Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Shell jest pod ostrzałem największego w Europie zarządzającego aktywami w związku z polityką klimatyczną

Shell jest pod ostrzałem największego w Europie zarządzającego aktywami w związku z polityką klimatyczną

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

26 inwestorów dołączyło do Amundi, największej w Europie firmy zarządzającej aktywami, aby zażądać od Shell poprawy celów środowiskowych na jej dorocznym zgromadzeniu, w ramach najważniejszej kampanii akcjonariuszy na temat polityki klimatycznej, z jaką spotkała się grupa naftowo-gazowa.

W rezolucji, koordynowanej przez grupę aktywistów Follow This, wzywa się firmę Shell do dostosowania swojego „średnioterminowego” celu w zakresie emisji gazów cieplarnianych do Porozumienia paryskiego w celu ograniczenia globalnego ocieplenia. Aby osiągnąć te cele, globalne emisje muszą spaść prawie o połowę do 2030 r.

Shell twierdził, że jego cele są już zgodne z Paryżem, ale grupa aktywistów chciała, aby firma radziła sobie lepiej. Będzie to obejmować rozliczanie wszystkich emisji produktów sprzedawanych klientom, co jest znane jako Zakres 3.

„Wzywamy Shell do wyznaczenia wiarygodnego celu w zakresie bezwzględnych emisji w zakresie 3” – powiedziała Diandra Sobia, dyrektor ds. odpowiedzialnych inwestycji w brytyjskim funduszu emerytalnym Nest. „Byłoby to dowodem przywództwa, pokazałoby, że Shell poważnie podchodzi do przekształcania swojej działalności i odegrałoby rolę w dokonywaniu rzeczywistych zmian na świecie”.

Grupa aktywistów zgłaszała podobne wnioski na spotkaniach Shell od 2016 roku, ale poparcie dla nadchodzącej uchwały przyciągnęło największą liczbę menedżerów inwestycyjnych, powiedział założyciel Follow This Mark van Baal.

Wspólnie inwestorzy nadzorują ponad 3,8 biliona euro i są właścicielami około 5 procent Shella. Należą do nich brytyjski fundusz emerytalny London CIV, międzynarodowi menedżerowie Rathbones, Candriam i Edmond de Rothschild oraz szwedzki fundusz emerytalny AP4 i Fundacja Ethos, które reprezentują szwajcarskich inwestorów.

W ubiegłym roku dwóch akcjonariuszy było współwnioskodawcami uchwały Shell i uzyskało poparcie około 20 procent wszystkich inwestorów, którzy głosowali.

READ  Rynki redukują zakłady na obniżki stóp procentowych po wzroście inflacji w USA do 3,5%

Matt Crossman, dyrektor ds. zarządzania w Rathbones, powiedział: „Ponieważ rok 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii, a COP28 sygnalizuje „początek końca ery paliw kopalnych”, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi, że zmiany klimatyczne wyłonią zwycięzców i przegranych .” W nawiązaniu do porozumienia zawartego na szczycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych w zeszłym miesiącu w sprawie odejścia od paliw kopalnych.

Celem, powiedział, jest stworzenie zachęt dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, „aby dostosowała strategie biznesowe do scenariuszy zerowej netto, które pomogą światu prosperować”.

Tradycyjne grupy inwestycyjne w przeszłości unikały podejmowania uchwał akcjonariuszy, woląc opierać się na zakulisowych dyskusjach. Niektórzy jednak poczuli się sfrustrowani brakiem działań w związku z zagrożeniami klimatycznymi i zaczęli szukać bardziej aktywnych środków.

Dyrektor generalny Shell, Wael Sawan, po objęciu urzędu w zeszłym roku nakreślił plany kontynuacji inwestycji w paliwa kopalne. Aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu na energię i utrzymać zyski dla akcjonariuszy, Shell musi w dalszym ciągu inwestować w wydobycie ropy naftowej i rozwijać swój duży biznes gazowy, inwestując jednocześnie w niskoemisyjne formy energii, takie jak biopaliwa, wodór i źródła odnawialne, powiedział.

Shell dąży do zmniejszenia bezwzględnych emisji z własnej działalności – znanych również jako emisje z zakresu 1 i zakresu 2 – o 50 procent do 2030 r. Zobowiązał się również do zmniejszenia „intensywności emisji dwutlenku węgla netto” przez sprzedawane produkty o 20 procent do 2030 r. 2030 r., ale nie ich emisje bezwzględne.

Intensywność emisji dwutlenku węgla to kontrowersyjny wskaźnik, który przedstawia emisję jako odsetek całkowitej energii, którą sprzedajesz. Stosowanie tego podejścia księgowego umożliwia firmie Shell kompensację emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez jej działalność naftową i gazową z produktami o niższej emisji dwutlenku węgla.

Shell stwierdził, że uchwała akcjonariuszy jest „nierealistyczna i uproszczona” oraz „ogólnie niezmieniona” w porównaniu z uchwałą przedstawioną przez Follow This w zeszłym roku.

READ  BEWI: podpisuje umowę nabycia większościowego pakietu akcji IZOBLOK w polskiej spółce giełdowej w celu umocnienia swojej pozycji w branży motoryzacyjnej

Dodała: „Nie będzie to miało wpływu na łagodzenie zmian klimatycznych, będzie miało negatywne konsekwencje dla naszych klientów i jest sprzeczne z interesami spółki i naszych akcjonariuszy”.

Shell dodał, że aktualizuje swoją strategię transformacji energetycznej, która obejmuje cele klimatyczne, i że akcjonariusze będą mieli możliwość głosowania nad planem na dorocznym zgromadzeniu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła, że ​​aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego, nie wolno rozwijać nowych projektów naftowych, gazowych czy węglowych.

Wideo: Czy zmieniły się główne koncerny naftowe? | Film F.T

Kapitał klimatyczny

Miejsce, w którym zmiany klimatyczne spotykają się z biznesem, rynkami i polityką. Zapoznaj się z ofertą FT tutaj.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaangażowaniu FT w zrównoważony rozwój środowiska? Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o naszych celach opartych na nauce