Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Radioterapia niskodawkowa chroni młode pacjentki z rakiem piersi przed nawrotami choroby

Radioterapia niskodawkowa chroni młode pacjentki z rakiem piersi przed nawrotami choroby

Jak wynika z zaprezentowanego badania Youth Promoting Trial, u zdecydowanej większości młodych pacjentek, które oprócz radioterapii całej piersi, otrzymały radioterapię małymi dawkami w miejscu usunięcia raka piersi, po dziesięciu latach nie wystąpiły żadne miejscowe wznowy choroby. 14y Europejski Kongres Raka Piersi.

U pacjentów leczonych dużą dawką leku ryzyko nawrotu choroby było mniejsze. Jednak są one bardziej narażone na rozwój tkanki bliznowatej w piersi, co prowadzi do stwardnienia piersi.

Wyniki badań przedstawiła dr Sophie Bosma, radioonkolog z Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie. „Młode pacjentki z rakiem piersi zazwyczaj mają gorsze rokowanie niż starsze pacjentki. Ponieważ jednak rak piersi występuje częściej u starszych kobiet, młodsze kobiety są niedostatecznie reprezentowane w większości badań nad rakiem piersi” – stwierdziła.

„Wiemy, że u młodszych pacjentek istnieje większe ryzyko nawrotu raka piersi po leczeniu oszczędzającym w tym samym miejscu. W tym badaniu staraliśmy się zmniejszyć to ryzyko, podając pacjentkom wysoką dawkę radioterapii ukierunkowanej na guz. strona.” „Porównaliśmy także najwyższą i najniższą dawkę, aby sprawdzić, która działa najlepiej u młodszych pacjentów pod względem kontroli miejscowej i wyników kosmetycznych”.

W badaniu wzięło udział 2421 pacjentów, wszyscy w wieku do 50 lat, średni wiek około 45 lat, leczonych w jednym z 32 ośrodków w Holandii, Francji i Niemczech. Po operacji usunięcia nowotworu i radioterapii całej piersi pacjentki przydzielono losowo do leczenia radioterapią w małych dawkach (16 Gy) lub w wysokich dawkach (26 Gy). Większość pacjentów otrzymywała także chemioterapię.

Pacjentki obserwowano średnio przez 11 do 12 lat i w tym okresie u 109 pacjentek doszło do nawrotu choroby w tej samej piersi. Wśród pacjentów, którzy otrzymali dawkę przypominającą w małej dawce, wystąpiło 61 nawrotów, co odpowiada częstości nawrotów miejscowych w ciągu dziesięciu lat wynoszącej 4,4%. U osób, które otrzymały dużą dawkę przypominającą, wystąpiło 48 nawrotów, a odsetek nawrotów miejscowych w ciągu dziesięciu lat wynosił 2,8%.

READ  Mapowanie rozwoju komórek nowotworowych w drogach moczowych newsroom

Jednakże u 48% pacjentek, które otrzymały dużą dawkę, wystąpiło umiarkowane lub ciężkie zwłóknienie (blizna) piersi w porównaniu z 27% pacjentek, które otrzymały małą dawkę. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy doszli do wniosku, że „korzyści nie uzasadniają zwiększonego wpływu na efekty kosmetyczne”.

W obu grupach odsetek nawrotów miejscowych był bardzo niski i znacznie wyższy niż oczekiwano. Chociaż znaleźliśmy różnicę między obiema grupami pod względem częstości nawrotów, była to niewielka różnica, którą należy rozważyć w kontekście zwiększonych skutków ubocznych, takich jak zwłóknienie.

Znajomość długoterminowego wpływu leczenia na walkę z rakiem, a także na niepożądane skutki uboczne, ma kluczowe znaczenie, aby pomóc indywidualnym pacjentom w uzyskaniu najlepszego możliwego leczenia.

Dr Sophie Bosma, radioonkolog w Holenderskim Instytucie Raka w Amsterdamie

Profesor Michael Ignatiadis z Instytutu Julesa Burdeta w Brukseli w Belgii jest przewodniczącym 14. Europejskiego Kongresu na rzecz Raka Piersi i nie był zaangażowany w badania. Powiedział: „Radioterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu raka piersi, szczególnie u młodych kobiet, u których istnieje większe ryzyko nawrotu raka piersi. To ważne badanie dostarcza ważnych informacji na temat optymalnej dawki radioterapii umożliwiającej osiągnięcie miejscowej kontroli bez pogarszania wyników kosmetycznych.