Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódcy Niemiec, Francji i Polski spotykają się, aby naprawić ogrodzenie wojny na Ukrainie |  Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

Przywódcy Niemiec, Francji i Polski spotykają się, aby naprawić ogrodzenie wojny na Ukrainie | Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

Czy polski Tusk może pomóc Schulzowi i Macronowi, podzielonym w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, znaleźć wspólną płaszczyznę?

Przywódcy Niemiec, Francji i Polski spotykają się w Berlinie, aby rozwiązać różnice zdań dotyczące sposobu wspierania Ukrainy w obliczu zbliżania się rosyjskich wyborców do urn w wyborach, które, jak się wydaje, przedłużą erę prezydenta Władimira Putina.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyjął w piątek w Berlinie prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Polski Donalda Tuska, a trzej członkowie tzw. Trójkąta Weimarskiego mają przeprowadzić pilne dyskusje na temat najlepszego sposobu wsparcia Ukrainy, która cierpi na brak niezbędnej armii zasoby. Aby raz na zawsze powstrzymać rosyjską inwazję na kraj, która trwa od dwóch lat.

Jednak palące spory między Macronem a Schulzem grożą podważeniem współpracy między sojusznikami. Wyraźne podziały między przywódcami francuskimi i niemieckimi wyłoniły się podczas spotkania przywódców europejskich w zeszłym miesiącu, kiedy Macron wywołał kontrowersje, gdy stwierdził, że nie można wykluczyć wysłania żołnierzy na Ukrainę i wygłosił jasne uwagi na temat niechęci sojuszników do bycia „tchórzami”.

Schulz odpowiedział ze złością, mówiąc, że uczestnicy konferencji zgodzili się, że na terytorium Ukrainy nie będzie „sił lądowych” wysyłanych przez kraje europejskie.

W środę podtrzymał swoje stanowisko, mówiąc parlamentowi, że zaangażowanie niemieckich żołnierzy w konflikt to „linia, której jako kanclerz nie chcę przekraczać”. Jego stanowisko dotyczy rozmieszczenia personelu wojskowego na Ukrainie i ewentualnego planowania operacyjnego w Niemczech.

Próbując uspokoić napięcia przed piątkowym szczytem, ​​Macron złagodził swoje wcześniejsze uwagi.

W czwartek rozmawiając z francuskimi nadawcami TF1 i France 2, zauważył, że obecna sytuacja nie uzasadnia rozmieszczenia wojsk i że Francja nigdy nie „przejdzie do ofensywy”, podkreślając jednocześnie swój bojowy przekaz, że Europa nie powinna okazywać słabości ani wytrzymałość. Pozostawienie „wszystkich opcji” otwartych w obawie przed rozprzestrzenieniem się wojny.

READ  Covid-19: Między uwięzieniem a przelaniem w Europie

Trzej przywódcy – zebrani pierwszego dnia trzydniowych wyborów prezydenckich w Rosji, które z pewnością zapewnią Putinowi kolejne sześć lat u władzy – będą starali się wysłać sygnał jedności i solidarności.

Jednak w piątek Kreml wywołał podziały swoimi komentarzami, że Francja była już zaangażowana w wojnę, a teraz zasugerowała, że ​​jest gotowa do głębszego zaangażowania.

Oczekuje się, że Polska, jeden z najsilniejszych sojuszników Ukrainy, odegra rolę w załataniu rozłamu między Francją a Niemcami. Nico Lange, analityk Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, powiedział, że obecność Tuska, polityka-weterana, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, pomoże „załagodzić umiarkowane różnice” w stosunkach francusko-niemieckich.

Schulz, który w czwartek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, powiedział, że piątkowe spotkanie ma „wielkie znaczenie” dla sojuszników, aby „zorganizować jak największe wsparcie dla Ukrainy”, podkreślając „ciągłą solidarność” Niemiec z Kijowem.

Kluczowi sojusznicy

„Trójkąt Weimarski” współpracy politycznej Niemiec, Francji i Polski powstał w 1991 r., ale został ożywiony w świetle wspólnej potrzeby osiągnięcia ukraińskiego zwycięstwa, które powstrzymałoby rosyjską wrogość.

Macron powiedział w czwartek, że Rosja jest przeciwnikiem, który nie zatrzyma się na Ukrainie, jeśli pokona siły ukraińskie.

Te trzy kraje są głównymi sojusznikami Ukrainy. Niemcy stały się drugim po Stanach Zjednoczonych dostawcą pomocy wojskowej dla Kijowa i w tym roku zwiększyły swoje wsparcie, choć Schulz spotkał się z krytyką za odmowę wysłania rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus.

Siły ukraińskie, walczące z większą i lepiej uzbrojoną armią rosyjską, mają nadzieję uzyskać więcej dostaw wojskowych od swoich zachodnich partnerów.

Plany UE dotyczące wyprodukowania miliona pocisków artyleryjskich dla Ukrainy nie powiodły się, podczas gdy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60 miliardów dolarów pozostaje zablokowany w Kongresie USA przez Republikanów.

W czwartek przemawiając w Waszyngtonie szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że zwycięstwo Ukrainy jest „niezbędne dla bezpieczeństwa europejskiego, ale myślę, że jest również niezbędne dla Stanów Zjednoczonych” i ostrzegł przed „ceną opóźniania decyzji”.

READ  Milik doznał kontuzji i nie znalazł się w kadrze Polski na Euro 2024