Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skany PET/CT są „kluczowe” u pacjentów z chłoniakiem z komórek NK/T

Skany PET/CT są „kluczowe” u pacjentów z chłoniakiem z komórek NK/T

Jak wynika z badania opublikowanego 18 grudnia 2018 r., pozytonowa tomografia emisyjna i tomografia komputerowa mają znaczną przewagę nad konwencjonalnymi metodami wykrywania i określania stopnia zaawansowania zmian u pacjentów z chłoniakiem z komórek T lub naturalnym zabójcą. Szparag.

W analizie retrospektywnej zespół z Taiyuan w Chinach stwierdził, że F-18 FDG-PET/CT skuteczniej analizuje cechy obrazowe chłoniaka z komórek NK/T i zasugerował, że skany mogłyby ulepszyć plany leczenia pacjentów.

„Skanowanie F-18 FDG-PET/CT ma kluczowe znaczenie w identyfikacji zmian nowotworowych, stadium zaawansowania i opracowywaniu strategii leczenia osób, u których zdiagnozowano chłoniaka z komórek NK/T” – napisał główny autor Huixia Jing, lekarz medycyny, z Trzeciego Szpitala w Shanxi . Uniwersytet medyczny.

Chłoniak NK/T powstaje z dojrzałych limfocytów T i komórek NK; Naukowcy wyjaśnili, że choć częstość występowania choroby jest niska, rozwija się ona szybko, a wskaźniki przeżycia pacjentów są niskie.

Poprzednie badania wykazały, że F-18 FDG-PET/CT ma kluczowe znaczenie w ocenie stopnia zaawansowania, ocenie odpowiedzi i ocenie prognostycznej rozlanego chłoniaka z dużych komórek B, chłoniaka Hodgkina i chłoniaka grudkowego, jednakże nie wykazano tego u pacjentów z z NK i dodano chłoniaka z komórek T.

W tym celu grupa przeanalizowała charakterystykę obrazowania PET/CT 38 pacjentów, u których początkowo zdiagnozowano chłoniaka z komórek T NK, i porównała podejście z metodami konwencjonalnymi: badaniem fizykalnym, tomografią komputerową z dożylnym kontrastem, rezonansem magnetycznym i biopsjami miejsc pierwotnych. Oraz badania szpiku kostnego.

Według analizy u pacjentów stwierdzono łącznie 219 zmian (w tym 81 zmian węzłowych i 138 zmian pozawęzłowych), które uzyskały pozytywny wynik testu na złośliwość. PET/CT znacznie przewyższał metody konwencjonalne w wykrywaniu zmian złośliwych – 79 (98,8%) wykryło zmiany pozawęzłowe w porównaniu z 45 (56,3%).

U 50-letniego mężczyzny z niedawno zdiagnozowanym chłoniakiem NK/T typu nosowego wykonano badanie F-18 FDG-PET/CT (A–D) w celu wstępnej oceny stopnia zaawansowania. Obraz projekcyjny o maksymalnej intensywności (A) pokazuje zmiany hipermetaboliczne w obu zatokach sitowych (cienka strzałka), obu szyjnych łańcuchach limfatycznych (grot strzałki), lewym górnym płucu (gruba strzałka), wątrobie i śledzionie. Obrazy przezosiowe pokazują masę F-18 lubiącą FDG w obu zatokach sitowych (B). Badanie wykazało intensywny wychwyt radioznacznika F-18 FDG w lewym górnym płucu oraz w wątrobie i śledzionie (TK nie wykazało zmian), co sugeruje nowotwór złośliwy (C–D). Ostatecznie po badaniu PET/CT zmieniono stopień zaawansowania pacjenta z II na IV.Zdjęcie dzięki uprzejmości Helion

READ  Niski poziom bilirubiny przewiduje rozwój nefropatii IgA i pogorszenie parametrów klinicznych

Ponadto u 15,7% pacjentów (6/38 przypadków) po wynikach badania PET/CT przeprowadzono zmianę stopnia zaawansowania klinicznego w różnym stopniu, a wyniki badania PET/CT pomogły zmienić plan leczenia u 10,5% (4/38) pacjentów. Grupa napisała.

W szczególności w dwóch przypadkach zmieniono leczenie z samej radioterapii na radioterapię z chemioterapią, a w dwóch przypadkach zmieniono je z radioterapii w połączeniu z chemioterapią na chemioterapię wyłącznie ze względu na progresję choroby. Naukowcy dodali, że skany PET/CT zmieniły obszar docelowy radioterapii u trzech pacjentów.

„Nasze wyniki sugerują, że PET/CT ma znaczną przewagę [conventional methods] „Do wykrywania zmian chorobowych i określania stopnia zaawansowania zewnątrzkomórkowych chłoniaków NK/T” – napisała grupa.

Ostatecznie zaletą PET/CT jest to, że łączy obrazowanie strukturalne z funkcjonalnymi informacjami metabolicznymi – zauważają naukowcy. Według autorów to hybrydowe, nieinwazyjne podejście pozwala lekarzom analizować kształt, lokalizację i inwazyjność zmian w jednym badaniu, w porównaniu z kombinacją tradycyjnych metod.

„Wyniki naszego badania dotyczącego chłoniaków z komórek NK/T podkreślają znaczenie badania PET/CT w wykrywaniu i określaniu stopnia zaawansowania zmiany chorobowej” – podsumowała grupa.

Pełny artykuł znajdziesz Tutaj.