Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pył zawieszony w powietrzu może powodować raka płuc u osób niepalących

Pył zawieszony w powietrzu może powodować raka płuc u osób niepalących

Wydaje się, że narażenie na pył zawieszony z zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem Rak płuc U tych, którzy nigdy nie palili

Zgodnie z wynikami badań przedstawionymi w Konferencja ESMO 2022 Przez naukowców z Instytutu Francisa Cricka i University College London.

Szacuje się, że w 2020 roku na całym świecie odnotowano 2,21 miliona przypadków raka płuc i 1,80 miliona zgonów. Istnieją dwa główne typy raka płuc, drobnokomórkowy rak płuc i Niedrobnokomórkowy rak płuca (NSCLC) w tej drugiej postaci stanowi około 84% wszystkich przypadków. Jest to doceniane od kilku lat Pył zawieszony w zanieczyszczeniu powietrza na zewnątrz o wielkości co najmniej 2,5 mikrometra prowadzi do 18% zwiększonego ryzyka raka płuc u osób, które nigdy nie paliły. Jednak mechanizmy napędzające to zwiększone ryzyko wśród osób, które nie palą, pozostały niejasne.

W badaniu zaprezentowanym na konferencji ESMO badacze skupili się na nowotworach płuc z powodu mutacji w receptorze naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), transbłonowym receptorze białkowej kinazy tyrozynowej, ulegającym ekspresji w niektórych normalnych tkankach nabłonkowych, mezenchymie i tkance nerwowej. Ponadto badania wskazują, że ekspresja białka EGFR jest czynnikiem ryzyka u pacjentów z NSCLC. Wykorzystując próbki normalnej tkanki płucnej od ludzi i myszy, zespół zbadał konsekwencje zwiększenia stężenia cząstek stałych (PM2,5) o 2,5 mikrometra na ryzyko raka.

Narażenie na pył i ryzyko raka

Przeanalizowano próbki od 463 679 osób, a zespół stwierdził, że podwyższone poziomy PM2,5 wiązały się z większym ryzykiem dla próbek NSCLC zmodyfikowanych EGFR z Anglii, Korei Południowej i Tajwanu. Było to również związane ze zwiększonym ryzykiem międzybłoniaka (współczynnik ryzyka, częstość akcji serca = 1,19), płuc (tętno = 1,16), odbytu (tętno = 1,23), jelita cienkiego (tętno = 1,30) i glejaka. HR = 1,19), wargi, jamy ustnej i gardła (HR = 1,15) oraz raka krtani (HR = 1,26) w próbkach UK Biobank, na 1 μg/m3 Wzrost PM2,5.

READ  Cierpienie psychiczne w średnim wieku może zwiększyć ryzyko o 24%.

Ciekawym odkryciem była obecność mutacji kierujących EGFR w 18% próbek prawidłowych płuc i innej mutacji (KRAS) w 33% próbek. Zespół wykazał również, że PM wzmacniał odpowiedź makrofagów i stan podobny do progenitora w nabłonku płuc, w którym znajduje się zmutowany EGFR. Zgodnie z cząsteczkami promującymi NSCLC w uszkodzonym nabłonku niosącymi mutacje kierujące, PM zwiększała obciążenie guzem w trzech modelach raka płuc napędzanych przez EGFR lub KRAS w sposób zależny od dawki.

w Komunikat prasowy omawiający ich ustaleniaCharles Swanton, który przedstawił wyniki w ESMO, powiedział:Odkryliśmy, że mutacje kierujące w genach EGFR i KRAS, powszechnie spotykane w nowotworach płuc, są już obecne w prawidłowej tkance płuc i są możliwą konsekwencją starzenia. W naszych badaniach same te mutacje słabo nasilają raka w modelach in vitro. Jednak gdy komórki płuc zakażone tymi mutacjami były narażone na zanieczyszczenia powietrza, zaobserwowaliśmy więcej nowotworów, które wystąpiły szybciej niż w przypadku, gdy komórki płuc zakażone tymi mutacjami nie były narażone na zanieczyszczenia, co sugeruje, że zanieczyszczenie powietrza sprzyja inicjacji raka płuc w komórkach, które kierowca portowy. mutacje genetyczne. Następnym krokiem jest odkrycie, dlaczego niektóre zmutowane komórki płuc stają się rakowe po wystawieniu na działanie zanieczyszczeń, a inne nie.

cytat
Mechanizm działania i centrum skutecznego zapalenia wywołanego zanieczyszczeniem powietrza w niedrobnokomórkowym raku płuca: W kierunku molekularnej profilaktyki raka