Equinor i partner Polenergia wybrali Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę generatorów turbin wiatrowych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, dwóch największych i najnowocześniejszych morskich farm wiatrowych powstających w Polsce, o łącznej mocy zainstalowanej 1440 MW .
Podpisanie Umowy Preferowanego Dostawcy jest kamieniem milowym w projektach MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Jest to ważny krok w kierunku osiągnięcia celu projektu, jakim jest dostarczanie morskiej energii wiatrowej jako ważnej części transformacji energetycznej Polski.
„Wybierając preferowanego dostawcę turbin, osiągnęliśmy kolejny kamień milowy, pchnęliśmy nasze projekty do przodu i wprowadziliśmy najlepsze technologie na polski rynek oraz rozwinęliśmy branżę morskiej energetyki wiatrowej. Naszym celem jest realizacja tych projektów w sposób, który przybliża to konkurencyjne źródło Czysta i odnawialna energia do Polski, oparta na pionierskich rozwiązaniach Wierzymy, że ta współpraca z Siemens Gamesa przyspieszy postęp naszych projektów, co może dać wiele możliwości dla polskiego rynku i polskich firm do włączenia się w lokalny łańcuch dostaw – mówi Michał Kołodziejczyk, Dyrektor Krajowy Equinor Polska.
Zgodnie z ogłoszoną umową Siemens Gamesa dostarczy swój flagowy model morskiej turbiny wiatrowej SG 14-236 DD, aby pokryć maksymalną łączną moc obu projektów. Turbina ma nominalną moc 14 MW i może wzrosnąć do 15 MW z Power Boost.
Jest to największa morska turbina wiatrowa firmy Siemens Games o napędzie bezpośrednim i przez kilka lat będzie działać komercyjnie po zainstalowaniu w projektach Equinor i Polenergia. Dokładna liczba maszyn pozostaje do ustalenia na późniejszym etapie rozwoju, kiedy finalna umowa na dostawę turbiny, umowy serwisowe i gwarancyjne zostaną zakończone.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostaliśmy wybrani jako dostawca turbin dla dwóch pierwszych projektów morskich farm wiatrowych w Polsce.Dostawa turbin wiatrowych jest największym kontraktem projektowym i pozyskaliśmy doświadczonego dostawcę z udokumentowaną historią dostaw do Equinor. Wybraliśmy turbiny wiatrowe, które są najlepszym rozwiązaniem dla ogólnego uzasadnienia biznesowego. Nie możemy się doczekać dalszej dojrzałości projektu we współpracy z Siemens Gamesa”, mówi Mate H. Otoy, dyrektor ds. zakupów w Equinor.
Przy dużych, nowoczesnych turbinach wiatrowych wybranych do projektów Equinor i Polenergia, jeden cykl wirnika przy pełnym obciążeniu zapewni wystarczającą ilość energii elektrycznej dla jednego przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce na 4 dni. Gdy jedna turbina pracuje z pełnym obciążeniem, wytworzenie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania przeciętnego polskiego domu przez rok zajmie tylko 10 minut.
„Skutecznie zabezpieczamy dostawy kluczowych produktów i usług niezbędnych do realizacji inwestycji bałtyckich. Rozwijamy nasze projekty w oparciu o najlepsze znane praktyki z innych krajów europejskich oraz korzystamy z doświadczeń innych morskich inwestycji energetycznych. Pozwala to na sprawne proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i znacząco zwiększa stopień zaawansowania tych projektów Wierzymy, że nasze morskie farmy wiatrowe do 2027 roku zapewnią czystą, zieloną energię milionom polskich gospodarstw domowych – mówi dr Michalski, Prezes Zarządu Polenergii Zarząd.
Łączna moc obu projektów wynosi 1440 MW, co stanowi dużą część pierwszej fazy programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce o łącznej mocy 5900 MW. MFW Bałtyk II i III otrzymały Kontrakty Różnicowe (KTR) w maju 2021 roku przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Projekty są zlokalizowane na Morzu Bałtyckim, około 27 i 40 kilometrów od portu eba, gdzie Equinor nabył działkę pod przyszłe operacje operacyjne i konserwacyjne (O&M) portu bazowego.
Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów uzależniona jest od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowana jest na 2024 r., a pierwsza moc zostanie dostarczona do sieci w 2027 r.
Siba stanie się bazą operacyjną i serwisową dla polskich projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Planowana baza operacyjno-serwisowa będzie pełniła rolę węzła logistycznego dla projektów Bałtyk z zapleczem biurowym, magazynowym i transportowym. Bliskość eby do terenów morskich farm wiatrowych Bałtyk poprawi bezpieczeństwo i koszty operacyjne.
Inwestycja zlokalizowana w Lipie zapewni możliwości zarówno miastu, jak i całemu regionowi pod względem lokalnego łańcucha dostaw i zatrudnienia. Zadania wymagane do obsługi morskiej farmy wiatrowej obejmują role techników konserwacji, które będą głównie stacjonowane na morzu, a także zespoły pracowników biurowych wspierających operacje z ziemi.
baetic projektowanie Equinor i Polenergia to jedne z największych morskich farm wiatrowych powstających w Polsce. Bałtyk III i Bałtyk II mogłyby wytworzyć wystarczającą ilość odnawialnej morskiej energii wiatrowej, by zasilić dwa miliony polskich domów. Budowa infrastruktury farm wiatrowych mogłaby rozpocząć się już w 2024 roku.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu