Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rok rozliczeń netto w Polsce – Międzynarodowy magazyn pv

Rok rozliczeń netto w Polsce – Międzynarodowy magazyn pv

Chociaż początkowo miało to mrożący wpływ na polski mieszkaniowy rynek fotowoltaiczny, przejście z opomiarowania netto na rozliczanie netto przyniosło również pozytywne zmiany, takie jak zwiększona liczba systemów fotowoltaicznych na dachach i wyższy wskaźnik zużycia własnego, mówi Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) , polska organizacja badawcza.

Na początku kwietnia minie rok od głębokiej zmiany w polskiej energetyce słonecznej, kiedy to wprowadzono nowe przepisy dotyczące „mikroinstalacji” PV o mocy do 50 kW. Nowy system rozliczeń netto zastąpił schemat pomiaru netto, który był głównym motorem wdrażania PV w kraju od czasu jego wprowadzenia w 2016 r.

Według IEO pierwsze skutki dla konsumentów były widoczne w zeszłorocznych liczbach instalacji, ale wpływ zmiany na inwestorów i instalatorów pozostaje niejasny. W pierwszym kwartale 2022 roku podłączono około 1,3 gigawata mocy małych instalacji fotowoltaicznych. Zainstalowano około 152 000 systemów o średniej mocy 8,3 kW. Odpowiada to około 1700 instalacjom dziennie. Po przejściu na rozliczenia netto liczba ta spadła w trzecim kwartale do 375 MW.

„System rozliczeń netto spowolnił rozwój kombinacji konsumenckich, ale nie dlatego, że jest to złe rozwiązanie” – powiedział IEO. „Chodziło o zaakceptowanie i poznanie nowych zasad przez instalatorów i konsumentów oraz zrozumienie ich przez banki i instytucje finansowe”.

Odnotowuje również pozytywne skutki systemu rozliczeń netto, w tym optymalizację wymiarów instalacji fotowoltaicznych oraz inwestycje w dodatkowe urządzenia umożliwiające wykorzystanie nadwyżek energii słonecznej, takie jak pompy ciepła i akumulatorowe systemy magazynowania energii.

Według IEO nowy system rozliczeń netto prowadzi do wyższej stopy amortyzacji własnej. Mówi, że w ramach net billingu, wspieranego przez program rabatowy Mój prąd, konsumenci inwestujący w małe instalacje fotowoltaiczne od 4 kW do 5 kW uzyskają lepszą wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) od 19% do 25%. System pomiaru netto oferował IRR tylko między 13% a 14%.

READ  Mistrzostwa Świata 2022, dzień 7: Tunezja – Australia; Polska vs Arabia Saudyjska, Francja vs Dania, Argentyna vs Meksyk

Zgodnie ze starymi zasadami opomiarowania netto właściciele systemów fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 10 kW mogli pompować do sieci do 80% swojej energii, podczas gdy systemy fotowoltaiczne o wielkości od 10 kW do 50 kW mogły zasilać do 70% ich energii elektrycznej w sieci. Zgodnie z nowymi zasadami rozliczeń netto konsumenci są zobowiązani do rozliczania się za energię, którą wytworzyli. Następnie cena jest obliczana według specjalnego modelu powiązanego z ceną kWh podczas tzw. „handlu następnego dnia”.

Odbiorcy odpowiadają za około 80% zainstalowanej mocy fotowoltaicznej w Polsce. Na koniec ubiegłego roku liczba odbiorców produktów przekroczyła 1,2 mln, a łączna moc ich obiektów sięgnęła ponad 9,3 gigawatów. Oznacza to, że średnia moc mikroinstalacji wynosi 7,6 kW.

IEO Energy Outlook zakłada, że ​​skumulowana moc fotowoltaiczna w kraju wyniesie w 2025 roku 20 GW. Do 2030 roku liczba ta powinna osiągnąć 29 GW, w tym 15 GW energii w źródłach konsumenckich, w tym 4 GW z systemów PV należących do firm.

Ta zawartość jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z nami pod adresem: [email protected].