Pacjenci, u których w wywiadzie wystąpiły reakcje podobne do alergii na jodowe środki kontrastowe stosowane w różnych procedurach TK, są również narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po środkach kontrastowych do rezonansu magnetycznego.
Do niedawna reakcje nadwrażliwości (HSR) nigdy nie były łączone z dwiema różnymi procedurami obrazowania, ale nowe badania opublikowane w tym tygodniu w promienie kwestionuje tę teorię.
Różne procedury CT wykorzystują zwiększoną wizualizację, która jodowane środki kontrastowe Prezentacje i opinie na temat jego zarządzania są rzadkie i zwykle bardzo łagodne. Podobnie badania MRI wykorzystują Środki kontrastowe na bazie gadolinu (GBCA) Aby uzyskać bardziej szczegółowe obrazy fotografii. Chociaż GBCA są również stosunkowo bezpieczne, ponieważ są szeroko stosowane, pojawia się więcej przypadków działań niepożądanych.
„Ostatnie badania wykazały wiele działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem, w tym ogólnoustrojowe zwłóknienie nerek i reakcje nadwrażliwości podobne do alergii” – wyjaśnił główny autor, dr n. med. Hae Ryun Kang z Wydziału Medycyny Wewnętrznej w Seoul National University School of Medicine. oświadczenie Seul, Korea i współautorzy. „Ponieważ stosowanie GBCAs nadal rośnie w warunkach klinicznych, ważne jest, aby być świadomym niepożądanych interakcji związanych z ich stosowaniem i być w stanie zidentyfikować potencjalne czynniki ryzyka takich interakcji”.
W wyniku swoich badań, w których przeanalizowano 331 070 przypadków ekspozycji na GBCA u 154 539 pacjentów, eksperci byli w stanie zidentyfikować specyficzne czynniki ryzyka interakcji ze środkiem kontrastowym.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji