Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozmowy energetyczne UE zostały wstrzymane, ponieważ Polska domaga się ograniczeń na rynku emisji dwutlenku węgla

Rozmowy energetyczne UE zostały wstrzymane, ponieważ Polska domaga się ograniczeń na rynku emisji dwutlenku węgla

Dym kłębi się z kominów elektrowni Belzato w Belzado, Polska, 31 października 2013 r. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Bruksela, 16 grudnia (Reuters) – Polska w czwartek wezwała Unię Europejską, aby zrobiła więcej w celu ograniczenia niestabilnych cen węgla w Unii Europejskiej.

Przywódcy UE spotkali się na szczycie w Brukseli, aby omówić kwestie, w tym wzrost cen energii, ale sekcja energetyczna rozmów została zawieszona po południu, ponieważ kraje nie zgadzały się w kwestiach, w tym ich reakcji na wyższe ceny emisji dwutlenku węgla.

Przemawiając przed szczytem premier Mateusz Morawiecki skrytykował zmienność cen CO2, twierdząc, że na tym skorzystali głównie spekulanci.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Ceny ETS powinny być bardziej stabilne i racjonalnie przewidywalne, a nie w górę” – powiedział Moraviki, dodając, że polski rząd zaproponował Komisji Europejskiej zmiany dotyczące rynku uprawnień do emisji CO2.

W zeszłym tygodniu europejska referencyjna cena emisji dwutlenku węgla wzrosła do 90,75 euro za tonę, co stanowi wzrost o ponad 50% od początku listopada, wygasające ceny gazu i opcje ETS. Ceny CO2 rozpoczęły rok od około 31 euro za tonę.

Reuters widział projekt wyników szczytu, który zdaniem Reutersa wzywał Komisję Europejską do „pogłębienia funkcjonowania rynków energii elektrycznej, a także nadzorowania handlu EU ETS”.

Kraje nie zgadzają się z tymi słowami, a urzędnicy UE szukali mocnych słów, aby ograniczyć rolę spekulantów w organizacji Polski, Czech i kilku innych krajów. W ostatnich miesiącach Hiszpania wezwała do ograniczenia spekulacji na ETS.

Rynek emisji dwutlenku węgla to kluczowa polityka UE mająca na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych spowodowanych zmianami klimatycznymi. Komisja proponuje zmuszenie elektrowni i fabryk do kupowania pozwoleń na każdą tonę emitowanego CO2 oraz rozszerzenie programu w celu zrównoważenia żeglugi i nałożenia wyższych kosztów CO2 na linie lotnicze.

READ  Polska jako pierwszy członek NATO przekazała Ukrainie myśliwce

Wstępne dochodzenie przeprowadzone w zeszłym miesiącu przez EU Securities Monitoring Group nie wykazało żadnych dowodów na nadużycia na rynku emisji. Jego pełny raport zostanie wydany na początku 2022 roku. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kate Upnet, Raport Johna Stroopzewskiego; Montaż przez Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.