale miała podobne prawdopodobieństwo wyzdrowienia 1 rok po operacji.
Wyniki wspierają dostosowane poradnictwo dotyczące skutków ubocznych radykalnej prostatektomii i terapii przedrehabilitacyjnej w celu złagodzenia tych skutków ubocznych.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków