Burkina Faso, Wyspy Zielonego Przylądka, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej,
Etiopia, Gwinea, Mali, Mauritius, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Benin, Nigeria, Ghana, Togo
Przegląd najważniejszych wydarzeń
„ Od początku 2023 r. na całym świecie zgłoszono ponad 5 milionów przypadków i 5000 zgonów w ponad 80 krajach we wszystkich sześciu regionach WHO.. Globalny poziom ryzyka uznano za wysoki ze względu na dużą liczbę osób zagrożonych (40% światowej populacji), liczbę i wielkość ognisk chorób, konsekwencje zmian klimatycznych, w tym utrzymujące się zjawisko El Niño oraz złożone działania humanitarne kryzysy i zmiany klimatyczne. Eskalacja zgonów związanych z dengą oraz brak zintegrowanego podejścia do zapobiegania i kontrolowania epidemii dengi.
„ W Regionie Afrykańskim WHO na dzień 19 grudnia 2023 r. z 15 krajów zgłoszono łącznie 171 991 podejrzanych przypadków dengi, w tym 70 223 potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków oraz 753 zgonów. (Benin, Burkina Faso, Wyspy Zielonego Przylądka, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopia, Ghana, Gwinea, Mali, Mauritius, Niger, Nigeria, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Togo). W 2023 r. liczba zakażeń dengą w regionie wzrosła dziewięciokrotnie w porównaniu z 2019 r.
„ Burkina Faso pozostaje najbardziej dotkniętym krajem, odpowiadając za 85% zgłoszonych przypadków i 91% zarejestrowanych zgonów..
‹ W Senegalu i Mali doszło do równoczesnych epidemii dengi, wirusa Zika i chikungunya, co podkreśla Kwestia niedostatecznego zgłaszania przypadków Ze względu na ograniczone możliwości wczesnego wykrywania i diagnozy potwierdzającej w większości krajów i na świecie Potrzeba zintegrowanej odpowiedzi na wirusy.
‹ Zgodnie z Ramami reagowania kryzysowego WHO (ERF) w każdym dotkniętym kraju oraz na poziomie regionalnym utworzono regionalny zespół wsparcia zarządzania incydentami (IMST), którego zadaniem jest koordynacja reakcji.
„ Stworzono mapę ryzyka gorączki denga dla 47 krajów regionu afrykańskiego WHO, Podzielono je na poziomy w oparciu o ryzyko wybuchu epidemii dengi (poziom 1 w przypadku reagowania kryzysowego, poziom 2 w przypadku interwencji w zakresie zwiększonej gotowości i poziom 3 w przypadku interwencji w zakresie gotowości).
„ Zaktualizowane kompleksowe wytyczne dotyczące gotowości i reagowania na epidemię dengi Jest opracowywany w afrykańskim regionie WHO
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków