Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódca Rumunii mówi Bidenowi, że potrzeba więcej sił NATO na wschodzie |  Biznes

Przywódca Rumunii mówi Bidenowi, że potrzeba więcej sił NATO na wschodzie | Biznes

Bukareszt, Rumunia (AFP) – Prezydent Rumunii Joe Biden powiedział w poniedziałek swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że na wschodniej flance sojuszu potrzeba więcej sił NATO, biorąc pod uwagę rosyjskie działania postrzegane przez wielu w regionie jako zagrożenie.

Prezydent Klaus Iohannes wystąpił z apelem podczas konferencji liderów regionalnych, do której Biden dołączył przez łącze wideo.

Pojawienie się Bidena zostało okrzyknięte przez polskich i rumuńskich przywódców jako wyraz poparcia Stanów Zjednoczonych dla ich bezpieczeństwa.

„Stany Zjednoczone są największym gwarantem pokoju na świecie” – powiedział po spotkaniu prezydent RP Andrzej Duda na konferencji prasowej w Bukareszcie. „Posiadanie Joe Bidena na szczycie jest dla mnie bardzo ważnym sygnałem. Pokazuje, że obligacje euroatlantyckie są wciąż żywe”.

Doda i Yohannes spotkali się osobiście jako współgospodarze spotkania, które odbyło się w formacie mieszanym. Pozostali głowy państw, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i Biden dołączyli przez łącze wideo.

W Waszyngtonie sekretarz prasowy Bidena, Jane Psaki, powiedziała, że ​​prezydent „potwierdził swoje zaangażowanie w odbudowę sojuszy” i podkreślił chęć współpracy z dziewięcioma sojusznikami w szeregu kwestii, w tym globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, zmian klimatycznych i bezpieczeństwa energetycznego.

Powiedziała: „Wyraził również swoje poparcie dla wzmocnienia odstraszającej i obronnej pozycji NATO, a także znaczenie zwiększania przez sojuszników ich odporności na szkodliwe działania gospodarcze i polityczne naszych strategicznych konkurentów”.

Yohannes powiedział, że wzrost rosyjskiej aktywności w regionie, w tym w regionie Morza Czarnego, gdzie znajduje się Rumunia, „pokazał nam, że musimy zachować czujność”.

„Dlatego NATO musi nadal wzmacniać swoją pozycję w zakresie odstraszania i obrony, zwłaszcza po stronie wschodniej, w jednolity i spójny sposób, od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne” – powiedział Yohannes. „Apelowałem – w tym w dyskusji z prezydentem Bidenem – o zwiększenie obecności wojskowej aliantów, w tym wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych, w Rumunii i na południowo-wschodniej flance”.

READ  Spadek sprzedaży Tesco przy „bezprecedensowym wzroście kosztów utrzymania” | Tesco

Przywódcy reprezentują Bukaresztańską Grupę Dziewięciu, grupę członków Zachodniego Sojuszu Wojskowego na Dalekim Wschodzie. Większość podziela obawy o próby odzyskania przez Rosję swoich wpływów w regionie, które wzrosły po aneksji przez Rosję półwyspu Krymskiego w 2014 roku.

NATO i Stany Zjednoczone później rozmieściły siły w tym regionie, co złości Rosję. Wezwania do wzmożonego zaangażowania pojawiły się po tym, jak Rosja niedawno wysłała swoje siły w pobliże granicy ukraińskiej, zanim wróciła o wiele więcej.

Doda powiedział, że poczuł ulgę, że Rosja wycofała wiele żołnierzy, mówiąc, że wierzy, że zmniejszy to ryzyko kolejnej rosyjskiej inwazji.

„Ale nie ma wątpliwości, że sytuacja tam jest bardzo trudna i że ziemie ukraińskie są okupowane” – powiedział Duda. „Ani Europa, ani świat nie mogą oderwać oczu od tej części naszego kontynentu”.

Inne omawiane kwestie dotyczyły Afganistanu. Prezydent Czech Milos Zeman ostro skrytykował wyjście NATO z Afganistanu, mówiąc, że obawia się, że kraj ten stanie się nowym centrum terroryzmu.

Członkami Grupy Dziewięciu z Bukaresztu są Rumunia, Polska, Węgry, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Estonia, Łotwa i Litwa. Wszyscy znajdowali się pod kontrolą Moskwy podczas zimnej wojny, kiedy trzy państwa bałtyckie zostały włączone do Związku Radzieckiego. Dziś wszyscy są członkami Unii Europejskiej i NATO.

Bukaresztańska Dziewięć Inicjatywa to inicjatywa zapoczątkowana przez Rumunię i Polskę w 2015 r., Aby umożliwić członkom Sojuszu Wschodniego dyskusję na temat kwestii regionalnych i ujednolicenie głosu na większym forum NATO.

Poniedziałkowe spotkanie odbyło się przed prof Szczyt NATO pełny 14 czerwca w Brukseli, gdzie znajduje się siedziba sojuszu

Na czerwcowym szczycie Biden i inni przywódcy planują rozmowę o napiętych stosunkach z Rosją i Chinami, wycofaniu wojsk z Afganistanu i przyszłości koalicji 30 państw.

———

Relacjonowała Vanessa Gera z Warszawy. Alexandra Jaffe przyczyniła się do powstania tego raportu z Waszyngtonu.

READ  Creso Pharma ASX: CPH uruchamia kanały e-commerce i wchodzi na polski rynek

Copyright 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.