Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd orzekł, że polska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa unijnego

Sąd orzekł, że polska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa unijnego

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że polskie prawo dominuje na obszarach konfliktu z Unią Europejską, co prawdopodobnie ośmieli prawicowy rząd tego kraju i pogorszy i tak już niespokojne stosunki z UE.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre postanowienia traktatów wiążących członków UE oraz niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego 27 państw są niezgodne z Konstytucją RP. Dwóch z 14 sędziów, którzy rozpoznali sprawę, nie zgodziło się z opinią większości.

Trybunał dokonał w lipcu rewizji swojej supremacji prawnej na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Wezwał do rewizji po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w marcu, że nowe zasady powoływania sędziów do Sądu Najwyższego w Polsce mogą naruszać priorytetowe prawo UE. Orzeczenie zmusiło prawicowy rząd Polski, który wprowadził zasady, które wpłynęły na polityków w mianowaniu sędziów, do ich powstrzymania i utrzymania niezawisłości wymiaru sprawiedliwości.

Większość trybunału stwierdziła w czwartek, że członkostwo Polski w UE od 2004 roku nie daje jurysdykcji Europejskiego Sądu Najwyższego i nie oznacza, że ​​Polska przeniosła swoją suwerenność prawną na UE. Powiedzieli, że żaden organ państwowy w Polsce nie zgodzi się na zewnętrzne granice swoich kompetencji.

Komentarz ten spotkał się z mocnym odzewem ze strony firm i urzędników z UE. Komisja Europejska, administracyjne ramię obozu, wydała oświadczenie całkowicie sprzeczne z postępowaniem polskiego sądu.

„Prawo UE jest ważniejsze niż prawo krajowe, w tym przepisy konstytucyjne” – czytamy w oświadczeniu. „Wszystkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla władz wszystkich państw członkowskich, w tym sądów krajowych… Komisja (UE) nie zawaha się wykonywać swoich uprawnień wynikających z traktatów w celu ochrony jednolitego użytkowania i integralności Unii ”.

Eurodeputowany Terry Reintke, korespondent-cień Koalicji Zielonych i Europejskich Sojuszu na rzecz Polskiego Zgromadzenia Ustawodawczego, powiedział, że orzeczenie jest „podważające podpisanie przez polski rząd członkostwa w Unii Europejskiej”.

READ  Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne dziesięcioletnim kontraktem na sprzedaż gazu z Norwegią

„Ponieważ polski rząd stara się przepisać demokratyczne zasady, aby odpowiadały jego własnym interesom, inne rządy UE nie powinny robić nic więcej” – powiedział Reintke.

Zdaniem europarlamentarza Jரோrna Leinersa, decyzja w Polsce i inne ostatnie działania sprawiają, że trudno uwierzyć, że polski rząd nie chce wyprowadzić kraju z UE.

„Polski rząd stracił wiarygodność. To atak na całą UE” – powiedział Liners, rzecznik Europejskiej Partii Ludowej ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Protestujący z transparentami z napisem „Jesteśmy Europejczykami” zebrali się przed Sądem Konstytucyjnym w Warszawie po orzeczeniu panelu. Około 80% ludzi w Polsce popiera członkostwo kraju w UE.

Od czasu dojścia do władzy w Polsce w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość podjęła kroki w celu uregulowania sądownictwa i sądownictwa, umieszczając wyznawców w systemie powoływania sędziów, zmuszając niektórych sędziów Sądu Najwyższego do przejścia w stan spoczynku i tworząc izbę adwokacką. Prawo do regulowania sędziów i prawników. Sąd UE orzekł, że izba regulacyjna jest nielegalna i nakazał jej zamknięcie, ale tak się nie stało.

Polityka Polski w prawie i sprawiedliwości wywołała konflikty z Komisją Europejską, w tym decyzję o niewypłacaniu miliardów euro z unijnego funduszu naprawczego.

Rzecznik rządu Piotr Mல்லller powiedział, że czwartkowe orzeczenie nie ma wpływu na takie obszary porozumień unijnych, jak konkurencja, handel, ochrona konsumentów oraz wymiana usług i towarów. Powtórzył naleganie rządu, aby sądy najwyższe w Niemczech, Francji, Hiszpanii i innych krajach UE utrzymały prymat prawa krajowego.

Po wielomiesięcznych procesach sądowych przedstawiciele polskiego rządu, prezydent i parlamentarzyści przekonywali, że polska konstytucja ma pierwszeństwo przed prawem UE, a orzeczenia Europejskiego Trybunału są czasami sprzeczne z polskim prawem i porządkiem.

Przedstawiciele krajowego komisarza ds. praw człowieka przekonywali przed ogłoszeniem wyników w czwartek, że Polska zgodziła się przestrzegać prawa i porządku UE, przystępując do UE w 2004 roku. Powiedzieli, że nakaz obniży standard ochrony prawnej Polaków.

READ  Polska gospodarzem Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Blitzu 2021 - AZERTAC

„To koalicja sił antydemokratycznych przeciwko członkostwu Polski w Unii Europejskiej” – napisał na Twitterze Michał Wawrykiewicz, prounijny prawnik krytyczny wobec rządu. Nazwał go „Czarnym Dniem” w historii Polski.

Polski rząd twierdzi, że sądownictwo i sądownictwo są wyłącznym celem państw członkowskich UE, a nie UE, i zignorował wiele orzeczeń sądów UE.

Jednak wiceminister spraw zagranicznych Pavel Zaplonsky przekonywał, że pierwotne orzeczenie w sprawie polskiej konstytucji nie będzie miało zastosowania do umów o członkostwo w UE. Powiedział, że dałoby im to nową definicję w sytuacji, gdy sądy najwyższe w wielu państwach członkowskich nie stosują się do wyroków Europejskiego Trybunału.

W zeszłym miesiącu Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Moravic do wycofania się ze sprawy, podkreślając „podstawową zasadę prawa UE jako podstawową zasadę prawa UE”.

Trybunał Konstytucyjny jest postrzegany przez Unię Europejską jako nielegalny ze względu na polityczny wpływ na powoływanie niektórych sędziów z partii rządzącej w Polsce. Wielu z nich to wyznawcy rządu – w tym szefowa sądu sędzia Julia Prasilepska.

Piotr Pszczółkowski, jeden z dwóch odrębnych sędziów, powiedział w czwartek sądowi, że trybunał nie ma jurysdykcji do orzekania w sprawie i że nie ma rzeczywistego konfliktu między traktatem UE a polską konstytucją. Przekonywał też, że fundamentem obozu są porozumienia unijne.

W czwartkowym orzeczeniu trybunał orzekł, że konstytucja w Polsce jest prawem najwyższym i że każda umowa międzynarodowa czy traktat musi być przestrzegana, ponieważ jest poniżej normy.

__

Przyczynił się do reportażu Mike’a Cartera w Hadze.