Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spektakularna kula ognia nad centralną Polską – sekcja angielska

Spektakularna kula ognia nad centralną Polską – sekcja angielska

„Kula ognia, która całą swoją drogą przeleciała nad województwem świętokrzyskim w Polsce, została zaobserwowana przez dwie stacje obserwacyjne naszego projektu: SN05 (kierowane przez Dariusza Viusnę) i SN07 (kierowane przez Mateusza Romana). Na szczęście tym razem do Ziemi nie dotarły żadne meteoryty.” Potwierdzili to autorzy projektu badawczego Skytinel, zrzeszającego pasjonatów obserwacji nieba.

Zjawisko kuli ognia… podróż i wpływ kosmicznego gościa

Obliczenia wykazały, że meteoryt stał się widoczny na wysokości 95,42 km i leciał w stronę Ziemi z początkową prędkością około 25 km na sekundę. W trakcie lotu jego prędkość spadła do około 9 kilometrów na sekundę i spłonął doszczętnie na wysokości 38,45 kilometra – tłumaczą na swoich stronach internetowych przedstawiciele Skytinel.

Meteoryt podczas swojej podróży kilkakrotnie rozdzielił się i okrążył pomiędzy Marsem a Jowiszem, zanim wszedł w ziemską atmosferę.

„Najjaśniejszy błysk był zauważalnie jaśniejszy niż Księżyc w pełni (-12 mag), a naoczni świadkowie donoszą, że po jego przejściu słyszeli głośny dźwięk. Było to spowodowane falą uderzeniową związaną z superszybką prędkością kosmicznego gościa” – wyjaśnił Mariusz Zemiasz z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Co to jest Skytinel? Odkryj tajemnice wszechświata obserwując niebo nad Polską

Projekt Skytinel ma na celu zapewnienie skutecznego monitorowania nieba nad Polską poprzez wykorzystanie wysiłków pasjonatów budujących własne stacje kul ogniowych, tworząc sieć monitoringu wyposażoną w nowoczesne i czułe kamery.

Celem projektu jest udokumentowanie upadku meteorytów, a następnie określenie ich lokalizacji. Projekt zaprasza pasjonatów astronomii, organizacje non-profit, instytucje naukowe i powiązane firmy do udziału w instalowaniu kamer, fotografowaniu niezwykłych wydarzeń i pomocy w poszukiwaniu meteorytów, odkrywając tym samym wiele kosmicznych tajemnic.

Źródło: skytinel.com

(MB)