Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przyspieszenie demencji w grupach najbardziej narażonych

Przyspieszenie demencji w grupach najbardziej narażonych

Badanie opublikowane w czasopiśmie Alzheimer’s Disease Reports wykazało, że zakażenie SARS-CoV-2 znacząco wpływa na funkcje poznawcze u pacjentów z istniejącą wcześniej demencją, powodując szybko postępującą demencję. Naukowcy przebadali 14 pacjentów z różnymi typami demencji i odkryli, że po zakażeniu COVID-19 różnice między podtypami demencji zatarły się, a pogorszenie funkcji poznawczych postępowało szybko. W mózgu obserwuje się atrofię korową i zmiany intensywności istoty białej związane ze stanem zapalnym, co sugeruje, że upośledzone mózgi mają ograniczoną obronę przed nowymi urazami, takimi jak infekcja lub rozregulowane odpowiedzi immunologiczne.

Wszystkie podtypy demencji, niezależnie od wcześniejszych typów demencji pacjentów, zachowują się jak szybko postępująca demencja, która następuje po[{” attribute=””>COVID-19, according to the Journal of Alzheimer’s Disease Reports

Infection with SARS-CoV-2 has a significant impact on cognitive function in patients with preexisting dementia, according to new research, published in the Journal of Alzheimer’s Disease Reports. Patients with all subtypes of dementia included in the study experienced rapidly progressive dementia following infection with SARS-CoV-2.

Since the first wave of COVID-19, neurologists have noticed both acute and long-term neurological syndromes and neuropsychiatric sequelae of this infectious disease. Insights into the impact of COVID-19 on human cognition has so far remained unclear, with neurologists referring to “brain fog.” A group of researchers driven to gain a better understanding of and dissipate this fog investigated the effects of COVID-19 on cognitive impairment in 14 patients with preexisting dementia (four with Alzheimer’s disease [AD]pięciu z otępieniem naczyniowym, trzech z otępieniem związanym z chorobą Parkinsona i dwóch z otępieniem czołowo-skroniowym ze zmianą zachowania), u których doszło do dalszego pogorszenia funkcji poznawczych po COVID-19.

zanikanie pamięci

„Mgła mózgowa” to niejasny termin bez konkretnego przypisania do spektrum konsekwencji poznawczych po COVID-19. Na podstawie progresji deficytów poznawczych i związku ze zmianami intensywności istoty białej autorzy proponują nowy termin: „zanikająca pamięć”. Źródło: Journal of Alzheimer’s Disease Reports

Główni badacze Souvik Dubey, MD, DM, z Department of Neurology, Bangor Institute of Neurosciences (BIN), Kolkata, Bengal Zachodni, Indie, oraz Julien Benito Leon, MD, PhD, z Department of Neurology, University Hospital”12 de Octubre, Madryt, Hiszpania wyjaśnił: „Spekulowaliśmy, że COVID-19 musi mieć jakiś niekorzystny wpływ na pacjentów z istniejącą wcześniej demencją, i uzyskaliśmy nasze zrozumienie na poznawczym wpływie tej infekcji wirusowej u pacjentów bez demencji. Jednak ocena zaburzeń funkcji poznawczych po COVID-19 u pacjentów z istniejącą wcześniej demencją jest trudna ze względu na kilka czynników zakłócających i uprzedzeń. „

Oprócz stwierdzenia, że ​​wszystkie podtypy demencji, niezależnie od wcześniejszych typów demencji pacjentów, zachowują się jak szybko postępująca demencja po COVID-19, zespół naukowców odkrył, że granica między różnymi typami demencji stała się zauważalnie rozmyta po COVID-19.

Współbadacz Ritwik Ghosh, MD, Department of General Medicine, Burdwan Medical College and Hospital, Burdwan, West Bengal, Indie, wyraził zaniepokojenie podklasyfikacją demencji. Stało się to jeszcze trudniejsze w epoce post-COVID-19, kiedy najważniejszą rolę odgrywa historia tej infekcji wirusowej. Niewielu pacjentów z historią COVID-19 bez istniejącej wcześniej demencji ma podobne fenotypowe i obrazowe zmiany w mózgu, które naśladują inne typy demencji zwyrodnieniowej i naczyniowej”.

