Alice Cotter, od robotnicy ogólnej po pracownicę napraw i praktykantkę na budowie, jest jedną z około 7 procent kobiet, które zdobyły kwalifikacje w branży.
Tylko około 15
Odsetek pracowników w branży budowlanej o wartości 18,1 miliarda dolarów to kobiety i choć liczba ta rośnie, w całym sektorze trwają inicjatywy mające na celu dalsze zmniejszenie tej luki. Liderzy twierdzą, że sektor chce „działać lepiej” i że większa różnorodność mogłaby pomóc w rozwiązaniu problemu niedoborów siły roboczej.
Cotter powiedziała, że zdecydowała się kontynuować karierę w budownictwie, aby „trochę bardziej wykorzystać swój mózg”, mimo że kochała swoją poprzednią pracę.
Zaczęła pracę w Hawes Building Solutions w Tauranga około 18 miesięcy temu i nie ogląda się za siebie.
„Jest wiele różnic i żaden dzień nie jest taki sam. Nie jestem typem osoby, która siedzi cały dzień przy biurku, więc lubię, gdy jest to praca fizyczna i można się wiele nauczyć”.
Praca w męskiej drużynie była „niesamowita”, a 23-latek widzi ironię losu, gdy uczęszczał do szkoły dla dziewcząt i grał w piłkę nożną w drużynie złożonej z dziewcząt.
„Myślę, że to zabawne, ponieważ kobiety mają stereotyp dramatyzmu i zmienności… Ale zdecydowanie działa to w obie strony. Posiadanie odpowiedniej ekipy do pracy jest zdecydowanie kluczowe.
W przyszłości Cotter ma nadzieję rozpocząć własną działalność gospodarczą. Prezes Mark Howe powiedział, że Cotter – polecony przez gracza – dobrze pracował nad narzędziami i wniósł do zespołu nową dynamikę.
reklama
Rebecca Chamberlain nigdy nie marzyła, że będzie pracować z ojcem Ianem w jego firmie stolarskiej w Taupo, ale teraz nie wyobraża sobie, że może robić coś innego.
21-letnia praktykantka budowlana, która jest na trzecim roku, powiedziała, że rozpoczęła pracę w zawodzie po Covid i wszystko idzie dobrze.
Bycie córką szefa w branży zdominowanej przez mężczyzn wiąże się z wyzwaniami, ale Chamberlain stwierdziła, że nauczyła się nosić kij i potrafi trzymać się narzędzi.
„Świetnie się bawię i to jest niesamowite. Jesteśmy małą firmą, więc nie zajmujemy się tylko nowymi budynkami, ale wykonujemy wiele drobnych remontów i modyfikacji. Burzyłem łazienkę z innym facetem i naprawdę sprawia mi to przyjemność.
Miała dość ludzi pytających, czy pewnego dnia przejmie firmę, ale stwierdziła, że ten pomysł kiełkował w niej.
„Myślę, że byłoby naprawdę fajnie, to jeszcze długa droga, ale kto wie, może będzie w przygotowaniu”.
Mentorka Certified Builders New Zealand, Niamh Short, ze swojego doświadczenia stwierdziła, że umiejętności wymagane do skutecznego prowadzenia placów budowy nie ograniczają się do płci.
„Zarówno mężczyźni, jak i kobiety różnią się pod względem tego, w czym są dobrzy.
reklama
„Ciężcy pracownicy i dobrze wykształceni ludzie mogą być w tym doskonali, niezależnie od płci i czegokolwiek innego”.
Organizacja utworzyła sieć stażystów, aby zapewnić stażystom wszechstronne wsparcie edukacyjne i socjalne.
Inna inicjatywa, Train the Trainer, ma na celu kształcenie pracodawców i wspieranie stażystów poprzez serię modułów.
Matka trójki dzieci z Wellington miała około 30 lat, kiedy zdobyła kwalifikacje i założyła firmę. Inspiracją dla Short była teść, który pracuje na budowie, oraz własne doświadczenia związane z remontem domu.
„Pracowałam przez około sześć miesięcy, zanim zdecydowałam się zapisać na szkolenie zawodowe. Musiałam przełamać głos dotyczący płci, który mówił mi, że nie tak robią matki pozostające w domu.
„Uwielbiałem być na planie, podobała mi się fizyczność, wyzwania mentalne, przekomarzanie się na planie i kreatywność”.
Różnorodność jest zaletą, bez względu na to, jak na to spojrzeć, powiedziała.
„Uczenie się od innych i obserwowanie, jak rozwiązują problemy lub radzą sobie z sytuacjami, na dłuższą metę przynosi korzyści wszystkim”.
