Miejsce spółki w rankingu 100 największych prywatnych polskich firm ustalane jest na podstawie wartości firmy. Obliczana jest na podstawie indeksu rynkowego EV (Enterprise Value).
W tym roku Śnieżkę wyceniono na podstawie tego wskaźnika na 1 240 mln zł. Oznacza to wzrost o 15% w porównaniu do ustalonej w ubiegłym roku wartości pojazdu elektrycznego, która wyniosła 1 077 mln zł.
Z roku na rok wzrosła także łączna wartość przedsiębiorstw w rankingu – redakcja oszacowała ją na 418 miliardów złotych. To już siódmy wzrost tej kwoty w skali roku. Ponadto w rankingu uwzględniono wyłącznie firmy prywatne, których pojazdy elektryczne miały wartość przekraczającą 1 150 mln zł
(300 mln dolarów), podczas gdy w ubiegłorocznej klasyfikacji próg wejścia do klasyfikacji wynosił niecały miliard złotych.
Ranking największych prywatnych polskich firm prowadzony jest od 2016 roku przez magazyn Forbes. Prezentuje spółki o największej wartości, których większość udziałów posiada polski przedsiębiorca (lub grupę przedsiębiorców), oraz te, w których polski przedsiębiorca jest twórcą spółki i nią zarządza lub kontroluje, skutecznie na poziomie rady nadzorczej. Na liście znajdują się zarówno spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i te nienotowane na giełdzie.
Podmioty, w których inwestorzy zagraniczni kontrolują więcej niż 50% akcji, nie są uwzględniane w analizie. W Śnieżce założyciele firmy i ich następcy posiadają ponad 60% kapitału zakładowego.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu