Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa w cieniu wojny rosyjskiej i embarga nałożonego na jej wysokiego rangą dyplomatę

Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa w cieniu wojny rosyjskiej i embarga nałożonego na jej wysokiego rangą dyplomatę

W czwartek rozpoczęło się spotkanie największej organizacji bezpieczeństwa w Europie, podczas której ministrowie spraw zagranicznych i inni przedstawiciele gwałtownie potępili wojnę Rosji z Ukrainą, konflikt, który należy do największych wyzwań, przed jakimi stanęła organizacja w ciągu prawie półwiecza jej istnienia.

Wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która została utworzona w celu utrzymania pokoju i stabilności na kontynencie, stworzyła rzadkie międzynarodowe forum dla Rosji i mocarstw zachodnich, na którym omawiane są kwestie bezpieczeństwa.

Jednak od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zrzeszająca 57 państw, stała się kolejnym miejscem, w którym wybuchło zaciekłe starcie między Rosją a Zachodem, obnażając niedociągnięcia organizacji w rozwiązywaniu konfliktu.

Dwudniowe spotkanie ministerialne w Łodzi jest pierwszym od inwazji na Ukrainę 24 lutego. Szczególnie nieobecny był rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, któremu odmówiono wjazdu do Polski. Kraj jest obecnym przewodniczącym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz członkiem 27-osobowej Unii Europejskiej, która ma Ławrowa na liście sankcyjnej.

Ławrow potępił zakaz i Polskę w czwartek.

„Mogę z odpowiedzialnością powiedzieć, że polska prezydencja anty-OBWE zajmie najbardziej żałosne miejsce w historii tej organizacji” – powiedział. „Nikt nie wyrządził takiej szkody OBWE, kiedy stał u jej steru”.

Zamiast Ławrowa delegację rosyjską do Łodzi poprowadził stały przedstawiciel Rosji przy organizacji Aleksandr Łukaszewicz. Łukaszewicz potępił państwa zachodnie po serii oświadczeń na zgromadzeniu potępiających agresję Rosji na Ukrainę.

Powiedział: „To, co usłyszeliśmy dzisiaj w tej sali, potwierdza jedną smutną myśl: Zachód celowo nie docenia wartości narzędzi dyplomacji i jest zdecydowanie na ścieżce konfrontacji” – powiedział.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że jest odpowiedzialny za obronę „fundamentalnych zasad” OBWE i argumentował, że to nie Rosja zaszkodziła organizacji, blokując budżety, nominacje i inne kluczowe aspekty jej pracy. Wszystkie decyzje muszą być podejmowane w drodze konsensusu.

READ  Danske Commodities wchodzi na polski rynek energii odnawialnej z pierwszą umową fotowoltaiczną

„Chciałbym powiedzieć, że haniebne jest słyszeć, jak Rosja oskarża prezydencję o spychanie OBWE w przepaść, niszczenie jej fundamentów i łamanie jej zasad proceduralnych” – powiedział Rau, który nadzoruje polską prezydencję w tej organizacji.

OBWE pełniła rolę mediatora na Ukrainie przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę. Pomógł wynegocjować układy pokojowe dla wschodniej Ukrainy po wspieranej przez Rosję wojnie separatystycznej, która rozpoczęła się w regionie Donbasu w 2014 roku. W marcu OBWE zawiesiła swoją specjalną misję obserwacyjną na Ukrainie.

Na spotkaniu w Łodzi nieobecny był także minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej, który Zmarł nagle w ostatni weekend w wieku 64 lat I pochowany w tym tygodniu. Białoruskie władze nie ujawniły przyczyny śmierci Makiego, nie wiadomo też, czy cierpiał na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, co wywołało spekulacje na temat możliwej nieczystej gry.

Przedstawiciel Białorusi Andriej Dapkiunas złożył oświadczenia, które według niego przygotował Mackie przed śmiercią. Potępił wykluczenie Ławrowa, mówiąc, że „zabija ono Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie” i oskarżył mocarstwa zachodnie o podważanie struktury bezpieczeństwa Europy przez to, co określił jako niesprawiedliwą izolację Rosji i Białorusi.

Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier, który znajduje się w niezwykłej sytuacji bycia sojusznikiem Polski przy jednoczesnym utrzymaniu bliskich stosunków gospodarczych i dyplomatycznych z Rosją, zdawał się winić Polskę za wykluczenie Ławrowa.

„Kanały komunikacji muszą być utrzymane” – powiedział Cigarto.

Powiedział na spotkaniu, że Węgry chcą pokoju na Ukrainie, ale nie wymienił Rosji z nazwy.

OBWE powstała w 1975 roku i stała się platformą dialogu podczas zimnej wojny. U podstaw jej podejścia do bezpieczeństwa leży skupienie się na prawach człowieka i rozwoju gospodarczym. Znana jest z monitorowania wyborów, ale podejmowała również misje zapobiegania konfliktom i budowania pokoju po ich zakończeniu w miejscach takich jak Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Gruzja i Tadżykistan.

READ  Strategiczne partnerstwo – Daimler Buses i polski specjalista w dziedzinie systemów akumulatorowych BMZ promują zeroemisyjny transport autobusowy w Europie

Przedstawicielka USA, podsekretarz stanu Victoria Nuland, powiedziała, że ​​wyszła z wiecu w Łodzi z odnowionym optymizmem, zauważając, że 55 z 57 członków OBWE – z wyłączeniem Rosji i Białorusi – znajduje nowe sposoby działania w obronie zasad demokracji.

Nuland powiedział, że rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi „nie udało się pokonać Ukrainy”. Pomimo swojej brutalnej agresji, zbrodni wojennych i zaciekłej walki z cywilami próbującymi ich zamrozić w środku zimy, Putin również nie powiódł się w swoich wysiłkach na rzecz podzielenia i zniszczenia OBWE.