Celem nowego, finansowanego ze środków UE projektu LEOPARD jest zmiana sposobu przeszczepiania wątroby poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do lepszej klasyfikacji pacjentów oczekujących na operację ratującą życie. W tym artykule profesor Christophe Dufaux, koordynator projektu LEOPARD, omawia obecny stan przeszczepiania wątroby w Europie, sposoby przezwyciężenia wyzwań związanych z projektem oraz jego oczekiwany wpływ na opiekę kliniczną i wyniki pacjentów.
Dorzeka mielektroniczny Aprezentacja Splatforma z Rozszerzona RzeczywistośćOparta na sztucznej inteligencji drLEOPARD (evices) to wiodąca finansowana przez UE inicjatywa dotycząca przeszczepiania wątroby, jednocząca zainteresowane strony z całej Europy w celu zrewolucjonizowania strategii przydzielania narządów osobom z wyrównaną marskością wątroby (DC) i rakiem wątrobowokomórkowym (HCC).1
Przeszczep wątroby jest jedyną możliwością ratującą życie u pacjentów ze schyłkową marskością wątroby oraz wczesnym i średnio zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym.2 Przeszczep wątroby stanowi średnio odpowiednio 50% i 35% wskazań do przeszczepienia wątroby. Jednak jego skuteczność utrudniają poważne wyzwania związane z niedoborami narządów i coraz bardziej ograniczonymi modelami przydziału.3,4
Przy zaledwie 5000 przeszczepów wątroby przeprowadzanych rocznie w całej Europie,5 W porównaniu z 12 000 pacjentów na listach oczekujących liczba dostępnych przeszczepów wątroby jest mniejsza niż jeden na dwóch pacjentów. A wynik? Wśród pacjentów obecnie zarejestrowanych do przeszczepienia wątroby w Europie śmiertelność i przerwanie leczenia wynoszą średnio 15–20%, przy dużych różnicach między krajami europejskimi.1
Stare metody utrudniają postęp
Ciągłe poleganie na wynikach modelu schyłkowej choroby wątroby (MELD) w celu ustalenia priorytetów przeszczepów narządów utrudnia postęp w dziedzinie przeszczepiania wątroby. Pierwotnie zaprojektowany ponad dwie dekady temu dla innej grupy demograficznej pacjentów, wynik MELD miał na celu zmniejszenie ryzyka śmierci na liście oczekujących u pacjentów DC, ale obecnie nie uwzględnia złożoności, z jaką boryka się dzisiejsza populacja pacjentów.
Wynik ten, oparty na trzech biologicznych czynnikach predykcyjnych – kreatyninie, bilirubinie i międzynarodowym współczynniku znormalizowanym – nie uwzględnia odpowiednio 21% całej populacji.ulica W XX wieku około 1 000 000 osób cierpiało na HCC i raka wątrobowokomórkowego, z których wiele było w podeszłym wieku, miało wiele chorób współistniejących lub przebywało na intensywnej terapii.
Około 25–30% pacjentów z DC otrzymuje przeszczepy narządów na podstawie dodatkowej punktacji MELD, choć obecnie nie ma odpowiedniego modelu predykcyjnego wycofania z listy oczekujących dla pacjentów z HCC.3,4,6 Zasady wykluczenia MELD często traktują pacjentów z HCC priorytetowo, ponieważ ich wyniki laboratoryjne w skali MELD nie odzwierciedlają pilności przeszczepu.
Rzeczywistość jest surowa. Ogółem narządy przydziela się jedynie około 30–40% kandydatów do przeszczepu na podstawie ich rzeczywistych wyników w laboratoryjnych testach MELD. System ten wymaga pilnej reformy, aby zapewnić sprawiedliwe i dokładne ustalanie priorytetów, poprawić wyniki pacjentów i zmniejszyć liczbę zgonów na listach oczekujących.
Radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z przeszczepami wątroby za pomocą sztucznej inteligencji
Zgodnie z „Przetargiem w ramach programu „Horyzont Europa HLTH 2022”, narzędzie 12 01: Modele obliczeniowe dla nowych strategii klasyfikacji pacjentów” – zaproszenie do finansowania w ramach programu „Horyzont Europa”. Mający na celu rozwój opieki zdrowotnej poprzez opracowanie innowacyjnych modeli obliczeniowych w celu poprawy klasyfikacji pacjentów w oparciu o ryzyko i potrzeb – projekt LEOPARD stara się sprostać tym wyzwaniom i uwolnić potencjał sztucznej inteligencji (AI).
Projekt koncentruje się na opracowaniu i walidacji algorytmu predykcyjnego opartego na sztucznej inteligencji, który wykracza poza obecne modele ustalania priorytetów i dokładnie klasyfikuje pacjentów z HCC i HCC według ryzyka śmierci z powodu list oczekujących lub rezygnacji. Zostanie to osiągnięte poprzez:1
- Ulepszone modele predykcyjne: Integracja nowych czynników predykcyjnych śmiertelności u pacjentów z HCC i przerwania leczenia u pacjentów z HCC w celu stworzenia lepszych modeli predykcyjnych
- Rozwój kalkulatorów: Twórz narzędzia, które pomogą w priorytetyzacji pacjentów w zakresie terminowego przeszczepu i zmniejszą śmiertelność na listach oczekujących
- Integracja OMIC i Radiomiki: Integracja sygnatur predykcyjnych z OMIC (np. genomiki, proteomiki itp.) i radiomiki (dane obrazowania ilościowego) w celu poprawy dokładności oceny ryzyka.
Trzon programu LEOPARD stanowi silne konsorcjum głównych europejskich organizacji zajmujących się udostępnianiem narządów (OSO), ekspertów w dziedzinie badań klinicznych, laboratoriów badawczych, małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji pacjentów i towarzystw naukowych, w tym Europejskiego Towarzystwa Transplantacyjnego (ESOT).
Około 50 ośrodków przeszczepiania wątroby w siedmiu krajach europejskich wniesie wkład w zbiór danych dotyczących 3000 pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym i rakiem wątrobowokomórkowym – dane, które przyczynią się do opracowania zaawansowanych modeli predykcyjnych wykorzystujących techniki uczenia maszynowego.
Wyniki zostaną potwierdzone w rzeczywistych kohortach 1500 pacjentów, a także w kohorcie 600 pacjentów za pomocą banków biologicznych i obrazowych. Symulacja oceni wpływ algorytmów predykcyjnych LEOPARD na alokację przeszczepu i wyniki leczenia pacjentów.
Wpływ na praktykę kliniczną przeszczepiania narządów
Kluczowe jest tutaj to, że projekt LEOPARD przyniesie wyniki, które można wykorzystać w praktyce klinicznej, w tym:1
- Zatwierdzone algorytmiczne rozwiązanie predykcyjne, które przewyższa system MELD, gotowe do przyjęcia przez organizacje świadczące usługi transplantacyjne w celu usprawnienia alokacji przeszczepów w Europie i poza nią
- Kalkulatory LEOPARD pomagające pracownikom służby zdrowia w podejmowaniu decyzji klinicznych
- Aby poprawić ocenę stanu pacjenta, zweryfikowano sygnatury OMIC i radiomiki
- Dostępna jest unikalna multimodalna baza danych na potrzeby badań zewnętrznych, promująca dalsze badania i zastosowania kliniczne.
Projekt LEOPARD oferuje bezprecedensową szansę zjednoczenia społeczności zajmującej się przeszczepami wątroby wokół silnej inicjatywy europejskiej. Wykorzystując najnowocześniejszą sztuczną inteligencję i specjalistyczną wiedzę w ramach współpracy, projekt LEOPARD może znacząco poprawić wyniki pacjentów, ujednolicić plany ustalania priorytetów w całej Europie i propagować równy dostęp do ratujących życie przeszczepów wątroby. Projekt ten obiecuje natychmiastowe zastosowania kliniczne i otwiera nowe horyzonty badawcze, przewidując przyszłość z niższą śmiertelnością lub wypadaniem z listy oczekujących, aby zrekompensować obecną nieefektywność przydzielania narządów.
autor
Profesor Christophe Dufau
Koordynator projektu LEOPARD, profesor hepatologii i kierownik programu medycznego przeszczepiania wątroby w szpitalu Mondor w Paryżu, Francja
Bibliografia
- Gepard (2024) Platforma do świadczenia elektronicznych usług wątrobowych z wykorzystaniem urządzeń opartych na sztucznej inteligencji:Projekt finansowany przez Komisję Europejską (ostatni dostęp w sierpniu 2024 r.).
- Yancol, Y., Aguirre, O. i Fernandez, Los Angeles (2024). Wpływ przeszczepienia wątroby od żywego dawcy na poprawę leczenia raka wątrobowokomórkowego. Cecily Etval Hastanesi Rada Pulteney, 58(1), 1–9.
- Burro, P., Samual, D., Sundaram, V., Duvoux, C., Petrowsky, H., Terrault, N., Jalan, R. (2021) Ograniczenia obecnych systemów alokacji dawców wątroby i wpływ nowszych wskazań do przeszczepienia wątroby.
- Godfrey, L., Malik, T. H., Lai, J. C., Mendikoglu, A. L., Galvan, N. T. N., Cotton, R. T., O’Mahony, C. A., Goss, J. A. i Rana, A. (2019). Malejąca moc predykcyjna MELD w dobie zmieniających się przyczyn chorób wątroby. American Journal of Transplantation: oficjalne czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Transplantacyjnych, 19(12), 3299-3307.
- Samuel, D. i Quili, A. (2018). Postępowanie z pacjentami z chorobami wątroby znajdującymi się na liście oczekujących na przeszczep wątroby: główny wpływ na powodzenie przeszczepu wątroby. Medycyna BMC, 16(1), 113.
- Agencja Biomedyczna (2022) [Annual Report: Organs – Organ transplantation: general data and methods] – Raport w języku francuskim (Ostatni dostęp: sierpień 2024 r.).
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków