Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ryzyko ciężkich ataków astmy podwaja się po zniesieniu ograniczeń COVID: badanie

Ryzyko ciężkich ataków astmy podwaja się po zniesieniu ograniczeń COVID: badanie

Astma dotyka ponad 5 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii i ponad 300 milionów na całym świecie. Objawy obejmują duszność i ucisk w klatce piersiowej, a także świszczący oddech i kaszel. Badania zostały sfinansowane przez Barts Charity.

Opublikowany w skrzynia Badania, zaprezentowane na spotkaniu British Thoracic Society, wykazały zwiększone ryzyko tych ataków po złagodzeniu ograniczeń związanych z COVID-19.

Kiedy ograniczenia zostały zniesione, mniej osób nosiło zakrycia twarzy i było większe mieszanie społeczne, więc ryzyko zarażenia się COVID-19 i innymi ostrymi infekcjami dróg oddechowych wzrosło. Badanie wykazało również, że Covid-19 nie powodował znacznie częściej ataków astmy niż inne infekcje dróg oddechowych.

W kwietniu 2021 r., kiedy ograniczenia w kontaktach społecznych i konieczność zakrywania twarzy zaczęły się zmniejszać, 1,7 procent uczestników zgłosiło ciężki atak astmy w poprzednim miesiącu. W styczniu 2022 roku odsetek ten podwoił się do 3,7 proc.

W badaniu przeanalizowano dane od 2312 dorosłych Brytyjczyków z astmą, którzy wzięli udział w badaniu Queen Mary COVIDENCE UK w okresie od listopada 2020 r. do kwietnia 2022 r. Szczegółowe informacje na temat zakrywania twarzy, kontaktów społecznych i objawów astmy zbierano za pomocą comiesięcznych kwestionariuszy internetowych.

Profesor Adrian Martineau, główny autor badań i profesor kliniczny chorób układu oddechowego i immunologii na Queen Mary University w Londynie, powiedział: badania obserwacyjne, więc nie można ustalić przyczyny i skutku. Ale nasze odkrycia wskazują na możliwość, że niektóre elementy środków zdrowia publicznego wprowadzone podczas pandemii – takie jak noszenie masek na twarz – mogą pomóc ograniczyć postęp chorób układu oddechowego”.

„Pocieszające jest również to, że Covid-19 nie powodował istotnie częściej ataków astmy niż inne infekcje dróg oddechowych u uczestników naszego badania” – dodała dr Florence Tiedemann, pierwsza autorka artykułu.

READ  Lekarstwem na grypę TikToka jest stawianie ziemniaków na nogi

Badanie jest pierwszym, które porównuje wpływ COVID-19 w porównaniu z innymi infekcjami dróg oddechowych na ryzyko zaostrzeń astmy. Jest to jedno z nielicznych badań oceniających wpływ zniesienia krajowych ograniczeń na osoby z astmą.