Sarah Walker, dyrektor ds. zarejestrowanych strategii i rzecznictwa w firmie Master Builders, stwierdziła, że popiera dążenie do większej różnorodności i włączenia w sektorze budowlanym, ponieważ przyniosło to jedynie pozytywne rezultaty.
„Jednakże zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze długa droga – zwłaszcza jeśli chodzi o reprezentację kobiet. Firma Master Builders dokłada wszelkich starań, aby nasi członkowie dostrzegali wartość pielęgnowania i wspierania kobiet na stanowiskach kierowniczych, ponieważ aby osiągnąć prawdziwy postęp, musimy musimy zjednoczyć innych w sprawie”.
Powiedziała, że ważne jest szkolenie i zatrzymywanie dobrych ludzi, aby zaradzić niedoborom siły roboczej, a rosnąca różnorodność pogłębiła pulę talentów i uczyniła sektor bardziej atrakcyjnym dla osób poszukujących pracy.
Dyrektor ds. mediów i komunikacji Krajowego Stowarzyszenia Kobiet w Budownictwie, Jane Tyson, stwierdziła, że problem nie dotyczy tylko kobiet.
„Chodzi o naszą gospodarkę i rozwiązanie problemu ogólnego niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w budownictwie. Chodzi o zapewnienie kobietom wszystkich ras produktywnych, dobrze płatnych i satysfakcjonujących miejsc pracy, które mogą pomóc w budowaniu naszego narodu.
Stowarzyszenie liczyło ponad 1600 członków i stale się rozwijało. Byli wśród nich rzeczoznawcy, kierownicy projektów, dostawcy, planiści, projektanci, architekci, inżynierowie, handlowcy, studenci, praktykanci, menedżerowie ds. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawnicy.
W 2015 r. mniej niż 1 procent praktykantów w budownictwie stanowiły kobiety, powiedział w 2015 r. Greg Durkin, dyrektor Organizacji Szkoleń w Branży Budowlanej (BCCITO). Kobiety stanowią obecnie około 7 procent stażystów w dziedzinach stolarki, malarstwa, dekoracji i stolarki drewnianej.
Stwierdził, że w ciągu ostatnich trzech lat wzrost gospodarczy uległ niewielkiej stagnacji, a liczba praktykantów utrzymywała się na poziomie nieco ponad 1000, a mężczyzn była bliższa 19 000.
„Chcemy radzić sobie lepiej jako sektor… wspierając praktykantki, aby zapewnić zróżnicowany sektor i silną pulę talentów”.
Niedawno uruchomiła kampanię „Kobiety w zawodach”, której celem jest wzmocnienie pozycji kobiet i zachęcenie ich do kontynuowania kariery w budownictwie, przełamywanie barier i promowanie różnorodności płci w dziedzinach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn.
BCITO dąży do tego, aby do roku 2025 kobiety stanowiły 10 procent praktykantów i 30 procent w branży budowlanej.
Tui Ohomai Te Pukenga, dyrektor ds. marketingu, zaangażowania i komunikacji, Jessica Barnett, stwierdziła, że kobiety są cenione w tych zawodach.
„Są znani z tego, że szybko i entuzjastycznie się uczą, dobrze współpracują z rówieśnikami i wykazują dużą dbałość o szczegóły”.
W zeszłym roku kształciło się w nim 243 studentów kierunków stolarskich, budowlanych, inżynieryjnych i elektrycznych, z czego 17 procent stanowiły kobiety. W 2021 r. było 231 uczniów, z czego 14 proc. stanowiły kobiety.
W tym roku wprowadziła program Wāhine Māia, który otworzył kobietom uczestniczącym w programach branżowych możliwość regularnych spotkań i słuchania gościnnych prelegentów na temat ścieżek i realiów pracy w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn.
Raport Departamentu Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia dotyczący trendów w sektorze budowlanym na rok 2022 wykazał, że kobiety stanowią jedynie 15 procent siły roboczej w branży.
Jednak między 2012 a 2022 rokiem liczba pracownic wzrosła o 93,7 procent, do 20 500 z 295 300 pracowników.
Branża wnosi do gospodarki 18,1 miliarda dolarów, a pracownicy budowlani stanowią 32,4 procent całkowitej siły roboczej w budownictwie. Wśród tych zawodów najliczniej reprezentowani byli: elektrycy (20 proc.); murarze, stolarze i stolarze (16,7 proc.); i hydraulicy (15,7 proc.) w roku kończącym się w marcu 2022 r.
Carmen Hall jest dyrektorką ds. wiadomości w Bay of Plenty Times i Rotorua Daily Post, gdzie zajmuje się wiadomościami biznesowymi i ogólnymi. Od 25 lat jest laureatką nagrody Voyager Media Awards i dziennikarką.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi