Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raport WHO o stanie zagrożenia zdrowia w regionie afrykańskim – epidemia dengi w wielu krajach, Skonsolidowany raport o sytuacji regionalnej nr 001 – stan na 19 grudnia 2023 r. – Czad

Raport WHO o stanie zagrożenia zdrowia w regionie afrykańskim – epidemia dengi w wielu krajach, Skonsolidowany raport o sytuacji regionalnej nr 001 – stan na 19 grudnia 2023 r. – Czad

Załączniki

Burkina Faso, Wyspy Zielonego Przylądka, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej,
Etiopia, Gwinea, Mali, Mauritius, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Benin, Nigeria, Ghana, Togo

Przegląd najważniejszych wydarzeń

Od początku 2023 r. na całym świecie zgłoszono ponad 5 milionów przypadków i 5000 zgonów w ponad 80 krajach we wszystkich sześciu regionach WHO.. Globalny poziom ryzyka uznano za wysoki ze względu na dużą liczbę osób zagrożonych (40% światowej populacji), liczbę i wielkość ognisk chorób, konsekwencje zmian klimatycznych, w tym utrzymujące się zjawisko El Niño oraz złożone działania humanitarne kryzysy i zmiany klimatyczne. Eskalacja zgonów związanych z dengą oraz brak zintegrowanego podejścia do zapobiegania i kontrolowania epidemii dengi.

W Regionie Afrykańskim WHO na dzień 19 grudnia 2023 r. z 15 krajów zgłoszono łącznie 171 991 podejrzanych przypadków dengi, w tym 70 223 potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków oraz 753 zgonów. (Benin, Burkina Faso, Wyspy Zielonego Przylądka, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopia, Ghana, Gwinea, Mali, Mauritius, Niger, Nigeria, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Togo). W 2023 r. liczba zakażeń dengą w regionie wzrosła dziewięciokrotnie w porównaniu z 2019 r.

Burkina Faso pozostaje najbardziej dotkniętym krajem, odpowiadając za 85% zgłoszonych przypadków i 91% zarejestrowanych zgonów..

‹ W Senegalu i Mali doszło do równoczesnych epidemii dengi, wirusa Zika i chikungunya, co podkreśla Kwestia niedostatecznego zgłaszania przypadków Ze względu na ograniczone możliwości wczesnego wykrywania i diagnozy potwierdzającej w większości krajów i na świecie Potrzeba zintegrowanej odpowiedzi na wirusy.

‹ Zgodnie z Ramami reagowania kryzysowego WHO (ERF) w każdym dotkniętym kraju oraz na poziomie regionalnym utworzono regionalny zespół wsparcia zarządzania incydentami (IMST), którego zadaniem jest koordynacja reakcji.

Stworzono mapę ryzyka gorączki denga dla 47 krajów regionu afrykańskiego WHO, Podzielono je na poziomy w oparciu o ryzyko wybuchu epidemii dengi (poziom 1 w przypadku reagowania kryzysowego, poziom 2 w przypadku interwencji w zakresie zwiększonej gotowości i poziom 3 w przypadku interwencji w zakresie gotowości).

READ  Immunoterapeutyczna pasta do zębów okazuje się obiecująca w leczeniu alergii na orzeszki ziemne

Zaktualizowane kompleksowe wytyczne dotyczące gotowości i reagowania na epidemię dengi Jest opracowywany w afrykańskim regionie WHO