Wirtualna rzeczywistość (VR) to zupełnie inna „nierealna” rzeczywistość. Najprościej mówiąc, jest to rzeczywistość wykreowana przy wykorzystaniu technologii informatycznej w trójwymiarowych obrazie. Za pomocą komputera zostają tworzone fikcyjne przedmioty, które przypominają realne.
Dla większości z nas zapewne VR kojarzy się z goglami i grami komputerowymi. W zasadzie jest to prawda, bo gry komputerowe to świat wirtualny, który z każdym rokiem jest udoskonalany i obecnie nikogo nie dziwi VR w grach.
Wirtualna rzeczywistość ma w nas pobudzać reakcję takie same, jak przy reakcji na prawdziwe przedmioty. Głównym celem VR jest wywołanie w człowieku naturalnych i realnych doznań. Może to się wydawać nieosiągalne, ale technologie idą do przodu i przykład smartfonów pokazuje nam, że rzeczy nierealne, mogą być dostępne dla każdego.
VR w grach komputerowych
Zaczniemy nasze poznawanie VR i jego przyszłości od znanej nam dziedziny — gier komputerowych. Już na wstępie wspomnieliśmy, że VR i zastosowanie gogli w grach komputerowych nie jest nam obce. Wielu z nas grało już w gry VR, a niektórzy zapewne mają taki sprzęt dostępny w swoim domu. Co prawda sprzęty do gier VR są nadal dość drogie i nie tak powszechne, jak byśmy chcieli, ale widzimy ich rozwój. VR na początku była prostą symulacją, która powinna nam pokazać świat gier od środka. Jej jakość i odczucia nie były w ogóle porównywalne ze światem rzeczywistym.
Obecnie sprzęt VR w grach komputerowych całkowicie przenosi gracza do nowego światu z innymi postaciami, zasadami i realiami. Oczywiście taka gra jest o wiele przyjemniejsza. Gracze bardziej się w nią angażują i przegrając odczuwają swoją porażkę jeszcze bardziej boleśnie. Rzeczywistość VR w gamingu powinna być dotykalna, prawdziwa i otaczać nas z każdej strony tak, abyśmy odczuwali, że nowo wykreowany świat praktycznie nie różni się od rzeczywistości, żebyśmy czuli się w nim swobodnie i naturalnie. Dla wielu graczy dziś, gry VR są normalnością i nie widzą oni różnicy między prawdziwym golfem czy tenisem, a danymi sportami w VR.
Jeszcze jednym ciekawym aspektem gamingu, gdzie niedługo może pojawić się VR, są kasyna online. https://vulkan-vegas.pl/pl/category/slots i inne kasyna online obecnie mają do dyspozycji graczy kasyna na żywo, gdzie gracze mogą grać wraz z innymi graczami w czasie rzeczywistym i z prawdziwym krupierem. Być może w przyszłości, za pomocą VR, gracz będzie mógł zrobić wirtualny spacer po kasynie, uciąć za wybranym stołem do gry i samemu obstawiać żetony.
Edukacja, praca, szkoła i wirtualna rzeczywistość
Tak daleko idące plany VR nie są tylko marzeniami niespełnionej głowy, bo obecnie VR jest stosowane w wielu dziedzinach, nie tylko w grach komputerowych. Wiemy, że za pomocą specjalnych urządzeń i rękawic, lekarze są w stanie przeprowadzać operacje chirurgiczne, będąc tysiące kilometrów od osoby operowanej. VR stosujemy również w e-handlu, pokazując klientom wnętrza sklepów, salonu samochodów, itp.
VR w szkołach
Wiele się mówi o tym, jak pożyteczne byłoby wykorzystanie VR w szkołach. Na razie wdrażanie VR w system edukacyjny jest na początkowym etapie, ale w przyszłości może stać się ono niezwykle poznawcze i pożyteczne. Uczniowie będą mogli dzięki temu nauczyć się nie tylko teorii, ale i poznać wiele rzeczy w praktyce oraz zdobyć prawdziwe doświadczenie. W wyniku czego będą oni bardziej przygotowani na przyszłość, czuć się bezpiecznie i nie bać się konsekwencji.
Jak może pomóc VR dzieciom w szkole? To proste — tworząc symulacje realnych sytuacji życiowych lub historycznych. Wyobraź sobie, że dzięki specjalnym aplikacjom uczniowie będą mogli poćwiczyć przemowy przed dużą grupą osób lub sytuację rozmowy rekrutacyjnej na studia czy pracę.
Doświadczenie czegoś na własnej skórze sprawia, że uczniowie zapamiętają niektóre fakty historyczne o wiele szybciej i na dłużej. VR może przenieść uczniów do czasów, kiedy były dinozaury albo na dno oceanu, aby bliżej poznać okazy, których raczej nie spotkają w świecie rzeczywistym. Nauka przez VR przyswaja wiedzę o wiele szybciej. VR wychodzi naprzeciw uczniom i robi lekcje w szkole bardziej atrakcyjne.
Do minusów VR w szkołach można zaliczyć to, że jest to dość kosztowne. Jedna sesja zajmuje tylko 15 minut, ale należy się do niej odpowiednio przygotować. Klasy powinny być puste, jeśli korzysta się w trybu cało pokojowego.
Inne branże w VR
VR to nie tylko edukacja i gry, jest ona zastosowywana w wielu innych branżach, w dość szerokim zakresie. Za pośrednictwem VR można obejrzeć nieruchomości. Agenci zapraszają klientów na przechadzkę po domu, który ich zainteresował. VR jest też świetnym rozwiązaniem dla szkoleń pracowników. Lekarze mogą za jej pomocą przygotować się do operacji na „żywym pacjencie”, a pracownicy przećwiczyć akcje ratownicze. Jest ona także wykorzystywana do szkolenia pracowników logistycznych, aby mogli oni lepiej poznać nowy teren.
VR buduje dla nas nową rzeczywistość, której możemy się stać częścią już zupełnie niedługo. Już teraz mamy specjalne aplikacje, które umożliwiają jedzenie, zabawę i rozrywkę w świecie VR. Mark Zuckerberg niedawno zapowiedział stworzenie nowej META rzeczywistości, gdzie ludzi będą mogli w pełni zanurzyć się w świecie wirtualnej rzeczywistości. Odpoczywać w nim, uczyć się i pracować.
Plany na przyszłość
Na podstawie powyższych obserwacji możemy stwierdzić, że prawdopodobieństwo, iż w przyszłości będziemy spędzać dużo czasu w VR, jest dość wysokie. Do takich wniosków można dojść tylko na podstawie obserwacji. Na początku wspomnieliśmy, że smartfony, tak bardzo niedostępne w przeszłym wieku, obecnie pochłaniają nasze życie codzienne.
Na każdym kroku widzimy ludzi, którzy są wpatrzeni w swoje telefony, a jak jedziemy w metrze czy tramwaju, to prawie każdy ma wzrok w telefonie lub słucha muzyki ze smartfonu. Kto wie, może za jakiś czas gogle będą taką samą normą jak smartfony i nie będzie nas dziwiło to, że ktoś siedzi w autobusie w okularach VR. Już teraz mamy dostęp do coraz większej liczby aplikacji VR.
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce