Jedną z powszechnych krytyki pod adresem polskiego rynku logistycznego na tle innych krajów Europy Zachodniej jest założenie o nadpodaży gruntów. Inwestorzy uważają obecnie, że można by to zbudować w sposób niekontrolowany, co w połączeniu z normalizacją popytu ze strony najemców mogłoby doprowadzić do wzrostu współczynnika pustostanów, a tym samym wpłynąć na wzrost czynszów.
Jeśli chodzi o grunty gotowe do zagospodarowania, badania Savills pokazują, że Wielka Brytania dysponuje gruntami, które mogą pomieścić do 20,6 miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Dla porównania Polska ma powierzchnię zaledwie 16 mln mkw., co wskazuje, że jak na rynek tej wielkości, nie mamy nadpodaży gruntów w porównaniu z innymi dojrzałymi rynkami.
Kevin Moved, dyrektor działu badań przemysłowych i logistycznych na region EMEA w Savills, skomentował: „To powszechne błędne przekonanie historycznie przedstawiało Polskę w negatywnym świetle, jeśli chodzi o strategie inwestycyjne w przemyśle i logistyce. Jednak kraj ten faktycznie osiąga idealną równowagę między szybkością wprowadzanie na rynek z punktu widzenia projektowania i kluczowych podstaw lokalizacji Ponadto atrakcyjne zachęty polityczne w Polsce, niskie koszty pracy i przyjazne dla biznesu otoczenie sprawiają, że jest to idealne miejsce dla międzynarodowych firm chcących prowadzić działalność w pobliżu brzegu i zwiększać odporność łańcucha dostaw.
Savills zauważa, że Polska jest obecnie czwartym co do wielkości rynkiem logistycznym na kontynencie, a od 2012 roku więcej powierzchni magazynowej obsługują jedynie Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.
Położona pomiędzy rozwiniętymi rynkami Europy Zachodniej a wschodzącymi gospodarkami Europy Wschodniej, Polska oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne ze względu na swoje strategiczne położenie, silny wzrost gospodarczy i sprzyjające otoczenie biznesowe. Sytuację tę wzmocniły znaczne fundusze rozwojowe udostępnione przez Unię Europejską, a w latach 2021–2027 kraj ma otrzymać ponad 76 miliardów euro.
Polska jest już główną lokalizacją dystrybucji i realizacji zamówień dla wielu globalnych platform e-commerce, w tym Amazon, Zalando i Shein, obsługujących Europę Zachodnią i Skandynawię. Savills zauważa jednak, że kraj jest przygotowany na znaczną ekspansję handlu elektronicznego, a prognoza penetracji handlu detalicznego wzrośnie z 13,1% do 16,6% do 2029 r., zgodnie z oczekiwaniami dotyczącymi silnego wzrostu krajowego. Oznacza to, że Polska będzie w dalszym ciągu czerpać korzyści z rosnącego popytu na powierzchnię magazynową ze strony najemców chcących zwiększyć dostawy transgraniczne.
Na wybrzeżu Morza Bałtyckiego znajduje się także kilka portów przesiadkowych, a Gdańsk obsłuży w 2023 r. ponad 79,6 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 26,1% w stosunku do 2022 r. To już wzmocniło rynek logistyczny w Trójmieście (miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot) od miejsca przeznaczenia Okupant spojrzał. Efektywność zwiększą także nowe usprawnienia infrastruktury na terenie Trójmiasta.
George Coleman, kierownik ds. przemysłu i logistyki w regionie EMEA, kontynuuje: „Niedawny Europejski Spis Logistyki Savills wykazał, że 30% producentów i 27% sprzedawców detalicznych planuje dywersyfikację swoich łańcuchów dostaw. W rzeczywistości istnieje już wiele przykładów firm, które zdecydowały się na taką opcję Polska jako lokalizacja znajduje się blisko granicy, co wskazuje, że kraj ten ma ogromny potencjał do wzmocnienia swojej reputacji jako europejskiego centrum Pasa Gospodarczego Jedwabnego Szlaku, ESG jest również wymieniany jako „przełomnik gry” i jako taki, jak tego oczekujemy Akcje najlepszych w swojej klasie przewyższają akcje spółek wtórnych na polskim rynku.
To, w połączeniu z innymi silnymi fundamentami rynkowymi, sprawia, że jest to atrakcyjna propozycja dla inwestorów. Polska już wyprzedza wiele gospodarek Europy Zachodniej, osiągając łączną powierzchnię zajmowaną w 2023 r. na poziomie 3,37 mln metrów kwadratowych. Choć oznacza to 25% spadek rok do roku, pozostaje to na poziomie pozostałych krajów Europy. Pomimo tego spadku dane Savills pokazują, że odwiedzalność była o 31% wyższa niż średnia przed pandemią w 2023 r.
W całej Europie Polska utrzymała swój udział w rynku na poziomie około 12%, choć w ostatnich latach uległ on spowolnieniu. Z kolei trzy największe rynki, czyli Niemcy, Holandia i Wielka Brytania, spadły odpowiednio o 3%, 3% i 2%. Savills wierzy, że dzięki temu Polska będzie na dobrej pozycji, aby zwiększyć swój ogólny udział w nadchodzącej dekadzie.
Jego atrakcyjność widać także po znaczącym wzroście bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) od czasu pandemii. W ciągu ostatnich trzech lat napływ BIZ do Polski wynosił średnio 3,8% PKB, przewyższając Hiszpanię i przyćmiewając łączny napływ BIZ do UE wynoszący 0,2%.
Andrew Blennerhassett, Associate Research Team w Savills, dodaje: „Przy 35% istniejących zapasów dostarczonych w ciągu ostatnich trzech lat, jakość lokali jest wysoka w porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami, zwłaszcza jeśli chodzi o kryteria ESG po raz kolejny sprawia, że Polska staje się atrakcyjna dla międzynarodowych operatorów, którzy coraz bardziej stawiają na zrównoważony rozwój. Czynsze za najlepsze nieruchomości są w dalszym ciągu stosunkowo niskie i nie osiągnęły wyższych poziomów obserwowanych na innych rynkach europejskich. Dlatego też przy silnych fundamentach rynkowych i rosnących barierach wejścia dla deweloperów, spodziewamy się wzrostu stawek czynszów rosnąć w miarę kształtowania się kolejnego cyklu rynkowego.
-kończę-
Aby zapoznać się z raportem, odwiedź stronę: https://www.savills.co.uk/research_articles/229130/367889-0
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu