Opinie wyrażone w tym artykule są opiniami autora i w żaden sposób nie reprezentują stanowiska redakcyjnego Euronews.
Polscy przedsiębiorcy po cichu przewodzili rewolucji AI, która przez ostatni rok ogarnęła świat. „Naszym celem jest teraz, aby do 2050 roku Polska znalazła się w gronie 10 najbogatszych krajów świata” – napisał Myron Mironyuk.
Historia rewolucji przemysłowych ma jasną narrację, a kraje przodujące w innowacjach i rozwoju nowych technologii kwitną.
Podczas pierwszej rewolucji przemysłowej silnik parowy wywarł ogromny wpływ na losy Wielkiej Brytanii. Następnie wynalezienie elektryczności w podobny sposób wpłynęło na Stany Zjednoczone, wyprzedzając Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj na świecie.
Dziś, dzięki niezrównanemu zapleczu inżynieryjnemu, Polska ma szansę skorzystać z rewolucji AI i już w połowie tego stulecia stać się jednym z dziesięciu najbogatszych krajów świata.
Gwiazdorski zespół AI, który wprowadzi Polskę w nową erę
Polscy przedsiębiorcy po cichu przewodzili rewolucji AI, która przez ostatni rok ogarnęła świat.
Weźmy na przykład Camilę Staregę, która opracowała produkty łączące technologię z naukami przyrodniczymi dla Google X i Flo Health, najpopularniejszego na świecie urządzenia do monitorowania miesiączki. Teraz skupiła się na wprowadzaniu metod leczenia niepłodności w erę sztucznej inteligencji za pośrednictwem swojej firmy Rita Health.
Albo Marek Sijan, profesor Instytutu Informatyki UW i mistrz świata w programowaniu, którego robotyczny startup Nomagic zwiększa produktywność w sektorze retail.
Carroll Kurash rozwija głębokie sieci neuronowe od ponad 14 lat, mówi, „zanim stały się naprawdę popularne”. Jego praca jako współzałożyciela prestiżowego działu badawczego Google Brain w Zurychu położyła podwaliny pod szybki wpływ sztucznej inteligencji, jaki szerszy świat był świadkiem w zeszłym roku.
To tylko kilka przykładów, które dają jasny obraz: polscy inżynierowie pracowali za kulisami, a teraz nadszedł czas, aby rzucić światło reflektorów.
W zeszłym roku kluczowe wybory krajowe zmusiły Polskę do znalezienia się na rozdrożu. Jak w przypadku każdego nowego początku, nadszedł czas na poszukiwanie nowych podejść i włączenie doświadczeń zebranych przez polskich inżynierów z całego świata do narodowego planu rozwoju gospodarczego.
Dlatego powołujemy PL/AI, specjalną radę doradzającą polskiemu Ministerstwu Cyfryzacji, skupiającą wiedzę Kamili, Karola, Marka i innych czołowych światowych przedsiębiorców, światowych mistrzów programowania i badaczy, aby rozwijać i innowacyjne myślenie. Umiejętności rozwiązywania problemów są podstawą polskiego życia.
Co możemy zrobić dla naszego kraju?
Polska znajduje się w wyjątkowej sytuacji, a ponieważ znajdujemy się w środku czwartej rewolucji przemysłowej, niekorzystanie z wiedzy i doświadczenia sił napędowych rewolucji sztucznej inteligencji byłoby straconą szansą.
Nasze praktyczne doświadczenie może pomóc w rozwiązaniu niektórych z najbardziej palących problemów kraju. Chociaż sztuczna inteligencja jest narzędziem, które kryje w sobie niewyobrażalne możliwości i możliwości rozwoju, należy ją stosować, stosując odpowiednie bariery, aby utrzymać ją pod kontrolą.
Podejście Komisji będzie polegać na uznaniu zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, wykorzystaniu jej potencjału, a następnie wykorzystaniu go poprzez praktyczne rozwiązania, które przygotują Polskę na nadchodzącą rewolucję przemysłową.
Edukacja to paląca kwestia, która ukazuje ryzyko i możliwości związane z technologią.
Wiele osób wciąż stara się przeoczyć fakt, że sztuczna inteligencja wyeliminuje wiele stanowisk pracy. Od analityków danych po pracowników ubezpieczeniowych – nowa technologia będzie miała ogromny wpływ na każdego.
Musimy zadbać o to, aby następne pokolenie było przygotowane na zmieniający się rynek pracy.
Możliwości są nieskończone
Z jednej strony narzędzia sztucznej inteligencji mogą pomóc w wyrównaniu szans, identyfikując najlepsze programy i metody nauczania oraz przyspieszając ich wdrażanie w gminach o niskich wynikach testów.
Z drugiej strony musimy zadbać o to, aby dzisiejsi uczniowie rozumieli podstawy technologii, która będzie ich otaczać na każdym etapie życia.
Dlatego jako jedno z pierwszych praktycznych rozwiązań pracujemy nad zapewnieniem wysokiej jakości edukacji programistycznej każdemu uczniowi w Polsce.
Możliwości są nieograniczone i nie mogę się doczekać, aby zacząć i wykorzystać moc sztucznej inteligencji, aby zapoczątkować kolejny rozdział polskiej historii.
Nasz cel? Do 2050 roku stać się jednym z 10 najbogatszych krajów świata.
Miron Mironyuk jest założycielem i dyrektorem generalnym Cosmose AI and Code with Pope.
W Euronews wierzymy, że wszystkie poglądy mają znaczenie. Skontaktuj się z nami pod adresem [email protected], aby wysłać propozycje i wziąć udział w rozmowie.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu