Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rezygnacja szefa Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej po wywołaniu niepokojów w Credit Suisse

Rezygnacja szefa Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej po wywołaniu niepokojów w Credit Suisse

Znaleziono kupca na Silicon Valley Bank, znajdującego się w trudnej sytuacji amerykańskiego regionalnego pożyczkodawcę, który wywołał globalne zamieszanie w sektorze bankowym po nagłym załamaniu na początku tego miesiąca.

First Citizens zgodziło się kupić wszystkie pożyczki i depozyty od pożyczkodawcy z Kalifornii w ramach umowy, która, miejmy nadzieję, przywróci spokój na rynkach finansowych.

SVB, główny pożyczkodawca branży technologicznej od lat 80., stał się największym amerykańskim bankiem, który upadł od 2008 r., kiedy organy nadzoru przejęły go po nagłym napływie depozytów.

Jego brytyjski oddział został kupiony przez HSBC za 1 funta w następnych dniach.

Amerykańscy regulatorzy po krachu utworzyli z SVB Silicon Valley Bridge Bank, który od poniedziałku zostanie przejęty przez First Citizens.

First Citizens powiedział, że zgodził się na zakup „zasadniczo wszystkich pożyczek i innych aktywów oraz przejęcie wszystkich depozytów klientów i niektórych innych zobowiązań Silicon Valley Bridge Bank”.

„Transakcja ma strukturę pełnego wykupu banku z pokryciem strat kapitałowych” – napisano w oświadczeniu.

17 byłych oddziałów SVB zostanie otwartych w poniedziałek jako „Silicon Valley Bank, oddział First Citizens Bank” – powiedziała.

Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała w niedzielę, że umowa obejmuje depozyty o wartości 119 miliardów dolarów i aktywa o wartości 72 miliardów dolarów.

Upadek SVB wywołał kryzys zaufania wśród klientów amerykańskich banków o podobnej wielkości, a wielu wycofało swoje pieniądze i zdeponowało je w większych instytucjach postrzeganych jako zbyt duże, aby rząd mógł je ratować w kryzysie.

Zamieszanie rozprzestrzeniło się również na Europę, gdzie UBS przejął borykającego się z problemami szwajcarskiego pożyczkodawcę Credit Suisse.

Ostatnio akcje od dawna borykającego się z problemami Deutsche Banku gwałtownie spadły w piątek z powodu wyższych kosztów pożyczkodawcy na pokrycie niewypłacalności, co wzbudziło obawy o pogłębiający się kryzys w sektorze bankowym.

Pomimo obaw przed globalnym zarażeniem, banki centralne nadal zacieśniały politykę pieniężną, koncentrując się na walce z inflacją – chociaż problemy w sektorze bankowym wiążą się z podnoszeniem stóp procentowych.