Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA wykrywa przerażające „buczenie” poza naszym Układem Słonecznym

Naukowcy badający najodleglejsze rejony naszego Układu Słonecznego odkryli dziwny „szum”.

Instrumenty na pokładzie sondy kosmicznej Voyager 1 należącej do NASA, która dziewięć lat temu opuściła najdalszy obszar naszego Układu Słonecznego, wychwyciły monotonny, słaby dźwięk.

Eksperci twierdzą, że było to spowodowane ciągłymi wibracjami niewielkich ilości gazu znajdującego się w quasi-pustej przestrzeni międzygwiazdowej.

Reprezentuje szum tła występujący w rozległej przestrzeni między układami gwiezdnymi, zgodnie z badaniami opublikowanymi w tym tygodniu w Nature Astronomy.

Wibracje te, zwane ciągłymi falami plazmowymi, zostały wykryte na częstotliwościach radiowych w wąskim paśmie przez okres trzech lat, gdy Voyager 1 podróżuje w przestrzeni międzygwiazdowej.

Mężczyzna obserwujący gwiazdy na pustyni
Voyager poszedł dalej niż jakikolwiek inny obiekt z Ziemi

„Ciągłe fale plazmy, które właśnie odkryliśmy, są zbyt słabe, aby je usłyszeć ludzkim uchem” – powiedziała Stella Koch-Auker, doktorantka astronomii z Cornell University i główna autorka badania.

„Gdybyśmy mogli to usłyszeć, brzmiałoby to jak jeden stabilny dźwięk, gra w sposób ciągły, ale zmienia się bardzo nieznacznie w czasie”.

Sonda kosmiczna Voyager 1, wystrzelona we wrześniu 1977 r., Znajduje się obecnie około 14,1 miliarda mil od Ziemi – prawie 152 razy większa od odległości między naszą planetą a Słońcem i nadal pobiera i przesyła dane.

Po dekadach temu masywne planety odwiedziły Jowisza i Saturna, Voyager 1 oferuje teraz wgląd w przestrzeń międzygwiazdową.

Voyager 1 wcześniej wykrył zaburzenia gazu w przestrzeni międzygwiazdowej spowodowane sporadycznymi rozbłyskami naszego Słońca.

Nowe badanie ujawniło stałe wibracje niezwiązane z aktywnością Słońca, które mogą być stałą cechą przestrzeni międzygwiazdowej.

Częstotliwość tego rezonansu wynosi około 3 kiloherców (kiloherców).

„Kiedy wibracje plazmy są przekształcane w sygnał akustyczny, brzmią jak zmieniony ton. To trochę dziwne” – powiedział James Cordes, profesor astronomii na Cornell University i współautor badania.

„Voyager 1 będzie nadal działał, ale jego zasilacz prawdopodobnie wyczerpie się w tej dekadzie po 50 latach pracy.

„Przygotowywane są projekty koncepcyjne przyszłych sond, które mają sięgać dalej niż sonda Voyager.

„Oto przesłanie, które uważam za atrakcyjne: nasz zasięg rozszerza się w przestrzeń międzygwiazdową”.