Naukowcy odkryli również, że charakterystyka pewnego rodzaju demencji zmieniła się po COVID-19, a zarówno demencja zwyrodnieniowa, jak i naczyniowa zaczęły zachowywać się klinicznie i radialnie jak demencja mieszana. Gwałtownie pogarszający się przebieg jest silnie obserwowany u pacjentów ze złośliwym początkiem, powoli postępującym otępieniem, którzy wcześniej byli stabilni poznawczo.

Atrofia korowa była również widoczna podczas obserwacji po badaniu. Za najważniejsze wskaźniki etiologiczne uznano koagulopatie obejmujące drobne naczynia krwionośne i zapalenie, które dodatkowo wiązały się ze zmianami intensywności istoty białej mózgu.

Szybki rozwój demencji, dodanie dalszych upośledzeń/pogorszenia zdolności poznawczych oraz wzrost lub pojawienie się nowych uszkodzeń istoty białej sugerują, że wcześniej upośledzone mózgi mają niewielką obronę, aby wytrzymać nową zniewagę (np. „drugie uderzenie”, takie jak infekcja/niezorganizowana odpowiedź immunologiczna i stan zapalny).

Według dr Sofika Dube i jego kolegów badaczy „mgła mózgowa” jest terminem niejednoznacznym, bez konkretnego przypisania do spektrum konsekwencji poznawczych po COVID-19. W oparciu o ewolucję deficytów poznawczych i związek ze zmianami intensywności istoty białej proponujemy nowy termin: „PAMIĘĆ ZANIKAJĄCA” (tj. zmęczenie, zmniejszona płynność, deficyt uwagi, depresja, dysfunkcja wykonawcza, spowolnienie szybkości przetwarzania informacji i zaburzenia podkorowe upośledzenie pamięci). „

Współbadacz Mahua Gana Dubey, MD, Department of Psychiatry, Berhampur Mental Hospital, Berhampur, Bengal Zachodni, Indie, dodał: „Wśród różnych psychospołecznych skutków COVID-19, deficyty poznawcze, którym towarzyszy depresja i/lub apatia i zmęczenie Pacjenci z istniejącą wcześniej demencją lub bez niej wymagają starannej oceny, ponieważ powoduje to dodatkowy stres i obciążenie dla opiekunów, co jest jednym z najważniejszych i często zapominanych problemów, które mogą utrudniać leczenie”.

„Biorąc pod uwagę starzejące się populacje i demencje na całym świecie, uważamy, że rozpoznanie wzorca deficytów poznawczych związanych z COVID-19 jest pilnie konieczne, aby odróżnić zaburzenia poznawcze związane z COVID-19 per se od innych rodzajów demencji. To zrozumienie będzie miało kluczowe znaczenie” wpływ na badania nad demencją.W przyszłości” – podsumowuje dr Sofik Dube.

„Coraz więcej dowodów epidemiologicznych na związek COVID-19 i AD to zwiększone ryzyko choroby Alzheimera z COVID-19, a zwiększona liczba COVID-19 u pacjentów z AD wskazuje na współchorobowość. Dube i współpracownicy wyjaśniają to powiązanie, pokazując, że COVID-19 -19 Fundamentalnie zmienia przebieg demencji niezależnie od przyczyny” Dziennik choroby AlzheimeraSemmes Distinguished Chair w Neuroscience na University of Texas w San Antonio.

Źródło: „Wpływ zakażenia SARS-CoV-2 na funkcje poznawcze pacjentów z istniejącą wcześniej demencją” Autor: Sovik Dubey, Champaditya Das, Ritwik Ghosh, Mahua Jana Dubey, Arka Prava Chakraborty, Depayan Roy, Gautam Das, Ajitava Dutta, Arindam Santra, Samya Sengupta i Juliàn Benito-León 14 lutego 2023 r. Dostępne tutaj. Journal of Alzheimer’s Disease Reports.
DOI: 10.3233/ADR-220090

READ  Blastocystis i przewlekła pokrzywka spontaniczna: potencjalne mechanizmy oparte na mikroRNA