Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skuteczność środków zdrowia publicznego w ograniczaniu zachorowalności na COVID-19

Skuteczność środków zdrowia publicznego w ograniczaniu zachorowalności na COVID-19

Nowa recenzja w BMJ Sugeruje się, że środki ochrony zdrowia publicznego, takie jak noszenie masek, zapinanie koców i tymczasowe zamykanie firm i szkół, pomogły zapobiec dalszemu przenoszeniu ciężkiego ostrego zespołu oddechowego koronawirusa 2 (SARS-CoV-2). Masowe zamknięcia i obowiązkowe środki kwarantanny były związane z mniejszą liczbą przypadków koronawirusa 2019 (COVID-19) i zgonów w porównaniu z krajami, które nie wdrożyły tych nakazów.

uczenie się:Skuteczność środków zdrowia publicznego w zmniejszaniu częstości występowania COVID-19, przenoszenia SARS-CoV-2 i śmiertelności COVID-19: przegląd systematyczny i metaanaliza.. Źródło zdjęcia: emojoez / Shutterstock

Jest prawdopodobne, że dalsza kontrola pandemii COVID-19 zależy nie tylko od wysokiego zasięgu i skuteczności szczepień, ale także od ciągłego zaangażowania w skuteczne i zrównoważone środki zdrowia publicznego” – napisał zespół badawczy.

uczenie się

Naukowcy dokonali przeglądu dowodów dotyczących kilku środków zdrowia publicznego w ograniczaniu przenoszenia SARS-CoV-2 i zgonów z powodu COVID-19. Obejmował badania obserwacyjne i interwencyjne, w których badano skuteczność niektórych środków zdrowia publicznego (noszenie masek, mycie rąk i dystans społeczny) w zmniejszaniu ryzyka zakażenia i śmierci COVID-19.

W sumie 72 badania spełniły kryteria kwalifikowalności, a 35 badań zostało włączonych do ostatecznej analizy, ponieważ mierzyły one wyniki poszczególnych interwencji. Badania te przeprowadzono na całym świecie, w tym między innymi w Azji, Stanach Zjednoczonych, Europie i na Bliskim Wschodzie.

W wielu badaniach istniało ryzyko stronniczości. Większość z nich miała główne mylące zmienne, prawdopodobnie dlatego, że pandemia była nową i łagodzącą okolicznością. Istniały różnice w możliwościach testowania, kryteriach diagnostycznych i raportowaniu danych dotyczących przypadków i zgonów COVID-19. Ryzyko stronniczości było bardziej widoczne w badaniach oceniających interwencje w zakresie zdrowia publicznego na początku pandemii i w dzielnicach o niskich dochodach.

Środki ochrony osobistej i ryzyko COVID-19

Trzy badania dotyczyły mycia rąk u ludzi, w których 292 osoby zaraziły się COVID-19. Po zsumowaniu wyników mycie rąk spowodowało około 53% redukcję przypadków COVID-19.

READ  Walidacja klinicznej zasady przewidywania umożliwiającej rozróżnienie bakteryjnego i aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci

Sześć badań oceniających noszenie masek wykazało również zmniejszenie o 53% ryzyka zarażenia wirusem COVID-19. Oddzielna analiza wykazała, że ​​noszenie maski zmniejszyło częstość przenoszenia SARS-CoV-2 i śmiertelności związane z COVID-19. Na przykład jedno badanie w USA wykazało 29% redukcję transmisji SARS-CoV-2 w stanach, w których obowiązywały maski. Jednak naukowcy nie sprecyzowali, jaki rodzaj masek nosili uczestnicy, które chroniły przed infekcją.

Dezynfekcja domu i ryzyko zakażenia wirusem Corona

Tylko w jednym z 35 badań zmierzono skuteczność dezynfekcji powierzchni i przenoszenie SARS-CoV-2 w domach.

Codzienne stosowanie chloru lub etanolu było 77% skuteczne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Jednak badanie uznano za umiarkowanie stronnicze, a autorzy badania nie zebrali stężenia środków dezynfekujących, z których korzystali uczestnicy.

Dystans społeczny i ryzyko COVID-19

Wyniki oparto na pięciu badaniach mierzących korzyści z dystansu fizycznego w zmniejszaniu ryzyka COVID-19. Połączone wyniki wykazały 25% zmniejszenie ryzyka zarażenia się COVID-19. Jednak wszystkie badania miały różne punkty pomiarowe i wahały się od umiarkowanego do krytycznego błędu w zbieraniu danych.

Wysiłki związane z pozostawaniem w domu i ryzyko COVID-19

Wszystkie badania mierzące wysiłki związane z pobytem w domu pod kątem ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 wykazały zmniejszenie przenoszenia wirusa. W jednym badaniu z Wielkiej Brytanii odnotowano 74% zmniejszenie liczby codziennych kontaktów.

Wysiłki w zakresie kwarantanny mierzono w dwóch badaniach: jednym z Arabii Saudyjskiej, a drugim z Indii. W Arabii Saudyjskiej obowiązkowa 8-tygodniowa kwarantanna spowodowała spadek liczby przypadków COVID-19 o 4,9%. Ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 było 14-krotnie wyższe w regionach Indii, w których nie było nakazów kwarantanny, w porównaniu do tych objętych ścisłą kwarantanną.

Kraje, które wprowadziły ogólne blokady, zgłosiły mniej przypadków COVID-19 niż te, które tego nie zrobiły. Jedno z amerykańskich badań, które dotyczyło całkowitych blokad w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii, wykazało 11% redukcję transmisji SARS-CoV-2. Ponadto blokada koca zmniejszyła liczbę zgonów z powodu COVID-19.

READ  Ostrzeżenie Hep po 3 przypadkach związanych z importowanymi mrożonymi jagodami

Wpływ zamknięcia szkół i firm w związku z ryzykiem COVID-19

Dwa badania dotyczyły skuteczności zamykania szkół w związku z zakażeniem COVID-19 i ryzykiem zgonu. Jedno z amerykańskich badań wykazało, że zamknięcie szkół spowodowało 62% spadek liczby infekcji COVID-19 i 58% spadek liczby zgonów spowodowanych COVID-19. I odwrotnie, zamknięcia szkół w Japonii nie wpłynęły na przenoszenie SARS-CoV-2.

Tymczasowe zamykanie firm w Stanach Zjednoczonych skutkowało znaczącym 12% zmniejszeniem transmisji SARS-CoV-2. Oddzielne badanie w USA wykazało 16% mniejsze ryzyko transmisji.

Ograniczenia w podróży nie zmieniły ryzyka SARS-CoV-2

Jedno z badań oceniało ograniczenia w podróżowaniu w dziewięciu krajach afrykańskich, które zamknęły swoje granice w odpowiedzi na pandemię. Po zamknięciu granicy nastąpił wzrost przypadków COVID-19. Zamknięcia granic nie wpłynęły na przypadki COVID-19. Należy jednak zauważyć, że badanie ma umiarkowane ryzyko stronniczości. Kontrola przyjeżdżających podróżnych nie zmniejszyła transmisji COVID-19. Jedno z badań wykazało, że po zbadaniu gorączki około 86% zarażonych pozostało niewykrytych.