Na początku tego tygodnia pożegnaliśmy się z klasycznymi urządzeniami BlackBerry — wszystkie urządzenia, które pojawiły się przed centrum marki Android, przestały działać 4 stycznia 2022 roku. Nie mogą uzyskać dostępu do Internetu, wysyłać wiadomości ani dzwonić, nawet do służb ratunkowych .
To koniec spuścizny, która trwała ponad dwie dekady wraz z pierwszymi komunikatorami BlackBerry. Ich sprzętowe klawiatury QWERTY, zaawansowane wiadomości błyskawiczne i nastawienie do ciężkiej pracy sprawiły, że byli bardzo popularni we wczesnych latach.
Podczas gdy wspierali aplikacje, mieli problemy z przystosowaniem się do nowej ery smartfonów. BlackBerry wprowadził kilka ulepszeń, ale nie były one wystarczające, aby nadążyć za iOS i Androidem. Jak mówi przysłowie: „Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich”. I dokładnie to się stało, gdy firma przeszła na Androida, ostatecznie przekazując szczegóły dotyczące sprzętu TCL.
Zanim do tego doszło, pojawił się BlackBerry 10 – zupełnie nowy system operacyjny opracowany z myślą o obsłudze dotykowej. Przyjrzeliśmy się już BlackBerry Z10, który wprowadził światu nowy system operacyjny i pominął znak firmowy telefonów, ich klawiaturę. To był duży krok, ponieważ to właśnie klawiatura wzięła się pod nazwą „BlackBerry” – charakterystyczny kształt klawiszy przypominał krople BlackBerry.
To nie był pierwszy raz, kiedy próbowano tego dokonać — pamiętasz BlackBerry Storm? Firma starała się zachować dotykowe sprzężenie zwrotne prawdziwych klawiszy, więc zainstalowała ekran w tak zwanej technologii SurePress, dzięki czemu ekran był łatwy do dotknięcia. Posiadanie całego ekranu jako dużego fizycznego przycisku wyglądało dziwnie i nie działało zgodnie z oczekiwaniami.
Nie pomogło to, że BlackBerry 5, system operacyjny przeznaczony do nawigacji za pomocą trackballa, nie działał dobrze z obsługą dotykową (to samo stało się z Symbianem). Następnie przyszedł Storm 2, który usunął fizyczny przycisk i próbował udawać wrażenie presji, ale to również nie przyciągnęło pozytywnej uwagi potencjalnych nabywców.
BlackBerry Storm 9500 • BlackBerry Storm2 9520 • BlackBerry Torch 9850 • BlackBerry Torch 9850
Dwa lata później firma spróbowała innego podejścia – seria Bold Touch zachowała sprzętową klawiaturę QWERTY, ale dodała do ekranu obsługę dotyku. Działały one pod kontrolą systemu BlackBerry OS 7, ostatniej wersji, która była częścią oryginalnej linii. Ale nawet z tym ekranem dotykowym był niewykorzystany. Nie znaczy to, że 2,8-calowy wyświetlacz może oferować taką samą wszechstronność, jak w pełni dotykowe smartfony z 2011 r. Było kilka pełnodotykowych modeli z serii Curve i Torch, ale też nie było to duże.
BlackBerry Bold Touch 9900 • BlackBerry Torch 9810 • BlackBerry Curve 9380 • BlackBerry Torch 9860
Wraz z zatrzymaniem wersji 7, firma skupiła swoją uwagę na BlackBerry Tablet OS. Został oparty na niedawno nabytym QNX i został zaprojektowany do obsługi dotykowej. Jak można sobie wyobrazić po nazwie, zadebiutował na tablecie w 2010 roku, a konkretnie BlackBerry Playbook.
Poza wersją 3G z 2011 roku (oprócz „4G” w nazwie, HSPA to 3G) i właściwą wersją 4G LTE z 2012 roku, BlackBerry nie wyprodukował kolejnego tabletu. Ale system operacyjny tabletu przetrwał, przynajmniej częściowo.
BlackBerry Playbook • Playbook Wimax • 4G Playbook HSPA + • 4G LTE Playbook
Wspomniany wcześniej BlackBerry 10 OS, który pojawił się wraz z Z10, również był oparty na QNX i ulepszony na pomysłach z tabletu (w rzeczywistości Playbooki zostały zaktualizowane do 10).
Uwaga dodatkowa: QNX to system operacyjny czasu rzeczywistego, co oznacza, że nadaje się do zastosowań wymagających szybkich i niezawodnych odpowiedzi programu. Właśnie dlatego znalazł zastosowanie w samochodowych systemach informacyjno-rozrywkowych, a nawet Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ABS, adaptacyjny tempomat itp.). Ford Sync 3 i 4/4a były oparte na QNX.
W każdym razie, wraz z Z10 pojawił się BlackBerry Q10 — technicznie średnia oferta w serii, telefon z pakietem QWERTY jako kopia zapasowa, gdyby ostatnia próba BlackBerry, która wymagała wszystkich dotyku, nie powiedzie się, jak poprzednio. Kilka miesięcy później pojawiła się tańsza wersja, Q5.
Szczytem serii był Z30 z końca 2013 roku, który dodał większy ekran (5,0″ AMOLED) niż Z10, szybszy chipset Snapdragon S4 Pro, większą baterię i inne ulepszenia.
BlackBerry Z10 • BlackBerry Q10 • BlackBerry Q5 • BlackBerry Z30
Lubimy spędzać trochę więcej czasu na BlackBerry Passport, ponieważ jest to jedno z najdziwniejszych urządzeń, jakie firma kiedykolwiek wyprodukowała. Ile smartfonów z kwadratowym wyświetlaczem 1:1 możesz sobie wyobrazić? Możemy wymienić niektóre z nich (takie jak Q10 i Q5 powyżej), ale żaden z tych rozmiarów. I nie bez powodu ten telefon był nieznośnie duży przy 90,3 mm. Co gorsza, 4,5-calowy ekran nie był tak duży i miał mniejszą powierzchnię niż Galaxy S5.
Oczywiście pod ekranem znajdowała się klawiatura QWERTY. Był dość szeroki, dzięki czemu można było pisać kciukiem. Ale był też „mały” w tym sensie, że oprócz 26 dosłownych kluczy zawierał tylko spację, wstawiaj i usuwaj. W przypadku liczb trzeba było polegać na ekranie dotykowym. Nawiasem mówiąc, silnik podpowiedzi słów BlackBerry był doskonały i używał sprytnej sztuczki.
Klawiatura była wrażliwa na dotyk, co oznacza, że można jej używać jako touchpada do przesuwania kursora tekstowego. W przypadku propozycji słów możesz przesunąć palcem w górę na klawiaturze pod sugerowaną sugestią, aby ją zaakceptować.
Na ekranie pojawiła się klawiatura numeryczna. Propozycje słów BlackBerry Messenger
Paszport był unikalnym projektem, który umożliwiał – a nawet wymagał – obsługi oburęcznej. W ten sposób bardziej przypominał tablet niż telefon. Jednak pomimo tego i inteligentnych funkcji, takich jak klawiatura dotykowa, telefon nie radzi sobie dobrze na rynku.
Chcemy przyjrzeć się kolejnemu modelowi – BlackBerry Priv. Był to pierwszy BlackBerry z Androidem i jakoś ostatni BlackBerry. DTEK50 i DTEK60, które pojawiły się w następnym roku, zostały opracowane wspólnie z TCL, a dla modeli później TCL samodzielnie zajęło się projektowaniem i produkcją urządzeń (w rzeczywistości DTEK60 był zmodyfikowaną wersją Alcatela Idol 4S firmy TCL).
BlackBerry Priv ma więcej sensu w swoim wyglądzie i wymiarach
Powrót do pryw. Passport zrobił to dobrze – miał 5,4-calowy wyświetlacz AMOLED o tradycyjnych proporcjach 16:9 (w pionie) i wysuwaną klawiaturę QWERTY. Przy 77,2 mm nie był aż tak ciasny, ale można go trzymać i używać jedną ręką.
Ponadto, chociaż BlackBerry 10 obsługiwał aplikacje na Androida, ta funkcja nigdy nie działała poprawnie (i trzeba było polegać na sklepach innych firm, takich jak Amazon Appstore). Teraz działa na prawdziwym Androidzie (a dokładniej 5.1 Lollipop), Priv ma pełny dostęp do Sklepu Google Play. I miał zabezpieczenia i usługi BlackBerry, ale te nie były już tak atrakcyjne, jak w czasach świetności firmy.
Priv działał głównie na Androidzie z przeniesionymi niektórymi aplikacjami na BlackBerry
System operacyjny był w większości zapasowy, chociaż firma próbowała przenieść niektóre z najlepszych funkcji nieistniejącego systemu operacyjnego, w tym BlackBerry Hub. Połączył połączenia, SMS-y i wiadomości BBM w jednej aplikacji, ale gdy świat przeniósł się do WhatsApp i innych aplikacji do obsługi wiadomości błyskawicznych, Hub wydawał się mniej potężny i ważny.
Dawno, dawno temu, wielu Twoich kolegów i przyjaciół było dostępnych na BBM, BlackBerry Messenger. Ale ponieważ jest to związane z telefonami BlackBerry, jego udział w rynku spada. A do 2013 roku, kiedy BBM został wydany na iOS i Androida, po raz pierwszy uruchomiony na urządzeniach innych niż BB, było już za późno — i efekt sieci się załamał.
Napis był na ścianie – BlackBerry i TCL rozeszły się pod koniec sierpnia 2020 r. i to oznaczało koniec telefonów BlackBerry. Przynajmniej na razie. Firma o nazwie Onward Mobility obiecuje nowe telefony BlackBerry – oczywiście z klawiaturami QWERTY – ale jak dotąd nie widzieliśmy żadnego rzeczywistego sprzętu, a oczekiwana premiera w 2021 r. się nie zmaterializowała.
Na razie mamy więc wspomnienia z klasycznych telefonów BlackBerry, jedne znakomite, inne zbyt dziwne, by działać. A kulki z Androidem oczywiście nadal działają, chociaż nie pamiętamy, kiedy ostatnio widzieliśmy je osobiście.
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
Ding! Christopher Ward ogłasza nowe Bel Canto
Najlepszą reklamą podczas wydarzenia Apple Mac była bezpłatna aktualizacja pamięci RAM dla MacBooka Air
Startup zajmujący się obserwacją Ziemi wychodzi z zapomnienia z 12 milionami dolarów