Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódcy Pacyfiku podejmują walkę o klimat, pokój i bezpieczeństwo na szczycie ONZ

Przywódcy Pacyfiku podejmują walkę o klimat, pokój i bezpieczeństwo na szczycie ONZ

Liderzy Forum Wysp Pacyfiku twierdzą, że nie ma tematu ważniejszego dla ich obywateli niż zmiany klimatyczne.

PIFS

Liderzy Forum Wysp Pacyfiku twierdzą, że nie ma tematu ważniejszego dla ich obywateli niż zmiany klimatyczne.

Przywódcy Pacyfiku mówią, że pokładają wiarę w multilateralizmie, ale priorytetami regionu są zmiany klimatyczne, pokój i bezpieczeństwo.

rozmawiając Generalne Zebranie Narodów Zjednoczonych W tym tygodniu w Nowym Jorku członkowie Forum Wysp Pacyfiku wezwali kraje rozwinięte do podjęcia dalszych działań, gdy region znajduje się na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego, zmagając się z jego niszczycielskimi skutkami.

„Wierzymy w takie wartości, jak pokój, sprawiedliwość, szacunek, prawa człowieka, tolerancja i solidarność” – powiedział premier Fidżi Sitiveni Rabuka.

„Daleko sięgające skutki rosnącej inflacji, kryzysów klimatycznych i energetycznych oraz konkurencji geopolitycznej o wrażliwe państwa wyspiarskie na Pacyfiku przesuwają granice współpracy międzynarodowej i zagrażają światowym systemom bezpieczeństwa i zarządzania”.

Tematem 78. sesji Zgromadzenia jest „Odbudowa zaufania i ponowne rozbudzenie globalnej solidarności: przyspieszenie działań w ramach Agendy 2030 i celów zrównoważonego rozwoju na rzecz pokoju, dobrobytu, postępu i zrównoważonego rozwoju dla wszystkich”.

Robert Kuchnia/Personel

Premier Fidżi Sitiveni Rabuka po spotkaniu z premierem Chrisem Hipkinsem mówił o potrzebie współpracy regionu Pacyfiku w celu zapewnienia stabilności w erze konfliktu wielkich mocarstw. Rabuka był w Wellington w środę 7 czerwca 2023 r.

Ponad 140 światowych przywódców i ich przedstawicieli ze 193 krajów uczestniczy w 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, głównej grupy decyzyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Prezydent Palau Surangel Whipps Jr. wezwała grupę G20 do wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego.

Kraje G20odpowiedzialna za 80% światowych emisji gazów cieplarnianych, odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu emisji i wyznaczaniu drogi do zrównoważonego rozwoju.

„Wzywamy Organizację Narodów Zjednoczonych do uproszczenia dostępu do wielostronnych funduszy na rzecz: Małe rozwijające się państwa wyspiarskie i innymi bezbronnymi społecznościami, promując szybszą transformację. Wzywamy również społeczność międzynarodową do współpracy z małymi rozwijającymi się państwami wyspiarskimi w celu zwiększenia dostępu do finansowania związanego ze zmianą klimatu”.

READ  Miasta alternatywne do Wenecji z równie pięknymi drogami wodnymi

Samoańska premier Fiame Naomi Matafa wezwała światowych przywódców, aby „pozostawili nacjonalizm za sobą i pilnie podjęli działania w celu zajęcia się retoryką, którą promują przez ostatnie osiem lat”.

Prezydent Palau, Surangel Whipps Jr., chce, aby ONZ zapewniła fundusze małym rozwijającym się państwom wyspiarskim.

Forum Wysp Pacyfiku

Prezydent Palau, Surangel Whipps Jr., chce, aby ONZ zapewniła fundusze małym rozwijającym się państwom wyspiarskim.

„Zmiany klimatyczne, światowy kryzys finansowy, pandemia Covid-19 i napięcia geopolityczne nauczyły nas, że wybory dokonane na jednym końcu mają dalekosiężne i niszczycielskie skutki na tych z nas, którzy znajdują się wiele mil dalej.

„Jeśli mamy podtrzymać i wdrożyć nasze zdecydowane zobowiązanie, aby „nie pozostawiać nikogo w tyle” i „dotrzeć w pierwszej kolejności do tych, którzy są najbardziej w tyle”, będziemy musieli porzucić nacjonalizm”.

Prezydent Wysp Marshalla David Capua powiedział, że przyszłość jego kraju i innych nisko położonych narodów wyspiarskich wisi na włosku ze względu na skutki kryzysu klimatycznego.

„Skończył się czas retoryki i elokwencji. Nadszedł czas elokwencji czynów. Niech czyny, a nie słowa, będą zasadą naszej pracy.

„Zagrożone jest bezpieczeństwo naszych wysp – nie tylko z powodu napięć między wielkimi mocarstwami, ale także z powodu podnoszącego się poziomu mórz i zmieniających się oceanów.

„Świat przez całe pokolenie nie osiągnął naszych wspólnych celów, jakim jest uniknięcie niebezpiecznych zmian klimatycznych”.

Kapua stwierdziła, że ​​od ponad 30 lat przywódcy Pacyfiku „biją na alarm” na każdym forum międzynarodowym i regionalnym.

Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta ma w sobotę przedstawić przesłanie Nowej Zelandii Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ.

Forum Wysp Pacyfiku

Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta ma w sobotę przedstawić przesłanie Nowej Zelandii Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ.

Premier Tuvalu Kausi Natano wezwał do uzyskania mandatu do negocjowania traktatu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych.

Vanuatu i pięć innych wyspiarskich krajów Pacyfiku zobowiązało się skorzystać z zaproszenia Tuvalu.

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta również przebywa w Nowym Jorku, podczas gdy premier Chris Hipkins prowadzi w kraju kampanię przed wyborami zaplanowanymi na 14 października.

READ  Galeria Kāpiti Coast Quilters przygotowuje się na wspaniały weekend

Będzie uczestniczyła w spotkaniu z Wspólnota Ministrowie spraw zagranicznych na marginesie siedemdziesiątej ósmej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ podpisującej Traktat o różnorodności biologicznej oceanów.

Mahuta ma także w sobotę przekazać przesłanie Aotearoi Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, po czym uda się do Waszyngtonu, aby wziąć udział w spotkaniach dotyczących regionalnych kwestii Pacyfiku i zaangażowania Stanów Zjednoczonych w regionie Pacyfiku.

Prezydent USA Joe Biden będzie gospodarzem drugiej rundy Szczytu Przywódców Pacyfiku w Białym Domu we wtorek i środę.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zakończy się w sobotę czasu nowozelandzkiego.