Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „bez zwłoki”

Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „bez zwłoki”

Prezydent i premier Finlandii powiedział w czwartek (czasu lokalnego), że „bezzwłocznie” popierają szybki postęp na drodze do członkostwa w NATO, torując drogę do rozszerzenia sojuszu podczas wojny z Rosją na Ukrainie.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin ogłosili dramatyczny ruch. Oznacza to, że Finlandia prawie na pewno będzie starała się o członkostwo w NATO, choć do rozpoczęcia procesu aplikacyjnego pozostało jeszcze kilka kroków. Oczekuje się, że sąsiednia Szwecja podejmie w najbliższych dniach decyzję o przystąpieniu do NATO.

Finlandia ma 1340 km granicę lądową z Rosją. Kreml ostrzegł przed „reperkusjami wojskowymi i politycznymi”, jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się przystąpić do NATO. Jeśli złożą wniosek, będzie obowiązywał okres przejściowy od daty złożenia wniosku do jego ratyfikacji przez wszystkie 30 parlamentów państw członkowskich NATO.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii. „Jako członek NATO Finlandia będzie pracować nad wzmocnieniem całego sojuszu obronnego” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin. „Finlandia powinna bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że krajowe kroki, które są nadal niezbędne do podjęcia tej decyzji, zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni”.

Czytaj więcej:
* Ukraina zamyka rosyjski gazociąg, gdy urzędnik Kremla domaga się aneksji Chersoniu
* Wielka Brytania obiecuje pomoc dla Szwecji, jeśli kraj zostanie zaatakowany
* Władimir Putin „nie ma wyjścia”, więc jaki jest koniec wojny na Ukrainie?
* Inwazja na Ukrainę: krytyczne decyzje NATO spodziewane w Finlandii i Szwecji w tym tygodniu

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

W środę Wielka Brytania obiecała pomoc dla Szwecji i Finlandii, jeśli te dwa kraje skandynawskie zostaną zaatakowane.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Johnsonem i Niinisto w Helsinkach fiński szef państwa powiedział, że Moskwa może się obwiniać tylko wtedy, gdy jego liczący 5,5 mln ludzi kraj zostanie członkiem NATO.

READ  Karol III został koronowany starożytnymi obrzędami w Opactwie Westminsterskim
Dramatyczny ruch Finlandii został ogłoszony przez prezydenta Sauli Niinistö (na zdjęciu) i premier Sannę Marin.

Frank Augustin/AFP

Dramatyczny ruch Finlandii został ogłoszony przez prezydenta Sauli Niinistö (na zdjęciu) i premier Sannę Marin.

„Ty (Rosja) to spowodowałeś. Spójrz w lustro” – powiedział w środę Niinistö.

W 2017 r. Szwecja i Finlandia dołączyły do ​​kierowanych przez Brytyjczyków Połączonych Sił Ekspedycyjnych, które mają być bardziej elastyczne i szybciej reagować niż większy sojusz NATO. Wykorzystuje standardy i doktrynę NATO, dzięki czemu może współpracować z NATO, ONZ lub innymi wielonarodowymi sojuszami. Siły działają w pełni od 2018 roku i przeprowadziły szereg ćwiczeń samodzielnie i we współpracy z NATO.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego Finlandia i Szwecja zastanawiają się, czy powinny porzucić swoją kilkudziesięcioletnią neutralność historyczną i dołączyć do 30-członkowego NATO.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii.  We wspólnym oświadczeniu Niinisto i Marin (na zdjęciu) powiedzieli:

Frank Robichon/AFP

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii. „Jako członek NATO, Finlandia będzie pracować nad wzmocnieniem całego sojuszu obronnego” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin (na zdjęciu).

Przemawiając w czwartek do unijnych prawodawców z deklaracją Niinistö i Marina, fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że „wojna rozpoczęta przez Rosję zagraża bezpieczeństwu i stabilności całej Europy”.

Haavisto powiedział, że nieoczekiwane zachowanie Rosji jest poważnym problemem dla Finlandii, w szczególności gotowość Moskwy do rozpoczęcia „operacji wysokiego ryzyka”, które mogą doprowadzić do wielu ofiar, w tym wśród samych Rosjan.

Jeżeli Finlandia zostanie członkiem NATO, oznaczałoby to największą zmianę w polityce obronnej i bezpieczeństwa w krajach nordyckich od czasów II wojny światowej, kiedy toczyły one dwie przegrane wojny ze Związkiem Radzieckim. Poza Szwecją, Finlandia przystąpiła do Unii Europejskiej w 1995 roku i ma najdłuższą granicę z Rosją ze wszystkich 27 członków bloku.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde napisała na Twitterze, że oświadczenie Finlandii było „ważnym przesłaniem”, a duńska premier Mette Frederiksen powiedziała, że ​​były „silne wiadomości” od prezydenta i premiera Finlandii.

READ  Menedżer luksusowego hotelu ujawnia, co należy zrobić, a czego nie należy robić w przypadku gratisów hotelowych

Podczas zimnej wojny Finlandia odsunęła się od NATO, aby uniknąć prowokowania Związku Radzieckiego, zamiast tego zdecydowała się pozostać neutralnym buforem między Wschodem a Zachodem, utrzymując jednocześnie dobre stosunki z Moskwą, a także ze Stanami Zjednoczonymi.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz wojskowy przywita Finlandię i Szwecję – obie z silnym, nowoczesnym wojskiem – z otwartymi ramionami i oczekuje, że proces akcesyjny będzie szybki i płynny.

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

Frank Augustin/AFP

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

Przedstawiciele NATO twierdzą, że proces akcesyjny skandynawskiego duetu może nastąpić „w ciągu dwóch tygodni”. Najbardziej czasochłonna część procedury – ratyfikacja krajowego protokołu przez 30 państw członkowskich NATO – mogła zakończyć się w mniej niż cztery miesiące, do których dołączyły Niemcy Zachodnie, Turcja i Grecja w latach 50. 12 członków do ratyfikacji ich wniosków.

„To nie są normalne czasy” – powiedział w tym tygodniu urzędnik NATO, omawiając potencjalne aplikacje dla Finlandii i Szwecji. Urzędnik informował dziennikarzy o procesie akcesyjnym, pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ oba kraje nie złożyły żadnego wniosku.