Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sezon kulturalny między Rumunią a Polską: otwarcie wystawy indywidualnej Yusufa Kiraly’ego w Łodzi

Sezon kulturalny między Rumunią a Polską: otwarcie wystawy indywidualnej Yusufa Kiraly’ego w Łodzi

Stare wspomnienia stają się coraz bardziej trwałewystawa prac fotograficznych i wideo Josifa Kiraly’ego, zostanie otwarta w Muzeum Miasta Łodzi w ramach Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi.

Pokaz, pierwsza indywidualna wystawa artysty w Polsce, odbywa się w ramach sezonu kulturalnego Rumunia-Polska 2024-25. Zostanie otwarte w obecności artystki i kuratorki Roxany Tristoriano.

Prace prezentowane na wystawie łączą w sobie kilka ulubionych tematów artysty: jednoczesność, symetrię oraz poczucie déjà vu, czyli fałszywego rozpoznania. „Daje zwiedzającym możliwość zobaczenia, jak artysta postrzega i przekłada na obrazy sposób działania mechanizmów pamięci”.

Artysta wizualny, architekt i pedagog. W latach 80. Kiraly działał w Międzynarodowej Sieci Sztuk Pocztowych, ruchu artystycznym stworzonym przez Grupę Fluxus. W 1995 był jednym z założycieli Katedry Fotografii i Obrazu Dynamicznego na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym w Bukareszcie, gdzie nadal wykłada. Oprócz kariery artystycznej Kiraly brał także udział w kilku wspólnych projektach, z których najbardziej znanym jest grupa subREAL. Od 2000 roku zainicjował, zarządzał i realizował kilka interdyscyplinarnych projektów badań artystycznych, w tym RO-Archiwum, wielkoformatowy wizualny dokument zmian, jakie zaszły w postkomunistycznej Rumunii.

Roxana Tristoriano jest artystką wizualną, kuratorką i profesorem nadzwyczajnym na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym w Bukareszcie. Jest jedną z założycielek Katedry Fotografii i Obrazu Dynamicznego. Od 1981 roku wystawia książki artystyczne, obrazy, rysunki, instalacje, filmy eksperymentalne, miniatury tekstylne, obiekty, pocztówkę i fotografie. Inicjowała, zarządzała i uczestniczyła w projektach badawczych m.in. Narodowego Uniwersytetu Artystycznego w Bukareszcie, Europejskiego Stowarzyszenia Instytutów Sztuki i Goethe-Institut. Jej prace dotyczą praw człowieka, feminizmu i nowych mediów i znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych.

Choć festiwal będzie trwał 10 dni począwszy od 13 czerwca, wystawa otwarta 15 czerwca potrwa do 25 sierpnia.

Więcej o Rumuńsko-Polskim Sezonie Kulturalnym 2024-25 Tutaj.

(Foto: Rekonstrukcja – LA Getty Museum 2a, 2012 z Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie)

[email protected]