20 marca 2024 roku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Pejda poinformował o dostawie do Polski kolejnej partii czołgów podstawowych K2 Black Panther. Następnie Agencja Uzbrojenia potwierdziła ich uwolnienie.
Przypomnijmy, że 11 marca dostarczono 3 czołgi podstawowe, 17 marca dostarczono 4 czołgi podstawowe, a 19 marca do Gdyni dostarczono 11 czołgów. W niecałe dwa tygodnie Hyundai Rotem był w stanie dostarczyć 18 czołgów podstawowych K2 Black Panther spośród łącznie 180 zamówionych egzemplarzy. Dlatego warto na bieżąco aktualizować dane ilościowe dotyczące czołgów podstawowych Wojska Polskiego. Tabor pancerny jest modernizowany sukcesywnie, a średni wiek eksploatowanego majątku maleje. Rzućmy okiem na zaktualizowane liczby, po ostatnich dostawach. Przyjrzymy się także perspektywom, biorąc pod uwagę horyzont czasowy sięgający 2026 roku.
Obecnie siły lądowe obsługują następujące główne czołgi bojowe:
- 46 Czarnych Panter K2;
- 69 M1E1F Abramsa;
- 66 Leopardów 2A4;
- 62 Lamparty 2PL;
- 105 Leopardów 2A5;
- Kalifornia. 172 PT-91 Twardis;
- Kalifornia. 111 T-72M1/M1R.
W sumie 631 czołgów podstawowych – z czego 348 można uznać za nowoczesne platformy trzeciej generacji zachodniej konstrukcji, a 238 czołgów podstawowych T-72M1 i PT-91 Twardy – stoi przed perspektywą rychłego wycofania ze służby. Trwająca wymiana pokoleniowa polskich czołgów podstawowych stawia Siły Zbrojne RP w okresie przejściowym. Przekłada się to na szeroką gamę typów sprzętu obsługiwanego przez komponent pancerny i zmechanizowany. Ta różnorodność pozostanie powszechna do czasu wycofania starych platform i zastąpienia ich odpowiednikami nowej generacji. Jakie są zatem perspektywy, biorąc pod uwagę najbliższe lata?
Do końca 2024 roku do Sił Zbrojnych RP trafi kolejnych 38 czołgów podstawowych K2 Black Panther i 47 czołgów podstawowych M1A1FEP Abrams. Wprowadzenie tych czołgów do służby zwiększyłoby liczbę nowoczesnych czołgów podstawowych trzeciej generacji na polskim wyposażeniu do 433. Umożliwiłoby to wycofanie większej liczby czołgów T-72M1. Urządzenia te są nie tylko przestarzałe, ale także stają się coraz droższe w obsłudze, a przed nami wiele wyzwań związanych z konserwacją.
Z dotychczasowych informacji Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że dostawy pozostałych 96 K2 Black Panther rozpoczną się w 2025 roku. Polska otrzyma także pierwszą partię 250 M1A2SEPv3 Abrams w przyszłym roku. Dostawy ostatniej partii najnowszego typu czołgów podstawowych zaplanowano na rok 2026. Oznacza to, że w roku 2027 Polska będzie dysponować kolejną flotą czołgów podstawowych III generacji:
- 180 Czarnych Panter K2;
- 116 M1AB Abramsa;
- 250 Abramsów M1A2SEPv3;
- 105 Leopardów 2A5;
- 128 Lampartów 2PL;
Łącznie w Polsce będzie eksploatowanych 779 czołgów trzeciej generacji. Nie wyczerpuje to wymagań Sił Zbrojnych RP, jednak liczby te prawdopodobnie pozwolą na wycofanie ze służby wszystkich starych platform T-72 i PT-91. Należy podjąć decyzję o zakupie większej liczby czołgów, aby móc zwiększać potencjał ilościowy sił lądowych i tworzyć rezerwy. Konieczne jest także zakończenie programu K2PL, który ma doprowadzić do dostawy 820 nowoczesnych czołgów podstawowych produkcji w Korei Południowej i Polsce. Z czasem umożliwi to modernizację K2 już eksploatowanym czołgom K2. W ten sposób flota zostanie ujednolicona, a polskie możliwości pancerne zostaną znacząco zwiększone.
Plan jest taki, aby unowocześnić polskie czołgi podstawowe M1A1FEP do standardu M1A2SEPv3. Ponadto zakup K2PL i wysiłki polskiej produkcji pozwolą także na stopniowe wycofywanie platform Leopard 2A5 i Leopard 2PL. Plan ten umożliwi rozbudowę floty i zmniejszenie liczby operacyjnych czołgów podstawowych z 7 (obecnie) do 2. W dłuższej perspektywie Wojsko Polskie będzie eksploatować dwa typy platform czołgów podstawowych:
- 366 M1A2SEPv3 Abramsa;
- 1000 kilogramów.
Wyraźnie poprawia się zarówno jakość, jak i ilość środków pancernych w Siłach Zbrojnych RP. Wartość bojowa czołgów takich jak K2 czy M1 jest porównywalna z kilkoma czołgami podstawowymi T-72M1R lub PT-91 Twardy. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej musi realizować plan i sfinalizować wspomnianą operację.
W innych obszarach związanych z WPiZ jest jeszcze wiele do zrobienia [Armoured and Mechanized Forces]. Główne zagadnienia dotyczą seryjnej produkcji i masowego zakupu pojazdów BWP Borsuk, wyposażenia piechoty zmechanizowanej w nowoczesny sprzęt, opracowania wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej itp.
Procesy te wymagają czasu. Żadnego z nich nie da się ukończyć z dnia na dzień. Kluczowa jest tu ciągłość w podejmowaniu decyzji i konsekwentna realizacja tych programów. Należy podkreślić, że Siły Zbrojne RP i sprawność przemysłu obronnego są polisą ubezpieczeniową na wypadek wojny dla wszystkich obywateli Polski.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu