Poznaj gadającego krokodyla „WUJKA”! Analiza skamieniałości ujawnia, że ten przerażający gad o długości 14 stóp, pół tony Gap Wyoming 155 milionów lat temu
- Skamielina jest nowym członkiem tak zwanej rodziny krokodyli goniopgolidów
- Nazwany „Amphicotyleus Mili” przez zespół kierowany przez Uniwersytet Hokkaido
- Przerażająca bestia miała 17-calową czaszkę wypełnioną 30 ostrymi 2-calowymi zębami
- Zespół powiedział, że to oportunistyczne — karmienie się rybami, żółwiami, a nawet dinozaurami
- Ujawnił, w jaki sposób krokodyle opracowały swój unikalny system oddechowy do nurkowania
Przerażający gad o długości 14 stóp, który wędrował po przypominającym Serengeti krajobrazie Wyoming 155 milionów lat temu, był „wujkiem” wszystkich współczesnych krokodyli.
Do takiego wniosku doszedł zespół naukowców kierowany przez Uniwersytet Hokkaido, który zidentyfikował nowy gatunek należący do rodziny krokodyli goniofolidów.
Skamielina „Amphicotyleus milesi” została odkryta w kamieniołomie East Camarasaurus – nazwanym tak od znalezionych tam dinozaurów – w hrabstwie Albany w stanie Wyoming.
Według paleontologów za życia A. milesi ważyłby prawie pół tony i miałby usta pełne 30 ostrych zębów o długości dwóch cali.
Przerażający gad o długości 14 stóp, który wędrował po przypominającym Serengeti krajobrazie Wyoming 155 milionów lat temu, był „wujkiem” wszystkich współczesnych krokodyli. Na zdjęciu: odbitka artysty przedstawiająca Amphicotyleus Mili zagrażającego większemu kamarazaurowi w wodopoju
Do takiego wniosku doszedł zespół naukowców kierowany przez Uniwersytet Hokkaido, który zidentyfikował nowy gatunek należący do rodziny krokodyli goniofolidów. Na zdjęciu: skamielina
Według autora artykułu i paleontologa Junki Yoshidy z japońskiego Uniwersytetu Hokkaido, A. milesi był nie tylko „wujkiem” współczesnych krokodyli, ale także ujawnił pochodzenie unikalnego systemu oddechowego, którego używają podczas nurkowania.
„Amphicotylus mili ma tylne przedłużenie kanału nosowego i krótką, zakrzywioną kość języka podobną do współczesnych krokodyli” – wyjaśnił.
Sugeruje to, że poprzez utrzymywanie zewnętrznego nosa nad powierzchnią wody, przodkowie krokodyli mogli podnieść zastawkę na języku.
Mogą oddychać pod wodą trzymając zdobycz w ustach, tak jak robią to współczesne krokodyle.
Ekspert podsumował: „Amphicotylus zapewnia nowy wgląd w adaptację wodną do współczesnych krokodyli”.
Współczesne krokodyle potrafią wstrzymać oddech nawet na godzinę pod wodą.
Obecnie żyje tylko 25 gatunków krokodyli, ale w czasach dinozaurów liczba ta mogła sięgać setek, z których niektóre osiągały 30 stóp długości i ważyły trzy tony — sześć ton mil. .
Według paleontologów za życia A. milesi ważyłby prawie pół tony i miałby usta pełne 30 ostrych zębów o długości dwóch cali. Na zdjęciu: fotograficzne i obrazowe reprezentacje czaszki A Miley pod różnymi kątami
W czasach, gdy żył A. milesi, w późnym okresie jurajskim, dzikie tereny dzisiejszego Wyoming przypominały bardziej góry Serengeti w Afryce.
Żyjące tu stworzenia musiały przystosować się do długich okresów dotkliwej suszy, po których następowały miesiące monsunów, które zalały lokalne rzeki.
Naukowcy uważają, że A. milesi mógł być oportunistycznym drapieżnikiem — żywiącym się wszystkim, od małych rybich żab, jaszczurek i żółwi, po prawdopodobnie nawet roślinożerne dinozaury i pterozaury.
Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Królewskie Towarzystwo Otwartej Nauki.
Reklamy
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków