Polska rozpoczęła konkurencyjne działania w celu uzyskania pięciu pozwoleń na dno morskie dla wiatru przybrzeżnego na polskim Bałtyku. RWE złożyło oferty na wszystkie pięć obszarów o łącznej mocy 7,8 gigawatów (GW) – w tym na działkę 44.E1, znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie projektu FEW Baltic II. Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w branży morskiej energetyki wiatrowej, RWE opracowało kompleksową koncepcję tej morskiej farmy wiatrowej oznaczonej jako Sharco Duo. Zakład znajduje się 1,8 GW na północny zachód od Ławicy Sobska na środku polskiego Morza Bałtyckiego.
RWE przewiduje szeroką synergię z projektem FEW Baltic II i Baza operacyjna w Ustce Podczas rozwoju, budowy i eksploatacji Sharco Duo. Dzięki temu firma będzie mogła zaopatrywać Polskę w zieloną i tanią energię elektryczną.
„Nasza koncepcja dla Sharco Duo składa się z najnowszej technologii morskiej energii wiatrowej połączonej z innowacyjnymi rozwiązaniami do budowy i eksploatacji farmy wiatrowej w harmonii z ekosystemem Morza Bałtyckiego oraz W pełni odpowiadają wymaganiom polskiego systemu elektroenergetycznego i dostęp do pełnej stabilności sieci”, wyjaśnia Grzegorz Chodkowski, Wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables. „Opierając się na naszym doświadczeniu w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, jesteśmy idealnie przygotowani do zaoferowania zarówno Sharco Duo, jak i innych morskich farm wiatrowych, o które aplikowaliśmy, aby jednocześnie wspierać lokalny przemysł i tworzyć nowe miejsca pracy odpowiednie na przyszłość. Będziemy promować lokalne badania i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą o innowacyjnych technologiach. „
Innowacyjna koncepcja i rozwiązania środowiskowe w celu osiągnięcia pełnej stabilności sieci
Unikalna koncepcja projektowa RWE dla Sharco Duo wspiera perfekcyjną integrację morskiej farmy wiatrowej z polskim systemem energetycznym, w tym produkcję ekologicznego wodoru – zarówno na morzu, jak i na lądzie – wraz z innowacyjnymi rozwiązaniami magazynowania energii elektrycznej. RWE planuje również wspieranie bioróżnorodności oraz poprawę lokalnego środowiska, flory i fauny. Ochrona ekosystemów jest również ważnym zagadnieniem podczas budowy i eksploatacji. Dlatego niektóre z wielu innowacyjnych rozwiązań środowiskowych proponowanych przez RWE to ciche systemy mocowania fundamentów i zrównoważone wykorzystanie komponentów nadających się do recyklingu. Kolejnym celem będzie niskoemisyjna strategia operacyjna. Dzięki dużemu zaangażowaniu RWE na centralnym polskim Bałtyku oraz synergii z projektem FEW Baltic II, zlokalizowanym w W bezpośrednim sąsiedztwie 44.E.1RWE jest gotowe do opracowania i wdrożenia morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo i wyprodukowania swojej pierwszej energii elektrycznej już w 2028 roku. Po pełnym uruchomieniu będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii, by zaopatrywać rocznie 11 mln Polaków.
RWE jest również gotowe do składania różnych ofert na inne dodatkowe tereny udostępnione przez polski rząd pod morskie farmy wiatrowe. Pozwolenia na dno morskie przyznane w ramach tej operacji mają możliwość zakwalifikowania się i udziału w aukcjach kontraktów różnicowych (Contract for Difference) rozpoczynających się w 2025 roku.
Silny ślad w Polsce
Od wielu lat RWE napędza polską transformację energetyczną poprzez rozwój, budowę i eksploatację lądowych farm wiatrowych. Z portfelem RWE Jest jednym z pięciu największych operatorów lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Ponadto firma stale dywersyfikuje swoje portfolio polskich odnawialnych źródeł energii inwestując w projekty związane z energią słoneczną.
Oprócz RWE kontynuuje rozwój FEW Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa o mocy 350 MW będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej Zaopatrzyć równowartość około 350 tysięcy polskich rodzin. poprzez Projekt FEW Baltic IIRWE wniesie znaczący wkład w lokalną gospodarkę.
Duże doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej
RWE jest światowym liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i nie jest. 2 na całym świecie w morskiej energetyce wiatrowej. RWE zamierza wnieść swoje globalne doświadczenie i wiedzę techniczną do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. RWE posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach – w tym Arkona, która ma 385 MW i jest jedną z największych morskich farm wiatrowych na niemieckim Bałtyku. Firma posiada obecnie łączną moc około 3 GW działających morskich projektów wiatrowych, farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) są w budowie, a łącznie ponad 10 GW gwarantowanej zdolności w rozwoju na całym świecie.
Aby uzyskać więcej informacji, proszę wizyta: sharcoduo.rwe.com/ar
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu