Nowe badanie Regulatory Assistance Project (RAP) pokazuje, że posiadanie i eksploatacja pomp ciepła w Polsce, która w 2021 r. była najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie, ma silne uzasadnienie ekonomiczne. ) w kraju, Przy całkowitych kosztach operacyjnych 12 500 EUR.
Istnieje silny argument ekonomiczny za posiadaniem i eksploatacją pomp ciepła w Polskapomimo wysokich kosztów początkowych, według muzyka rap. W nowym raporcieOczyszczanie ciepła: zmieniająca się ekonomia pomp ciepła w PolsceOrganizacja pozarządowa pokazuje, że pompy ciepła są szczególnie konkurencyjne ekonomicznie przy obecnych wysokich cenach paliw kopalnych.
CAPEX pomp ciepła jest nadal wyższy niż w przypadku technologii grzewczych opartych na paliwach kopalnych w Polsce. Według raportu, przed tegoroczną podwyżką cen energii całkowity koszt posiadania (TOC) pomp ciepła powietrze-woda szacowano na 8 000 euro. Piece węglowe kosztowały około 1500 euro, a kotły gazowe – 3000 euro.
„Pod względem kosztów operacyjnych pompy ciepła były na równi z technologiami kopalnymi” – powiedział RAP. „Według cen z 2021 r. eksploatacja pompy ciepła kosztowała około 12 500 euro przez cały okres jej eksploatacji w porównaniu z piecem węglowym za 11 700 euro i kotłem gazowym za 11 500 euro”.
Analiza RAP pokazuje jednak, że koszty eksploatacji pomp ciepła są znacznie niższe niż w przypadku technologii węglowych i gazowych w scenariuszach z wysokimi cenami paliwa grzewczego, co kompensuje ich wyższy koszt początkowy.
„Podwojenie i potrojenie ceny węgla do celów mieszkaniowych… zwiększa całkowity koszt posiadania odpowiednio o 82% i 164%” – powiedział RAP. „Wzrost krajowych cen gazu od 2021 do 2022 r. podnosi całkowity koszt posiadania o 12%, podczas gdy 50% wzrost ceny gazu odpowiada 38% wzrostowi całkowitego kosztu posiadania”.
Raport analizuje również wpływ polskiej taryfy łączonej na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Obecnie zamraża zużycie energii elektrycznej do 2000 kWh na poziomie 2022 r. i pobiera wyższą stawkę zużycia powyżej tego limitu. Biorąc pod uwagę, że 2000 kWh to średnie zapotrzebowanie polskich gospodarstw domowych na zastosowania nieogrzewające, „cała energia elektryczna wykorzystywana przez pompy ciepła będzie podlegać wyższym cenom detalicznym, chociaż pułap jest nadal poniżej wartości rynkowej” – mówi RAP.
W scenariuszu zakładającym wysokie detaliczne ceny energii elektrycznej na poziomie 189 euro/MWh, całkowity koszt posiadania pomp ciepła jest bardziej konkurencyjny niż piece węglowe, ale wciąż o 4200 euro wyższy niż kotłów gazowych.
RAP proponuje podnieść taryfę blokową do 5 000 kWh, co pokryje 80% zużycia energii elektrycznej przez pompy ciepła. W tym scenariuszu całkowity koszt posiadania pompy ciepła byłby o 3400 euro bardziej konkurencyjny niż piec węglowy. Różne koszty w stosunku do kotłów gazowych zostaną zredukowane do 2100 euro.
„Idąc dalej, kluczowymi pytaniami dotyczącymi ekonomiki pomp ciepła będą względna zmienność paliw kopalnych w porównaniu z cenami energii elektrycznej i polityką rządową, która zachęca do czystych rozwiązań grzewczych” – powiedział RAP.
Polska była podobno najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie w 2021 r. Sprzedaż wzrosła o 67% w porównaniu z 2020 r., przy ponad 93 tys. W pierwszej połowie 2022 r. polski rynek pomp ciepła wzrósł o 86% rok do roku.
Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chciałbyś z nami współpracować i chciałbyś ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: [email protected].
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu