Jak wynika z zaprezentowanego badania Youth Promoting Trial, u zdecydowanej większości młodych pacjentek, które oprócz radioterapii całej piersi, otrzymały radioterapię małymi dawkami w miejscu usunięcia raka piersi, po dziesięciu latach nie wystąpiły żadne miejscowe wznowy choroby. 14y Europejski Kongres Raka Piersi.
U pacjentów leczonych dużą dawką leku ryzyko nawrotu choroby było mniejsze. Jednak są one bardziej narażone na rozwój tkanki bliznowatej w piersi, co prowadzi do stwardnienia piersi.
Wyniki badań przedstawiła dr Sophie Bosma, radioonkolog z Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie. „Młode pacjentki z rakiem piersi zazwyczaj mają gorsze rokowanie niż starsze pacjentki. Ponieważ jednak rak piersi występuje częściej u starszych kobiet, młodsze kobiety są niedostatecznie reprezentowane w większości badań nad rakiem piersi” – stwierdziła.
„Wiemy, że u młodszych pacjentek istnieje większe ryzyko nawrotu raka piersi po leczeniu oszczędzającym w tym samym miejscu. W tym badaniu staraliśmy się zmniejszyć to ryzyko, podając pacjentkom wysoką dawkę radioterapii ukierunkowanej na guz. strona.” „Porównaliśmy także najwyższą i najniższą dawkę, aby sprawdzić, która działa najlepiej u młodszych pacjentów pod względem kontroli miejscowej i wyników kosmetycznych”.
W badaniu wzięło udział 2421 pacjentów, wszyscy w wieku do 50 lat, średni wiek około 45 lat, leczonych w jednym z 32 ośrodków w Holandii, Francji i Niemczech. Po operacji usunięcia nowotworu i radioterapii całej piersi pacjentki przydzielono losowo do leczenia radioterapią w małych dawkach (16 Gy) lub w wysokich dawkach (26 Gy). Większość pacjentów otrzymywała także chemioterapię.
Pacjentki obserwowano średnio przez 11 do 12 lat i w tym okresie u 109 pacjentek doszło do nawrotu choroby w tej samej piersi. Wśród pacjentów, którzy otrzymali dawkę przypominającą w małej dawce, wystąpiło 61 nawrotów, co odpowiada częstości nawrotów miejscowych w ciągu dziesięciu lat wynoszącej 4,4%. U osób, które otrzymały dużą dawkę przypominającą, wystąpiło 48 nawrotów, a odsetek nawrotów miejscowych w ciągu dziesięciu lat wynosił 2,8%.
Jednakże u 48% pacjentek, które otrzymały dużą dawkę, wystąpiło umiarkowane lub ciężkie zwłóknienie (blizna) piersi w porównaniu z 27% pacjentek, które otrzymały małą dawkę. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy doszli do wniosku, że „korzyści nie uzasadniają zwiększonego wpływu na efekty kosmetyczne”.
W obu grupach odsetek nawrotów miejscowych był bardzo niski i znacznie wyższy niż oczekiwano. Chociaż znaleźliśmy różnicę między obiema grupami pod względem częstości nawrotów, była to niewielka różnica, którą należy rozważyć w kontekście zwiększonych skutków ubocznych, takich jak zwłóknienie.
Znajomość długoterminowego wpływu leczenia na walkę z rakiem, a także na niepożądane skutki uboczne, ma kluczowe znaczenie, aby pomóc indywidualnym pacjentom w uzyskaniu najlepszego możliwego leczenia.
Dr Sophie Bosma, radioonkolog w Holenderskim Instytucie Raka w Amsterdamie
Profesor Michael Ignatiadis z Instytutu Julesa Burdeta w Brukseli w Belgii jest przewodniczącym 14. Europejskiego Kongresu na rzecz Raka Piersi i nie był zaangażowany w badania. Powiedział: „Radioterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu raka piersi, szczególnie u młodych kobiet, u których istnieje większe ryzyko nawrotu raka piersi. To ważne badanie dostarcza ważnych informacji na temat optymalnej dawki radioterapii umożliwiającej osiągnięcie miejscowej kontroli bez pogarszania wyników kosmetycznych.„
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków