Litewska Prokuratura Generalna poinformowała w czwartkowym komunikacie prasowym, że fikcyjny stosunek pracy opiera się na rozporządzeniu Unii Europejskiej „w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników i ich rodzin, którzy przemieszczają się w obrębie społeczności”.
Organizator programu, zidentyfikowany w komunikacie prasowym z inicjałami GG, został uznany za winnego wszelkich zarzutów oszustwa, fałszywej księgowości, fałszerstwa i wykorzystywania dokumentów.
925 Polaków zostało fikcyjnie zatrudnionych przez wileńską spółkę, aby ich rachunki medyczne w Polsce pokrywała litewska Kasa Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Przed wykryciem schematu oszustwa fundusz przekazał do Narodowego Funduszu Zdrowia 120 tys. euro. Śledztwo uniemożliwiło przekazanie do polskiego funduszu dodatkowych 80 tys. euro.
Dochodzenie ujawniło, że 420 z 925 obywateli polskich, którzy byli fikcyjnie zatrudnieni na Litwie, konsultowało się z lekarzami rodzinnymi, chirurgami i dentystami w swoim kraju w związku z różnymi chorobami, a ich rachunki o łącznej wartości 200 000 euro zostały przesłane do litewskiego funduszu.
Skazanemu organizatorowi nakazano zapłacić ok. 120 tys. euro odszkodowania, którego domagał się litewski fundusz w procesie cywilnym.
Prokuratorzy poinformowali, że po wejściu w życie decyzji sądu Litwa poinformuje organy odpowiedzialne za rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie złożonego transgranicznego schematu oszustw.
Od wyroku można się odwołać do Wileńskiego Sądu Okręgowego w ciągu 20 dni.
Powielanie i publikowanie tekstu niniejszej publikacji jest zabronione bez pisemnej zgody UAB „BNS“.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji