02 lutego 2024 rPrzez Riviera News
Polski państwowy operator sieci gazowej Gaz-System stwierdził, że spółka Mitsui OSK Lines (MOL) złożyła najlepszą ofertę przetargową na budowę pierwszego w kraju terminalu regazyfikacyjnego LNG.
Nowy terminal, który oczekuje na ostateczne zatwierdzenie, zlokalizowany będzie w Zatoce Gdańskiej, w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, u wybrzeży polskiego miasta portowego noszącego nazwę tej zatoki.
Po oddaniu projektu do użytku pierwotnie zaplanowanym na lata 2027 lub 2028, oczekuje się, że dokładną lokalizacją FSRU będzie platforma cumownicza zlokalizowana w odległości około 3 km od brzegu w rejonie Zatoki Gdańskiej, pomiędzy ujściami obu rzek Wisły. Odnogi rzeki: Smala i Martua. Jak podaje Ministerstwo Pracy, w ramach projektu powstanie także niezbędna infrastruktura morska i lądowa.
MOL ponownie wydzierżawi statek polskim władzom na warunkach, które nie zostaną jeszcze wynegocjowane, a Gaz System będzie obsługiwał przyszły terminal LNG.
„W najbliższym czasie skoncentrujemy się na opracowaniu szczegółowych warunków umowy czarteru statku. Ponadto musimy uzyskać wszelkie niezbędne zgody instytucjonalne od organów zarządzających Gaz Systemu na podpisanie umowy z armatorem” – powiedział Wiceprezes Zarządu Zarząd Gaz Systemu Andrei Kinsböck.
Flota LNG MOL jest największa na świecie i liczy około 120 statków, w tym siedem FSRU. Armator został wyłoniony w zawężonym do tego stopnia przetargu, w którym w listopadzie 2023 roku dwie organizacje armatorów zaproponowały najlepsze warunki na dostawę i eksploatację FSRU.
W lipcu 2023 roku Gas System zakończył proces uzyskiwania zgód administracyjnych dla wszystkich gazociągów lądowych przewidzianych w ramach programu budowy. W sierpniu 2023 r. pełna zdolność FSRU do rekonwersji wynosząca 6,1 mld m3 została zarezerwowana na 15 lat.
Komisja Europejska przyznała projektowi LNG Gdańsk FSRU do 20 mln EUR (22 mln USD) w formie dotacji na prace przedinwestycyjne w celu uzyskania pozwolenia na budowę na morzu w ramach instrumentu gotówkowego „Łącząc Europę”.
Zarejestruj się na serię seminariów internetowych i konferencji technicznych i operacyjnych Riviera:
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu