Właściciele Selfridges rozpoczynają licytację luksusowego domu towarowego i zainwestowali 4 miliardy funtów w cenę firmy.
Rodzina Westonów, jedna z najbogatszych rodzin w Kanadzie, po raz pierwszy przyznała, że może rozważyć sprzedaż aktywów swojego europejskiego sklepu w zeszłym miesiącu po zbliżeniu się tajemniczego kupca.
Takie podejście pojawiło się zaledwie kilka tygodni później Śmierć 80-letniej głowy rodziny, W Galen Weston, który prowadził Kupiłem Selfridges za 628 milionów funtów w 2003 r..
Teraz rodzina zatrudniła konsultantów z Credit Suisse do nadzorowania aukcji i planuje w ciągu najbliższych kilku tygodni wysłać dokumenty sprzedaży do elitarnej grupy potencjalnych nabywców.
Aktywa dostępne do przejęcia obejmują cztery sklepy Selfridges w Wielkiej Brytanii – w Londynie, Manchesterze i Birmingham – oraz Brown Thomas i Arnots w Irlandii oraz de Begenkorf w Holandii.
Wyprzedaż będzie najnowszym rozdziałem w burzliwej historii firmy Selfridges, którą w 1909 roku otworzył amerykański biznesmen Harry Gordon Selfridge. Kiedyś sklep przy Oxford Street miał ponad 100 działów, w tym strzelnicę i bibliotekę.
W latach 90. stał się przestarzały, ale został śmiało przywrócony do życia przez włoskiego guru handlu detalicznego Vittorio Radisa, byłego prezesa Habitat. Radice odnowiło wnętrza, wprowadziło bardziej modne marki i zaczęło organizować imprezy, aby przyciągnąć więcej kupujących. Rozpoczęła się również ekspansja Selfridges poza Londynem.
Selfridges, który był notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, został kupiony przez Westons wkrótce po tym, jak Rades odszedł na nieudaną pracę w Marks and Spencer.
Rodzina nadal utrzymuje Selfridges w czołówce handlu detalicznego, inwestując miliony funtów w sklepy, organizując ważne wydarzenia i rozwijając ekskluzywne restauracje, kino, a nawet lodowisko w swoim londyńskim oddziale, aby przyciągnąć odwiedzających. Strategia zwiększyła sprzedaż – do lutego 2020 r. wzrosła o 7% do 1,97 miliarda funtów, chociaż zyski spadły o 10% do 88 milionów funtów.
Obserwatorzy branży zastanawiali się, dlaczego rodzina wprowadzałaby supermarkety na rynek podczas pandemii, kiedy sprzedaż i zyski zostałyby dotknięte spadkiem liczby turystów i podróżnych zmierzających do sklepów w centrum miasta.
„Wszystkie duże sklepy mają problem z internetem. Jedyną rzeczą, w której naprawdę konkurują, jest cena. Selfridges jest jednym z najlepszych, ale nie kupiłbym go” – powiedział jeden z inwestorów.
Znawcy handlu detalicznego twierdzą, że syn Westona, Galen, który kieruje rodzinnym holdingiem Wittington Investments Ltd z Kanady, oraz córka Alannah, która kieruje grupą Selfridges, nie mieli „przekonania do dalszego prowadzenia europejskiego oddziału sklepów” po 18 trudnych miesiącach.
Chociaż Selfridges jest postrzegane jako odnosząca sukcesy firma, która przekształciła się w cel podróży dla gości z całego świata, jest mało prawdopodobne, że okazała się odporna na zmieniające się nawyki kupujących. Doprowadziło to do upadku sieci średniej wielkości Debenhams i Beales oraz zamknięcia wielu sklepów John Lewis i House of Fraser.
Jego dom na Oxford Street również odnotował spadek liczby odwiedzających, z wieloma pustymi sklepami wzdłuż niego, w tym dawnymi głównymi oddziałami Debenhams i Topshop. Marks, Spencer i John Lewis są właścicielami Zaplanowane plany konwersji części swoich sklepów Na ulicy do urzędów.
Uważa się, że wśród stron, które mogą być zainteresowane Selfridges, znajduje się Central Retail Group w Tajlandii, do której należą już supermarkety La Rinascente we Włoszech, Illum w Danii i KaDeWe w Berlinie, za pośrednictwem oddziału prowadzonego przez byłego szefa Selfridges, Radice.
Inni potencjalni nabywcy mogą obejmować HBC, właściciela Saks Fifth Avenue w USA, oraz The Lane Crawford Joyce Group w Hongkongu – gdzie wcześniej pracował obecny prezes Selfridges, Andrew Keith. Jako potencjalni nabywcy określano chińskie firmy wspierane przez państwo i państwowy fundusz majątkowy z Bliskiego Wschodu, taki jak Qatar Investment Authority, do którego już należy Harrods.
Uważa się, że europejskie sklepy Westons obejmują około 2 miliardy funtów głównych aktywów nieruchomościowych, w tym prawo własności do notowanego na giełdzie sklepu flagowego na Oxford Street.
Galen i Alana Weston są kuzynami George’a Westona, prezesa Associated British Foods, która jest właścicielem Primark, Twinings Tea i Kingsmeal Bread.
Jednak majątek Selfridges jest oddzielony od brytyjskiego ramienia rodziny, wywodzącego się od brata Galena Garfielda Westona, który posiada duży udział w ABF, a także luksusowy sklep spożywczy Fortnum & Mason i sklep meblowy Heal.
Jest nadzieja, że umowa na Selfridges zostanie sfinalizowana do końca roku, choć wiadomo, że rodzina może zdecydować się nie sprzedawać.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji