Sąd Najwyższy Unii Europejskiej w czwartek rządzić że polska polityka zezwalania na wycinanie drzew w okresie lęgowym ptaków jest niezgodna z prawem, gdyż jest sprzeczna z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony przyrody.
Komisja Europejska pozwała Polskę w 2021 r., argumentując, że decyzja rządu o dopuszczeniu cięć w okresie lęgowym chronionych gatunków ptaków naruszyła unijne prawa natury. Dodała, że plany zagrażały, aw niektórych przypadkach niszczyły siedliska ptaków.
Warszawa odrzuciła ten argument, twierdząc, że jej ustawodawstwo krajowe wymaga zrównoważonej gospodarki leśnej, a zatem jej polityka wyrębu jest z założenia przyjazna dla środowiska.
W czwartkowym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanął po stronie Komisji i stwierdził, że plany urządzenia lasów państwowych w Polsce nie uwzględniają wpływu na siedliska ptaków i ich stan ochrony.
Sąd orzekł również, że Polska naruszyła przepisy UE gwarantujące dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, uniemożliwiając organizacjom ekologicznym kwestionowanie planów urządzenia lasów państwowych w lokalnych sądach kraju.
To nie pierwszy raz, kiedy Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzeka przeciwko Polsce za niegospodarność leśną. Sąd w 2018 r rządzić Polska musi zaprzestać wycinki w Rezerwacie Puszczy Białowieskiej.
Czwartkowa decyzja zobowiązuje Polskę do zmiany ustawodawstwa krajowego i dostosowania planów gospodarki leśnej do unijnych przepisów dotyczących ochrony różnorodności biologicznej.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu